Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Začalo první kolo prezidentských voleb

Z Ostravy živě redaktorka Lucie Botorová.

Začalo první kolo prezidentských voleb

Z Olomouce živě redaktorka Zuzana Glacová.

Začalo první kolo prezidentských voleb

Poslední přípravy dokončovali úředníci a členové volebních komisí ještě během dopoledne. Třeba v Olomouci pomáhali rozvážet náhradní volební lístky i strážníci městské policie. O budoucím prezidentovi se rozhoduje nejen ve volebních místnostech, ale třeba i nemocnicích nebo věznicích.

Lidé volí i v místních referendech

Na dvou místech Moravskoslezského kraje lidé hlasují nejen v prezidentských volbách, ale také v místních referendech. Konkrétně v opavské místní části Suché Lazce rozhodují o tom, jestli má obec bojovat proti stavbě jižního obchvatu sousední Opavy-Komárova. Plánovaná silnice by totiž nemalou měrou zasáhla do života v obci. V dějišti druhého referenda, v Brušperku na Frýdecko-Místecku, se řeší náplň prostor tamního Národního domu. Lidé rozhodují, jestli mají sloužit jen jako restaurace, nebo třeba i pro místní spolky.

Kraj odmítl skládku na uhlí

Krajský úřad Moravskoslezského kraje vydal nesouhlasné stanovisko s navrženými variantami polní skládky uhlí. Tu chce ve svém areálu v městském obvodu Radvanice a Bartovice vybudovat hutní společnost ArcelorMittal Ostrava. Huť zvažuje dvě varianty skládky: otevřenou a zakrytou. S vybudováním skládky nesouhlasí řada obyvatel obvodu, který patří k místům s nejvíce znečištěním ovzduším v České republice.

Prodloužená Rudná

Jednou z nejdůležitějších dopravních staveb nejen v MS kraji je dostavba Prodloužené Rudné. Finální posudek EIA získala zhruba před měsícem, ale hotova není ani po 16 letech, chybí posledních 400 metrů. Dostavbu silnice, která má odvést přetíženou dopravu z městské části Poruba a zrychlit cestu mezi Ostravou a Opavou blokuje občanské sdružení Skalka. Její zástupci měli dopoledne jednat s vedením MS kraje.

Policie stále vyšetřuje tragickou nehodu

Příčiny tragické dopravní nehody, při které na Nový rok v Hrádku na Třinecku zemřel osmnáctiletý mladík, stále vyšetřují policisté. Případ prozatím kvalifikují jako usmrcení z nedbalosti.

Ostravanům pomáhají chytré vodoměry

Odběratelé vody v Ostravě mají nově možnost kontrolovat svou spotřebu pomocí tzv. chytrých vodoměrů. Ty mohou pomoci odhalit také případný únik vody a urychlit tak i odstranění jeho příčin. Zařízení instalují pracovníci ostravských vodáren zdarma. Odběratelé si o něj ale musí zažádat.

Jeseníky hlásí dobré lyžařské podmínky

Ski areály v Jeseníkách hlásí dobré lyžařské podmínky. Neohrozil je ani středeční vydatný déšť. Sněžilo jenom v těch nejvyšších polohách. Na sjezdovkách stále leží zhruba půl metru sněhu. O víkendu se má navíc ochladit a vlekaři se chystají zasněžovat. Podmínky pro běžkaře zatím ideální nejsou.

Obraz pro divadlo

Národní divadlo moravskoslezské má největší obraz výtvarníka Daniela Balabána. Devět metrů dlouhé plátno vzniklo na zakázku přímo do jedné z místností v zázemí divadla. Inspirováno je pompejskými freskami, ošetřeno je speciální licenční smlouvou. A jmenuje se příznačně: Divadlo.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST