Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

V OKD končí vedení

Živě redaktorka Pavla Daňková.

Žloutenka typu A v Karviné

Pět případů nákazy žloutenkou typu A zaregistrovali krajští hygienici na přelomu roku v Karviné. 3 pacienti jsou ještě teď hospitalizovaní na infekčním oddělení havířovské nemocnice. Nemoc se projevila v rodině, z níž tři děti navštěvovaly Základní školu Družby. Ode dneška tam proto platí přísná karanténní opatření. Právě mezi dětmi je totiž podle hygieniků riziko šíření infekce největší.

Žloutenka typu A v Karviné

Živě Lenka Pětvaldská, vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice

Epidemie v Brně

Se žloutenkou se přesně před rokem potýkali také na základní škole v Brně-Líšni. Třídy nemocných žáků fungovaly v karanténním režimu. Kromě posunutí celého denního rozvrhu měli žáci vyhrazené vlastní záchody, umyvadla i příbory v jídelně. Podle hygieniků virus do Brna dorazil z ciziny a dostal se do skupiny narkomanů a mezi sociálně slabé, poté však pronikl mezi běžnou populaci.

Výjezdy hasičů kvůli silnému větru

Hasiči v Moravskoslezském kraji dnes kvůli silnému větru vyjížděli k padesátce případů. Většinou zasahovali u spadlých stromů, jako například ve Skřípově na Opavsku, kde na silnici spadlo několik smrků. A několikrát museli hasiči vyjet také k odstraňování nebo provizornímu připevnění plechových střešních krytin. Všechny zásahy se obešly bez zranění.

Olomoucký kraj zasypal sníh

Olomoucký kraj dnes před polednem zasáhlo husté sněžení. Cesty především na severu regionu byly pod sněhem – silničáři nasadili veškerou techniku a doporučovali řidičům, aby se nevydávali do hor. Silnice byly s větší opatrností po celou dobu sjízdné, zhruba na hodinu byl uzavřený mohelnický kopec, hlavní tah z Olomouce na Svitavy.

VOP CZ bude opravovat tanky

Podnik VOP CZ ze Šenova u Nového Jičína se bude české armádě až do konce roku 2021 starat o opravy a údržbu tanků. Celkový objem zakázky je 450 milionů korun. Rámcovou dohodu na opravy a udržování provozuschopnosti tanků T-72M4 CZ podepsali zástupci VOP CZ a Ministerstva obrany na konci roku.

Začíná záchrana Karnoly

Památkáři začali pracovat v bývalé textilní továrně Karnola v Krnově, která v půlce prosince vyhořela. Požár zničil část zachovalé textilní dílny, takzvané dezinatury. Ta se měla stát základem muzea, na něž město dostalo dotaci přes sto milionů korun. Podle odborníků se část budoucí expozice podaří zachránit.

7 tisíc žádostí o kotlíkové dotace v MS kraji

Zhruba 7 tisíc žádostí o kotlíkovou dotaci od loňského září podali zájemci v Moravskoslezském kraji, vyčerpáno je tak zhruba 700 milionů korun. Přibližně 191 a půl milionu korun má kraj ještě k dispozici. Peníze by tak měly stačit na výměnu ještě zhruba osmnácti set kotlů, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Jan Krkoška.

Voličské průkazy se vydávají už jen týden

Necelé dva týdny zbývají do prezidentských voleb. Lidé, kteří chtějí volit mimo své trvalé bydliště, si musí vyřídit voličský průkaz - písemně o něj mohou požádat do konce tohoto týdne, osobně si ho mohou vyřídit do příští středy. Volební místnosti se otevřou v pátek 12. ledna ve 14 hodin.

Moravskoslezský kraj musí řešit skládkování

Kraje města a obce musí začít řešit co dál s komunálním odpadem. Kapacity skládek stačí na mnoha místech jen na několik dalších let. Evropská komise přitom po roce 2024 skládkování zakazuje. Místo toho se mají odpadky recyklovat nebo spalovat. V Moravskoslezském kraji chystali výstavbu spalovny několik let. Nakonec na ni nesehnali peníze - co tady budou dělat s komunálním odpadem, bude řešit speciální pracovní skupina.

Preparátor Borůvka sbíral exponáty i v Indii

Fotografie z expedic do Indie vystavuje Slezské zemské muzeum. Uskutečnily se v 70. letech. V jejich čele stál muzejní preparátor Vilém Borůvka. V indické přírodě pozoroval především tygry a slony. Navazoval kontakty s zástupci přírodních parků a sbíral exponáty pro české si slovenské sbírky.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST