Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Těžba lagun začala

Po šesti letech vyřizování povolení se v Ostravě opět rozběhly práce na odstraňování kalů z ropných lagun. Odstartovala tak další etapa likvidace jedné z největších ekologických zátěži v České republice. V lagunách po první těžbě zůstává stále přes devadesát jedna tisíc tun kalů.

Těžba lagun začala

Živě Kamil Prokeš, vedoucí oddělení lagun, státní podnik Diamo.

Bateriovna u Prostějova

Skupina Solar Global postaví příští rok u obce Ochoz na Prostějovsku největší bateriové úložiště energie ve Střední a Východní Evropě. I systém bude mít kapacitu deset megawatthodin. Bude tak zhruba desetkrát větší než podobná zařízení, která dosud v Česku vznikají.

Nové Heřminovy

Živě redaktorka Lucie Botorová.

Zasněžují sjezdovky

S příchodem chladného počasí začínají lyžařské areály v Jeseníkách se zasněžováním. Jako první spustili sněžná děla v Koutech na Šumpersku. V areálu v Branné proto plánují spustit vleky už příští týden v pátek, o týden později než loni. Díky dobrým klimatickým podmínkám Branná zahajuje sezonu tradičně mezi prvními v zemi.

Patrikovi Konečnému hrozí výjimečný trest

Výjimečný trest hrozí 21letému, několikrát trestanému, Patrikovi Konečnému. Ten podle žalobce 28 ranami zřejmě pánví a nožem do hlavy a krku zavraždil svou o 4 roky starší kamarádku. Zabíjet měl kvůli penězům, aby si mohl koupit drogy. Obžalovaný odmítá, že by měl s vraždou cokoliv společného.

Cvičení na Gruni

Na 250 členů integrovaného záchranného systému, včetně šedesátky příslušníků letecké záchranné služby se dnes v lyžařském areálu Gruň v MS Beskydech zúčastnilo celostátního cvičení. Simulovali tři scénáře hromadných neštěstí, se kterými se v reálu mimořádně setkávají. V rámci cvičení zachraňovali víc než stovku figurantů.

Cukrářky zdražily

Za vánoční cukroví si lidé připlatí. Podle cukrářů v průměru o dvacet procent. Může za to vyšší cena másla, ale i dalších surovin. Třeba v jednom z olomouckých cukrářství stojí kilový balíček o osmdesát korun víc – namísto loňských 420 korun za něj lidé zaplatí rovných 500. Přesto tam mají nejvíce objednávek v historii.

Ještě hustší doprava v obcích na Třinecku

Po říjnovém zprovoznění dvou částí obchvatu Třince se sice od těžké dopravy ulevilo samotnému městu, ale ne celému regionu. Doprava v některých obcích na Třinecku naopak ještě víc zhoustla, protože řidiči přes ně k novému obchvatu najíždějí. Naděje na zlepšení je vzdálená. Hustou dopravu odvede až třetí část obchvatu, jenže ta se zatím ještě nezačala stavět. Brzdí ji problémy při vyvlastňování pozemků.

Francouzská klasika v ostravském divadle

Láska, která přináší dluhy a smrt. Román francouzského spisovatele Gustava Flauberta, Paní Bovaryová, nastudoval soubor Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Divadlo si pro svou inscenaci nechalo vytvořit přímo na míru novou dramatizaci románu, který ve své době byl považovaný za nemravný.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST