Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Dolu Paskov chybí EIA

Ani půl roku od uzavření Dolu Paskov v něm stále neprobíhá technická likvidace. Důvodem je chybějící studie o vlivu na ŽP, tzv. EIA. Na tu společnost OKD stále čeká. Provoz dolu je tak dražší. O peníze přichází stát i věřitelé. Kdy bude likvidace zahájena a jak firma odepíše zásoby, není jasné.

Dolu Paskov chybí EIA

Živě Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MS kraje.

Hrozí vítr

Meteorologové varují před silným větrem na severu Moravy a ve Slezsku. Může dnes foukat s nárazy o rychlosti až 70 km/hod, na severu republiky i 90 km/hod. Lidé by si měli zajistit okna a upevnit volně uložené předměty, jako jsou květináče nebo zahradní nábytek. Řidiči musí počítat s tím, že kvůli silnému větru může být jejich auto neovladatelné.

Komplikace příprav na obchvat Olomouce

Přípravy na stavbu východní části olomouckého obchvatu se zkomplikovaly. Ředitelství silnic a dálnic bude muset projekt upravit kvůli zdrojům podzemní vody. Tzv. východní tangenta obchvatu se řeší už skoro 20 let. Cena se odhaduje na zhruba 3 mld. korun.

Studenti OU upozornili na financování škol

Vedení Ostravské univerzity vyhlásilo na dnešní odpoledne na protest podfinancování veřejných VŠ rektorské volno. Zástupci pedagogů a studentů VŠ se sešli v bývalé menze univerzity, aby společně diskutovali o potřebě navýšení rozpočtu vysokých škol. Na místo původně slibovaných 4,5 mld. korun by vysoké školy po zářijových jednáních vlády měly od MŠMT ČR dostat do rozpočtů 3 mld. Kč, což je podle vedení Ostravské univerzity nedostačující.

Oprava cesty se protáhne

Oprava zřícené podpůrné zdi na hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou bude trvat déle, než Ředitelství silnic a dálnic původně odhadovalo. Může to být až několik měsíců. Řidiči proto na nové silnici u Hrabyně musejí i nadále počítat se zdržením. Stále tam totiž platí omezení rychlosti. Důvody pádu gabionové zdi teď zkoumají odborníci.

Cenný archeologický objev na Opavsku

Unikátní objev se podařil archeologům na Opavsku. Při stavbě proti-povodňové nádrže tady našli zachované sídliště a pohřebiště staré 4 tisíce let. Podobné místo v kraji se zatím odborníkům odhalit nepodařilo. Život lidí z počátku doby bronzové chtějí archeologové zkoumat i na jaře.

Pomáhají dětem z Malawi

Dětem ze středoafrického státu Malawi se rozhodly pomáhat členky Červeného kříže v Orlové a Rychvaldu na Karvinsku. Seniorky pro ně pletou deky a ponožky. První část věcí už česko-slovenská organizace International Humanity v Africe předala. Ženy ale pletou dál. A teď chtějí pomáhat i svým vrstevníkům.

Za vraždu 10 let vězení

Na 10 let poslal soud do vězení Miroslava Hrocha za vraždu svého 35letého kamaráda v Rýmařově na Bruntálsku. Loni na Silvestra jej třikrát bodl nožem. Předtím dostal pěstí do tváře. Verdikt soudu není pravomocný. Miroslav Hroch si nechal lhůtu pro odvolání.

Angažované umění v Opavě

Politika, feminismus, ekologie. Témata, která dnes nejvíc provokují umělce. I když se angažovanost v současné době příliš nenosí, výtvarníci, kteří se potřebují k okolnímu světu vyjádřit, nevymřeli. A právě podoby současného angažovaného umění, které provokuje i baví zároveň, zkoumá výstava v Galerii Obecního domu v Opavě.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST