Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

V zemědělství chybí lidé

V zemědělství chybí lidé. A situace se bude v následujících letech rychle zhoršovat. Do Ostravy proto přijeli jednat zástupci agrární komory. Obor prošel od devadesátých let minulého století řadou změn, pracovníci z něj odcházejí do jiných profesí nebo do důchodu a mladí lidé o zemědělství nemají zájem.

V zemědělství chybí lidé

Živě Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Hrozí vítr

V Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku bude zítra přechodně foukat silný vítr. V nárazech může mít rychlost 70 kilometrů v hodině. Meteorologové doporučují, aby návštěvníci hor ve čtvrtek omezili hřebenové túry.

Celníci likvidují 112 tun tabáku

Rekordní množství a to více než 112 tun nelegálního surového tabáku zabavili celníci v Moravskoslezském kraji. Dnes ze skladu v Havířově začala nákladní auta surovinu odvážet k likvidaci. Kdyby tabák skončil na pultech - stát by na spotřební dani přišel o téměř čtvrt miliardy korun.

Kauza Kotas

Krajský soud v Ostravě musel opět odročit kauzu bývalého politika a neúspěšného kandidáta na prezidenta republiky Jiřího Kotase a obchodníka Miroslava Simona. Podle žalobce připravovali prodej padělaných obrazů za čtyřicet milionů korun. Případ řeší justice už devátým rokem.Soudkyně sice na dnešní den naplánovala závěrečné řeči, obhájkyně obžalovaného Jiřího Kotase ale nesouhlasila se čtením výpovědi dvou svědků a trvala na jejich osobní účasti u soudu.

Ochránci přírody chtějí pestřejší Jeseníky

Ochránci přírody chtějí vrátit části Jeseníků podobu, kterou znali ještě naši předci. Velké lány borůvek by měly ustoupit loukám. Na nich by se mohly po mnoha letech třeba znovu pást ovce. Smrkové lesy zase doplní javory nebo jedle. Na projekt, který má zvýšit druhovou pestrost, půjde do Jeseníků evropská dotace tři-a-dvacet milionů korun.

Dukla Spirit 2017

Ve Vojenském prostoru Libavá na Olomoucku probíhá cvičení Dukla Spirit 2017. Jeho cílem je prověřit schopnost štábu a velitele sedmého brigádního úkolového uskupení efektivně řídit boj. Štábní nácvik probíhá zároveň také v Hranicích, Bučovicích nebo Brně.

Pokuta Pavle Fučíkové

Nejvyšší správní soud uložil pokutu 50 tis. Kč prezidentce Exekutorské komory České republiky Pavle Fučíkové. Úřad v Ostravě si pod jejím vedením vytvořil vazby nad rámec zákona se společností Hicra Reality, v níž má Fučíková akcie společně se svým manželem. Fučíková původně čelila kárné žalobě kvůli vazbám úřadu a firmy, prodeji bytu dražbě právě této společnosti a kvůli údajným manipulacím s kupní cenou.

Osvěta v boji s korupcí

Rozšířit osvětu týkající se odhalování korupce ve veřejné správě. To je cíl projektu Protikorupční akademie, který dnes v Opavě odstartovali pracovníci neziskového Nadačního fondu proti korupci. Studentům tamní Střední školy průmyslové a umělecké přiblížili korupční praktiky, se kterými se veřejná správa v Česku potýká, i způsoby, jak mají postupovat, aby nekalou praxi odhalili.

50. výročí Járy Cimrmana

A výročí soubor zastihlo na turné po Severní Moravě. Večer bude v Třinci hrát komedii Švestka. Cimrmani poprvé veřejně vystoupili v Malostranské besedě se svou hrou Akt.

Opravy zámku Nová Horka

Venkovní opravy zámku Nová Horka ve Studénce na Novojičínsku finišují. Navážou na ně práce v interiéru. Muzeu Novojičínska, které je správcem zámku, se na ně podařilo získat evropské dotace ve výši 30 milionů korun. Lidem by měl být po opravách zpřístupněn za dva roky.

Z herce malířem

Z profesionálního herce se proměnil v galeristu a touží se stát i malířem. Michal Moučka hrál po škole v Divadle Petra Bezruče a šest let v Komorní scéně Aréna. Pak ale zasáhl osud. Kvůli zdravotním problémům musel herectví navždy opustit. Druhým domovem se mu stala galerie Nibiru, kterou provozuje v jedné z ostravských vyloučených lokalit.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST