Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

MS kraj kontroluje kvalitu silničních oprav

Opakované opravy a špatný stav silnic hlavně II. a III. třídy. Přestože za jejich výstavbu zaplatí kraj i stát ročně přes čtvrt miliardy, jejich kvalita tomu často neodpovídá. Vedení kraje chce proto nově měřit vrstvy asfaltu přímo na vozovkách. Unikátní metodou chce zkontrolovat firmy, které silnice opravují.

MS kraj kontroluje kvalitu silničních oprav

Živě Jakub Unucka, náměstek hejtmana pro dopravu.

Spory o dostavbu dálnice D1

Kontroverzní kampaň kvůli dostavbě dálnice D1. Primátor Přerova nechal ráno vylepit ve městě plakáty s kontakty na předsedu Dětí Země. Této organizaci vadí možné dopady plánované dálnice mezi Říkovicemi a Přerovem na některé živočichy. Odvolání, které ochranáři podali, může stavbu odložit o několik let. Podle primátora tím snižují hodnotu lidského zdraví.

Další vlna kotlíkových dotací

Dalších 534 majitelů neekologických kotlů v MS kraji dostane na jejich výměnu přes 62 mil. korun. První žádosti o tzv. kotlíkovou dotaci z 2. výzvy MŽP ČR dnes schválili krajští radní. MS kraj spustil novou vlnu jako 2. v republice, v závěsu za Karlovarským krajem. Žádat o dotaci tu zájemci mohou od 5. září. Během první hodiny po spuštění systému kraj přijal na 5100 elektronických žádostí. K dnešnímu dni jich eviduje zhruba 5810. Nejvíc žadatelů je zatím z Ostravy, následuje Třinec a Opava.

Výpověď kvůli obtěžování dětí je neplatná

Výpověď z práce kvůli údajnému sexuálnímu zneužívání dětí učitelkou ZŠ v Tršicích na Olomoucku neplatí. Pravomocně o tom rozhodl odvolací Krajský soud v Ostravě, který se ztotožnil s výrokem soudu nižšího stupně. Zneužívání se podle soudu nepotvrdilo. Osobním dohledem na hygienu při sprchování chlapců 1. třídy učitelka předpisy neporušila.

20 let vězení za znásilnění 3 dětí

Za znásilnění tří dětí a pokus o vraždu jednoho z nic si 45letý René Nagy z Třince definitivně odpyká výjimečný trest 20 let ve vězení. Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se muž odvolal. Navíc se musí podrobit ústavní sexuální léčbě a rodině napadené dívky musí zaplatit jako odškodné 300 tis. korun.

Archeologický průzkum v Gutech

Na místě vyhořelého dřevěného kostela v Třinci-Gutech začal archeologický průzkum. Přinést by měl informace o stavebním vývoji kostela, které odborníci využijí při stavbě repliky. Ta by měla být hotova za 2 roky. Ve vazbě zůstávají 2 ze 3 mladíků, kteří podle policie kostel zapálili úmyslně.

Národní domobrana v Orlové

Orlovská radnice čelí vlně kritiky, která se na ni snesla po uspořádání prvního branného dne ve městě. V areálu letního kina ho pořádala skupina vojenských nadšenců Bez zbrojáku. Zbraně tam totiž předváděli i členové Národní domobrany, kterou MV ČR považuje za extremistickou. Organizátoři akce se hájí, že o propagaci nevěděli.

Dětská opera napsaná ve vězení v NDM

Zob Zob Zoban. Dětská opera, která vznikla v 70. letech ve vězení. Jejím autorem je ostravský rodák
Edvard Schiffauer. Skladatel a pedagog byl odsouzený po roce 1968, kdy úřady zakázaly jeho divadlo Waterloo. Trest si odpykával v plzeňské věznici. Právě tam napsal s Ivanem Binarem operu, kterou Národní divadlo moravskoslezské uvádí výjimečně ve svém foyer.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST