Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Hoteliéři hodnotí letní sezonu

Letošní letní sezona pomalu končí. I když hotely, kempy či památky budou v provozu i v následujících týdnech, se začátkem školního roku počítají s tradičním úbytkem návštěvníků. Podle prvotních informací byla tato sezona, podobně jako ta loňská, nadprůměrná. Přispělo k tomu jak teplé počasí, tak i to, že Češi čím dál častěji pro letní rekreaci volí tuzemsko.

Hoteliéři hodnotí letní sezonu

Živě Jiří Juhász, prezident Moravskoslezského klastru cestovního ruchu.

Podezřelí ze zapálení kostela zůstávají ve vazbě

Krajský soud v Ostravě ponechal ve vazbě dva mladíky obviněné ze zapálení dřevěného kostela ze 16. století v Třinci-Gutech. Zamítl stížnost, kterou si podezřelí podali proti rozhodnutí Okresního soudu ve Frýdku-Místku. Vyšetřování požáru by mohlo skončit ještě letos.

Střelba ve Výškovicích

Ostravští kriminalisté včera zatkli dva muže podezřelé z toho, že včera večer z balkonu na ostravském sídlišti vystřelili na 17letou dívku, která venčila psa. Incident se naštěstí obešel bez zranění. Vyšetřování je na samotném začátku, proto policie nezveřejnila, z jaké zbraně útočníci stříleli.

Už jen den na opravu kandidátek

Politické strany a hnutí mají poslední den na opravu případných chyb na kandidátkách. Pokud splní zákonné náležitosti, krajské úřady a pražský magistrát je nepozději v pátek zaregistrují k parlamentním volbám. Letos se konají 20. a 21. října a přihlásilo se do nich rekordních 31 uskupení.

Kontroly zahrádek pokračují

V souvislosti s probíhající letní turistickou sezonou se Česká obchodní inspekce v MS a OL kraji zaměřila na kontrolu zahrádek před restauracemi. Kromě dodržování míry se zajímala třeba i o zákaz prodeje alkoholu a cigaret mladistvým. Pochybení zjistili téměř ve třetině kontrolovaných podniků.

Soutěží policisté pořádkových jednotek

V Ostravě dnes pokračoval 2. ročník srovnávacího cvičení speciálních pořádkových jednotek. Zatímco včera poměřilo na 50 policistů své síly na hladině Těrlické přehrady, dnes absolvovali hned 9 disciplín na souši. Do soutěže s mezinárodní účastí se letos zapojily policejní týmy z Česka, Slovenska, Polska a Německa.

AV a UP spolupracují

Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci navázala spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky při uskutečňování doktorského studia. Svým podpisem to dnes v Olomouci stvrdili děkan Filozofické fakulty Jiří Lach a ředitel Ústavu dějin umění Tomáš Winter.

Karvinou zkoumají archeologové

První etapa záchranného archeologického průzkumu v centru města Karviná se blíží ke konci. Odborníci z Národního památkového ústavu tady už více než měsíc zkoumají vývoj a stavební úpravy rohového renesančního domu na Masarykově náměstí ve Fryštátě. Město se totiž chystá opravit jeho klenby a sklepení kvůli zatékání.

Další premiéra na Dnech nové hudby

Opera inspirovaná skutečnou postavou a filmovým příběhem. Složil ji skladatel Miroslav Srnka na objednávku Bavorské státní opery. Otevírá v ní témata válečného traumatu i schopnosti znovu se otevřít lidem. V české premiéře teď jeho dílo zazní na festivalu Ostravské dny nové hudby.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST