Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Kouření je trestáno

Čtvrt roku je česká republika bez cigaret. Čtvrt roku měli majitelé restaurací i barů čas na to, aby se novému zákonu přizpůsobili. Ode dneška už musí podnikatelé počítat s tím, že za porušení zákona mohou dostat až dvou miliónovou pokutu a v krajním případě taky ukončit podnikání. za kouření na zastávce může strážník udělit až pěti tisícovou pokutu

Kouření je trestáno

Živě Zdeněk Blinka, předseda sdružení UNIHOST.

Odbory o snižování platů

Odboráři jsou připraveni uspořádat protestní akce, pokud vláda nepřijme jejich požadavek na růst platů ve veřejném sektoru. Trvají na přidání učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent, a to od listopadu. Na mimořádném jednání v Praze se na tom dnes shodly dvě stovky zástupců odborových svazů. Termín případného protestu předáci zatím nestanovili.

Vítkovice Power Engineering

Živě redaktorka Pavla Daňková.

Povinná předškolní docházka

Pro děti, které do 31. srpna dosáhnou pěti let, je od září letošního roku povinné předškolní vzdělávání. A to na základě novely školského zákona. Mnozí rodiče ale k zápisu do mateřské školy s těmito dětmi nepřišli. V Ostravě se jedná až o pět procent z dohromady tří tisíc dětí. Jejich rodičům teď hrozí pokuta.

Ostrava snižuje dluh

Město Ostrava by i v příštím roce chtělo pokračovat ve snižování zadluženosti. Letos by přímý dluh města měl na konci roku činit 2 miliardy 582 milionů korun, což je v přepočtu přibližně 8854 korun na obyvatele. Město dnes na svých webových stránkách zprovoznilo takzvané odpočítávadlo dluhu, které ukazuje zadlužení Ostravy.

Umělecká ulice

Obvod Moravská Ostrava a Přívoz připravuje rekonstrukci prostranství před Domem umění v centru města podle projektu z roku 2014. Magistrát pak letos vyhlásil vítěze takzvané ideové architektonické soutěže na stejný prostor. Oba návrhy se ale rozcházejí. Ten novější ruší téměř všechna parkovací místa. Teď se obě strany pokouší najít kompromisní řešení.

Vrací vězňům práci

Bývalí trestanci dnes měli v Ostravě možnost si nanečisto vyzkoušet - jak vypadá pracovní pohovor. Před několika zaměstnavateli z regionu měli možnost předvést své zkušenosti, ale dozvědět se i to, co jim pro získání pozice chybí a na čem ještě budou muset zapracovat. Ti nejúspěšnější získali nabídku práce už dnes.

Města opravují lesoparky

Města na Severní Moravě rekonstruují za desítky milionů korun rekreační zóny vybudované v
šedesátých či sedmdesátých letech. Jinde nyní plánují vznik zcela nových oddychových zón. Například v Bohumíně by v příštích pěti letech měl na zelené louce vzniknout nový lesopark, včetně vodních ploch a umělých návrší. Kromě rekreační funkce by tyto areály měly přispívat i k lepšímu ovzduší.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST