Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Bourání starých domů díky dotacím

Téměř devadesát milionů korun na zbourání starých a vybydlených domů. Na čtyřicet měst a obcí z celé republiky získalo dotace na demolice od ministerstva pro místní rozvoj. To pošle peníze do oblastí se sociálně vyloučenými lokalitami. Na Olomoucku a Ostravsku uspělo deset žadatelů. Někde už nevyužívané a často i nebezpečné domy bourají.

Nové Heřminovy

Vláda dá dalších 50 milionů korun na stavbu přehrady v Nových Heřminovech. Peníze by pak Povodí Odry mělo použít na vykupování pozemků přes které má vést nová silnice. Přitom stále není úplně jasné, jestli se přehrada vůbec postaví. Stále totiž platí výsledek referenda, ve kterém místní stavbu nádrže odmítli.

Horníci programátoři

První tři bývalí horníci z uzavřeného Dolu Paskov úspěšně ukončili intenzivní kurz programování v Centru celoživotního vzdělávání na VŠB-TU Ostrava. Jeden z nich už v záři nastoupí jako programátor databází v inovační firmě.

Smrtelné nehody

Pátek 18. srpna na moravskoslezských silnicích a železnicích, se do statistik nehodovosti zapíše jako černý. Dvě z celkem pěti nehod se neobešly bez smrtelných zranění. Zemřely při nich celkem tři osoby. Další dvě záchranáři transportovali ve vážném stavu do ostravské fakultní nemocnice.

Tunel uzravřen

V neděli 20. srpna se bude opět uzavírat Klimkovický tunel na dálnici D1, všechna auta se přesunou na hlavní tah městem. V minulých letech při uzavření tunelu doprava podle vedení radnice bezmála zkolabovala a město Klimkovice bylo v podstatě neprůjezdné, auta přijíždějící z vedlejších silnic měla velký problém připojit se na hlavní komunikaci.

Podpora pro malé školy

Vedení kraje řeší, jak přitáhnout více studentů do malých škol v okrajových částech regionu. Ty totiž musí dlouhodobě dofinancovávat ze svého rozpočtu. Rušit a slučovat je zatím nechce, protože se obává odlivu mladých lidí z míst jako je Osoblažsko či Jablunkovsko, které chce naopak rozvíjet.

Rozkoš bez rizika

Poradenské centrum pro ženy, které se pohybují v oblasti tzv. sex byznysu, funguje ode dneška v Ostravě. Odbornou pomoc tam mohou zájemkyním nabídnout i anonymně. Poradnu otevřela Rozkoš bez rizika, tedy organizace, která se věnuje těmto ženám už více než čtvrt století. Součástí týmu budou nejen sociální pracovníci, psycholog, lékař, ale taky žena, která v tomto oboru sama pracovala.

Nové poradenské centrum v Ostravě

Ostravská pobočka je teprve čtvrtou v republice, kterou organizace "Rozkoš bez rizika" otevřela. MS metropole tak následovala Prahu, Brno a České Budějovice. U slavnostního otevření byla taky zakladatelka dnes už celorepublikové organizace, socioložka Hana Malinová.

Úrazy na horách

Horští záchranáři o prázdninách ošetřili už téměř dvanáct set zraněných. Zhruba třetina úrazů se stane při jízdě na kole nebo koloběžkách, téměř dvojnásobně pak přibylo nehod paraglidistů.

Uzavírka Opava

Hlavní tah Opavou ve směru na Kravaře, Hlučín nebo polskou Ratiboř se o víkendu uzavře a více než měsíc se bude opravovat. Přetížená doprava v Opavě tak do konce září zažije velkou zatěžkávací zkoušku. Během oprav úsekem projedou osobní auta, autobusy a trolejbusy a vozidla záchranného systému. Nákladní auta budou muset jezdit po objízdné trase.

Sen o vzkříšení oderského zámku

Barokní klenot, který v roce 1966 nechali zlikvidovat komunisté. To byl zámek v Odrách, na jehož místě později vzniklo nákupní středisko. Místní mladí nadšenci teď chystají připomínku zámku - malbu na fasádě jednoho ze sousedních domů. Projektem, který nazvali Nemožné je otázka volby, chtějí poukázat na to, že sen v podobě případné obnovy zámku se někdy v budoucnu může stát realitou.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST