Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Vláda pomůže Moravskoslezskému kraji

Vláda dnes schválila finanční podporu dva-a-čtyřicet miliard korun pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj na hospodářskou restrukturalizaci. Peníze půjdou například do vzdělání, na podporu vybraných firem či podnikatelů i volnočasové projekty. Tři vybrané kraje, které byly zasaženy těžebním průmyslem, se tak mají postupně přiblížit zbytku republiky a mají mít také snadnější přístup k dotacím.

Vláda pomůže Moravskoslezskému kraji

Živě Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.

Na Hané začaly žně

Na Hané začaly žně. Sklizeň uspíšilo sucho a obilovin je málo, podobně je na tom i kukuřice. Podle agrární komory bude výnos až o třicet procent nižší. První kombajny vjely do polí na Přerovsku. Třeba v zemědělském družstvu v Troubkách sklízejí ječmen.

Hořící auto na D1

Tři jednotky hasičů dopoledne vyjely na dálnici D1 u Hladkých Životic k požáru osobního auta, které skončilo v odstavném pruhu. Začalo hořet ještě během jízdy kvůli technické závadě, řidič stačil sjet a zastavit na okraji cesty. Vše se obešlo bez zranění, celková škoda byla předběžně odhadnuta na 70 tisíc korun.

Výluka tramvají z centra Ostravy do Poruby

V Ostravě dnes začala další rozsáhlá výluka tramvajových linek. Tentokrát se týká všech, které míří z centra města do Poruby a Martinova. Důvodem je výměna tramvajových kolejí v úseku mezi Vodárnou a Svinovskými mosty.

V ostravské zoo se narodilo slůně

Sloní samice Vishesh v sobotu dopoledne v ostravské zoologické zahradě přivedla na svět své třetí mládě. Porod byl podle chovatelů bez komplikací, slůně je vitální a pije mateřské mléko.Ošetřovatelé jej sledují ze svého zázemí a snaží se pro samici vytvořit co nejpřirozenější prostředí. Aby měla sloní rodina klid, zůstává pavilon pro veřejnost prozatím uzavřen.

Povodňový zpravodaj po dvaceti letech v Olomouci

Tisíc evakuovaných lidí, 191 zbořených domů. Škody za skoro dvě a půl miliardy korun. I tak to vypadalo v roce 1997 v Olomouci. Při ničivých povodních byla zasažena nejvíc z velkých měst. Místním chyběla voda, jídlo a také informace. Proto vyšlo přesně před dvaceti lety několik čísel povodňového zpravodaje. V olomouckých ulicích se objevil i dnes.

Olomouc bude hostit Celostátní setkání mládeže

Příští měsíc proběhne v Olomouci Celostátní setkání mládeže. To se koná zhruba jednou za pět let. V Olomouci se má sejít na šest tisíc mladých věřících z celé republiky. Na víkend do města pak dorazí také rodiny. Celkem se má setkání zúčastnit na deset tisíc lidí, o které se postará na sedm set dobrovolníků. V rámci programu na Korunní pevnůstce budou nejen přednášky, ale také například workshopy focení nebo rozhlasového zpravodajství.

Diskuse o využití bývalé Slezanky

Během jara měla opavská veřejnost možnost zapojit se do diskuzí o budoucím využití městského bloku bývalého obchodního domu Slezanka. Na základě ankety mezi občany nechává město Opava v současnosti vypracovat urbanistickou studii. Ta navrhne základní parametry nové výstavby v centru města.

Festival Beats for Love

Pátý ročník festivalu elektronické taneční hudby Beats for Love skončil. Rekordních čtyřicet tisíc návštěvníků si během minulého týdne mohli vybírat z více než čtyř set koncertů předních a světových DJ. Do Ostravy dorazila i legenda taneční scény Fatboy Slim.

Dobrovolníci pomáhají starším lidem z Jesenicka

Ve Vápenné na Jesenicku proběhla minulý týden dobrovolnická brigáda SummerJob. Šlo už o osmý ročník akce a v Jeseníkách se konala letos podruhé. Jejím cílem je najít mladé dobrovolníky, kteří jsou ochotni pomoct starším nebo handicapovaným lidem. Dobrovolníci vyjížděli za prací i do dalších obcí v regionu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST