Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

V řekách je málo vody, někde dokonce sucho

Sucho, dokonce až extrémní. Stavy, které teď ukazují měřící stanice na několika desítkách vodních toků v České republice. Dubnové povodně nebo vydatné přívalové bouřky z května sice hladiny řek zvýšily, ale po jejich odeznění jsou koryta opět téměř prázdná. Problémy tak řeší správci toků, vodáci i některé obce.

V řekách je málo vody, někde dokonce sucho

Živě docent Martin Rulík, hydrobiolog, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Možné změny ve vedení ČSSD

Živě redaktorka Tereza Krumpholzová.

Měření zplodin

Neviditelný zabiják. Ultrajemné částice produkované hlavně dieselovými motory aut a autobusů při dlouhodobém působení na člověka zvyšují riziko infarktu a poškození mozku.Kolik nanočástic vdechují Ostravané v rušných ulicích, to dnes speciálním přístrojem měřil jeden z účastníků konference Světové zdravotnické organizace, která se koná v ostravské Dolní oblasti Vítkovic. Štáb České televize byl u toho.

Za šikanování nájemníků a podvod tři roky vězení

Tři roky za šikanování nájemníků bytového domu ve Frýdku - Místku a za podvod. Takový pravomocný rozsudek padl u odvolacího soudu nad majitelem domu Jakubem Smolíkem, který třetím rokem nájemníků bezdůvodně netopí. Navíc připravil o tři miliony a sedm set tisíc korun Dobrovolné hasiče z Frýdku - Místku, kterým dělal velitele.

Čtvrté libreto Jaromíra Nohavici

Jaromír Nohavica otextoval pro Národní divadlo moravskoslezské Rossiniho operu Lazebník sevillský. Na libretu pracoval téměř rok. Oblíbená komická opera měla premiéru v Itálii před 200 lety. Její svérázné české přebásnění považuje režisér Ondřej Havelka za trumf ostravské inscenace.

Protipovodňová opatření ve Frýdku-Místku

Ve Frýdku-Místku probíhá rozsáhlá rekonstrukce Staroměstského splavu na řece Ostravici. Místo je hojně využíváno k trávení volného času nejen místními obyvateli, ale i přespolními cykloturisty. Po dokončení stavebních prací by se na jezu mělo objevit hned několik nových prvků. Zahájeny byly v březnu tohoto roku. Povodí Odry počítá s investicí okolo 50 milionů korun.

Ztráta Vítkovic

Strojírenské Vítkovice vytvořily v loňském roce konsolidovanou ztrátu přibližně 5,3 miliardy korun. Způsobily ji hlavně insolvence několika firem ze skupiny, oprávky a kroky, které s insolvencemi souvisejí. V roce 2015 byly Vítkovice ve ztrátě zhruba 82 milionů korun.

Jednání o Jánských lázních

Památkáři stále nesouhlasí s vyškrtnutím areálu bývalých lázní Jánské Koupele na Vítkovsku ze seznamu kulturních památek. Toto téma se projednávalo na diskuzním večeru, který uspořádala Opavská kulturní organizace OKO. Šlo o reakci na postoj majitelů, tenisty Tomáše Berdycha a podnikatele Petra Lexe, kteří poslali na ministerstvo kultury žádost o vynětí objektů z památkové ochrany.

Záchranáři cvičí na Hartě

Na přehradě Slezská Harta na Bruntálsku se dnes konala prestižní soutěž ve vodním záchranářství. Jde o jedinou soutěž svého druhu na stojaté vodě u nás. Letošního 19. ročníku se zúčastnilo na devadesát hasičů a policistů z České republiky a Polska.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST