Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Jednání Světové zdravotnické organizace

Průmysl v Moravskoslezském kraji už investoval miliardy do nejmodernějších filtrů, přesto tamní ovzduší zůstává nejhorší v zemi. Pozornost se tak obrací i na Polsko. Z tamních hutí a rodinných domů hlavně v zimě létá prach na české území. Jak zlepšit špatné životní prostředí a jeho dopady na zdraví lidí, o tom ode dneška do čtvrtka v Ostravě jednají delegáti ze 53 zemí.

Jednání Světové zdravotnické organizace

Živě Kurt Dědič, ředitel odboru ochrany ovzduší, Ministerstvo životního prostředí.

LeoExpress vyloučil technickou chybu

Podle předběžných výsledků šetření společnosti LeoExpress nebyla příčinou nehody na přerovském nádraží technická nebo organizační závada. Nehoda se stala v pondělí 5. června na 1. nástupišti, když na přerovské nádraží přijížděl vlak LeoExpress ze Starého Města u Uherského Hradiště.

Nejasná dvojnásobná vražda opět před soudem

Krajský soud v Ostravě otevřel osm let starou kauzu dvojnásobné vraždy manželů Nárožných z Přerova, jejichž těla se doposud nenašla. Na lavici pro obžalované poslal žalobce syna zavražděného muže Pavla Nárožného. Olomoucký soud ho už tři krát zprostil obžaloby kvůli nedostatků důkazů, rozsudek však nakonec vždy zvrátil vrchní soud. Případ musel být nakonec přesunut z Olomouce do Ostravy.

Raildays v Ostravě

V Ostravě dnes začal mezinárodní veletrh Czech Raildays, zaměřený na nejnovější trendy v železniční a městské kolejové dopravě. Akce se koná každoročně už od roku 2000 a v současnosti je nejvetší přehlídkou svého druhu v celé České republice, kterou během 18 ročníků navštívilo na sto tisíc lidí. Určený je veletrh jak pro odborníky, tak i pro širokou veřejnost.

Plochá dráha přežila

Autoklubu plochá dráha Kopřivnice se podařilo po téměř deseti letech obnovit tradici motocyklových závodů na plochodrážním oválu tamního sportoviště. První závod na letním stadionu v Kopřivnici proběhne 25.června. Dnes se sem sjeli závodníci z celé republiky, aby nově zrekonstruovanou trať vyzkoušeli a ještě před závodem odhalili případné nedostatky.

Nádraží má výtahy

Ostravské hlavní nádraží je ode dneška bezbariérové. Šlo přitom o jedno z posledních velkých nádraží v Moravskoslezském kraji, které dosud nemělo otázku bezbariérového přístupu vyřešenou. Nové výtahy, které tu nechala nainstalovat Správa železniční dopravní cesty, vyšly na bezmála 20 milionů korun. Jejich stavba trvala deset měsíců.

Šternberk řeší kvalitu jídel ve školách

Spor o jídlo v mateřských a základních školách ve Šternberku. Podle odpůrců firmy, která pro děti připravuje obědy i svačiny, jsou jídla nekvalitní. Radnice i dodavatel kritiku odmítají. Kontroly podle nich ukázaly, že je vše v pořádku. Společnost Scolarest, která provozuje jídelny na 170 místech v Česku, se přesto rozhodla ve městě s vařením skončit.

Wolkerův Prostějov

Odstartoval šedesátý ročník festivalu recitace a divadel poezie Wolkerův Prostějov. Na tradiční přehlídce se představí na tři stovky umělců. Oproti minulosti mladí lidé interpretují především namísto klasiků současnou poezii.

Den trifidů v rozhlasové podobě

Herec Norbert Lichý opět za rozhlasovým mikrofonem. Pro rozhlasové vysílání natáčí v Ostravě četbu na pokračování. Potěší především fanoušky literatury science fiction, protože jde o katastrofický román spisovatele Johna Wyndhama "Den trifidů".

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST