Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Světová zdravotnická organizace v Ostravě

Do Ostravy míří skoro 40 ministrů z rezortů ŽP a zdravotnictví a dalších více než 500 hostů z 53 zemí Evropy. Od zítřka do čtvrtka se zúčastní 6. ministerské konference Světové zdravotnické organizace. Akce se koná v multifunkční hale Gong a Dole Hlubina v Dolních Vítkovicích. Pořadatelství Ostravy je symbolické, město a celý region trvale tíží nejhorší ovzduší v zemi.

Světová zdravotnická organizace v Ostravě

Živě Radim Šrám, Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Zaorálek lídrem ČSSD?

Volebním lídrem ČSSD by se mohl stát Lubomír Zaorálek. Ten je v současné době lídrem kandidátky socialistů za MS kraj. Bohuslav Sobotka tento týden ve středu oznámí, zda zůstane volebním lídrem a předsedou ČSSD. Po sérii jednání s nejbližšími spolupracovníky si na definitivní rozhodnutí vzal ještě tři dny.

O propuštěné mají zájem firmy

Hromadné propouštění z přerovské továrny Gambro by nemělo výrazně zvýšit nezaměstnanost v regionu. Kvůli uzavření závodu sice přijde o práci 600 lidí, ale mají o ně velký zájem firmy z města i okolí. Několik desítek lidí už si práci našlo. Další zatím zůstávají doma a berou 100 % mzdy.

Samosběr do 14 dnů skončí

Letošní samosběr jahod do dvou týdnů skončí, přitom sotva začal. Jahod je kvůli dubnovým mrazům málo, podle pěstitelů je úroda nižší až o 50 procent. A jsou i dražší. Třeba na Olomoucku zaplatí lidé za kilo nasbíraných jahod 55 korun. Přitom loni to v tuto dobu bylo o 10 korun méně.

Charita má butik

Armáda spásy dnes v Ostravě otevřela svůj první butikový obchod tzv. Reshare store. Za symbolické ceny v něm nabízí mnohdy zcela nové originální kusy oblečení dovezené z Holandska. Výtěžek z prodeje poputuje na rozvoj sociálních služeb některého z azylových domů nebo zařízení se speciálním režimem v MS kraji.

Baník má nového trenéra

Fotbalisty Ostravy bude při návratu do nejvyšší soutěže trénovat Radim Kučera. Bývalý kouč Znojma podepsal s Baníkem dvouletou smlouvu a nahradí Vlastimila Petrželu, který se po uplynulé sezoně přesunul na pozici poradce majitele klubu.

Kurzy pomohly v péči o blízké

Pečovat o blízkého nemocného člověka doma. Pro mnoho lidí věc, kterou by dělali rádi, ale bojí se, že to nezvládnou. I proto připravila nadace Zůstaneme doma kurzy, ve kterých se zájemci mohou péči o ležícího člověka naučit. Aktuálně jsou kurzy v nemocnici v Českém Těšíně.

Ostravu navšítivil Václav Klaus

Ostravu navštívil Václav Klaus, bývalý prezident ČR a ekonom. Na krajském úřadu se setkal s MS hejtmanem Ivo Vondrákem. Společně řešili možnosti rozvoje kraje a také se zúčastnil jednání Rady kraje.

Sisi v Národním divadle Moravskoslezském

Národní divadlo moravskoslezské nastudovalo portrét císařovny Sissi. Výpravnou historickou fresku napsal slovenský dramatik Viliam Klimáček na objednávku Slovenského národního divadla. Víc než historické souvislosti ho zajímal portrét moderní ženy semleté dějinami.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST