Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Kraj navrhuje, jak ulevit od hluku ze silnic

Hluk z dopravy znepříjemňuje život tisícům lidí, kteří bydlí v domech podél frekventovaných silnic. MS kraj teď na popud MZ ČR nechal zpracovat akční plán protihlukových opatření pro některé úseky frekventovaných krajských cest. Řešení vidí autoři plánu hlavně ve stavbě obchvatů, jejich vybudování ale trvá roky.

Kraj navrhuje, jak ulevit od hluku ze silnic

Živě Petr Moos, bývalý děkan Fakulty dopravní ČVUT.

Smlouva o rekonstrukci Pokladu vypovězena

Město vypovědělo smlouvu o rekonstrukci Domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě, rozhodli o tom ostravští radní. Zhotovitelem stavby je sdružení firem Stamont a Vítkovice Revmont. Podle města nedodržuje sjednaný harmonogram prací a navíc ji neodvádí v požadované kvalitě. S tím ale zhotovitel nesouhlasí.

Ostravská radnice nesouhlasí s úvěrem

Ostravští radní nesouhlasí s tím, aby si radnice městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky vzala úvěr 100 milionů korun na zamýšlenou výstavbu nové radniční budovy na Mariánském náměstí. Bez souhlasu města si obvod úvěr vzít nemůže. Definitivní slovo by měli mít na červnovém jednání zastupitelé.

Soud uzavřel dokazování v kauze Březina a spol.

Dokazování případu lihové mafie uzavřeno, už zítra dopoledne vynese Vrchní soud v Olomouci tresty za největší daňový delikt v historii Česka. Organizovaná skupina dodala během 15 let na trh desítky milionů litrů lihu, obžaloba viní 8 mužů z víc než 6miliardového daňového úniku.

Cirkulum v Ostravě

Na náměstí v Ostravě Porubě roste cirkusové šapitó. Nejen v něm se o víkendu bude konat festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum. Přímo na ulici vystoupí akrobaté zavěšení ve 30metrové výšce, v šapitó i v aule VŠB se odehraje několik českých cirkusových premiér.

Oprava cesty na Pustevny

Stále kvalitnější zázemí chtějí turistům nabízet i Pustevny. Už v pátek začne oprava takzvané Knížecí cesty, která spojuje Trojanovice s tímto beskydským střediskem. Skoro šest kilometrů dlouhá silnice, po které jezdí tisíce lidí na kolech a koloběžkách, je ve špatném stavu. Šest milionů na opravu slíbil Moravskoslezský kraj, zbylý milion zaplatí obec Trojanovice, která je správcem cesty. Nový povrch má být hotový do začátku letních prázdnin.

Žena regionu

Ženou regionu Olomouckého kraje se letos stala Milada Sokolová. Prostějovská zastupitelka a iniciátorka znovuobnovení Okrašlovacího spolku města Prostějova. Celostátní soutěž je určena hlavně všem ženám, které se podílejí na veřejném životě, pomáhají nemocným dětem nebo se podílejí na rozvoji daného regionu.

Vrah bezdomovce jde na 12 let do vězení

Na 12 let do vězení poslal dnes ráno KS v Ostravě 28letého Jozefa Škvarku za vraždu kamaráda, kterého loni v únoru uškrtil a udusil v chatce ve Frýdku-Místku. Rozsudek je pravomocný, odsouzený muž i žalobce se vzdali práva na odvolání.

Hasiči cvičí přilbové potápění

Mezinárodní cvičení potápěčů dnes proběhlo v zatopeném lomu Výkleky na Přerovsku. Hasiči, kteří se specializují na vyhledávání osob nebo předmětů, si vyzkoušeli hlavně tzv. přilbové potápění. Právě v Olomouci mají pro tyto ponory speciální vůz i vybavení. Podobné mají v rámci republiky už jen hasiči v Hradci Králové.

Polský novinář píše o českých ženách

Osm žen, osm příběhů, osm komplikovaných životopisů. 6 let po bestselleru Pepíci přichází na český trh druhá knížka polského spisovatele Mariusze Surosze. Novinář ji psal téměř 5 let. Kvůli ní se přestěhoval do Prahy. "Ach, ty Češky" představil v ostravském centru Pant.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD