Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Rok od příjezdu Iráčanů

Končí projekt na začlenění iráckých uprchlíků, kteří loni s pomocí Nadačního fondu Generace 21 přicestovali do Česka. Třináct se jich usadilo v Českém Těšíně, podařilo se pro ně najít práci, děti nastoupily do škol. Iráčané přesídlili do Česka kvůli ohrožení ze strany Islámského státu.

Rok od příjezdu Iráčanů

Živě se Zuzanou Filipkovou, ředitelkou Slezské diakonie.

Pátrání po útočníkovi Kvitové

Napadení tenistky Petry Kvitové v jejím prostějovském bytě vyšetřují policisté jako zvlášť závažný zločin vydírání. Převzali ho krajští kriminalisté Kvalifikaci trestného činu stanovili v těchto dnech. Pachateli, který policistům stále uniká, hrozí 5 až 12 let vězení.

Veterináři obcházejí chovy

V obcích na Přerovsku, kde včera veterináři vyhlásili kvůli ptačí chřipce ochranné pásmo, začalo sčítání drůbeže a ptactva. Jedná se o preventivní opatření, díky kterému by měli veterináři získat přehled o všech chovatelích. Ti by měli případný úhyn okamžitě ohlásit. Obce už připravily i nádoby pro případně uhynulá zvířata.

Aktivní zálohy bilancují

Osm členů pěší roty aktivních záloh Krajského vojenského velitelství v Ostravě dnes na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje převzalo ocenění za dlouholeté nasazení a za výbornou práci. Rota má v současnosti 110 členů. Od loňského roku mohou být díky novele branného zákona nasazováni i v mírovém stavu, třeba při záchranných pracích v kraji.

Vily v Těšíně nově na seznamu památek

Český Těšín má nově dva objekty na seznamu chráněných památek. Jedná se o Fuldovu vilu v Masarykových sadech z roku 1899, kterou těšínský stavitel vybudoval pro svou rodinu, a vilu ve Smetanově ulici. Město o jejich zápis na seznam usilovalo kvůli lepší ochraně. Díky novému statutu se rozšíří také možnosti financování oprav z dotačních programů.

Čekání na obchvaty

Obchvaty Opavy a Krnova. Dvě důležité dopravní stavby v západní části Moravskoslezského kraje. Obě mají už všechna potřebná povolení a obě se mají také začít stavět už letos. V Opavě už vybranou firmu mají, v Krnově bude známá ke konci března. Dokončeny mají být nejpozději do roku 2022.

Hučín vs. Hradílek

Krajský soud v Ostravě musí znovu řešit žalobu někdejšího disidenta a bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína na exministra a bývalého mluvčího Charty 77 Tomáše Hradílka. Opakovaně ji zamítl, kauzu teď nařídil znovu otevřít Nejvyšší soud.

Parkování v Přerově

Přerov chystá velkou změnu v systému parkování. Na příjezdové silnice do města a před parkoviště nechá nainstalovat proměnné tabule. Ty budou řidiče informovat o volných parkovacích místech, případně je navádět jinam. Právě popojíždění a hledání místa zaplní centrum Přerova někdy až z jedné třetiny.

Cesta na Bílou otevřená

Silnice 1/56 v úseku Ostravice-Bílá v Beskydech je opět průjezdná i pro kamiony. Nákladní auta nesměla na horskou silnici kvůli počasí od 2. ledna.

Evropské současné umění v GVUO

Dvanáct evropských umělců na jediné vernisáži. Tolik se jich dnes sešlo v Ostravském domě umění. Spojuje je jméno Roberta Runtáka. Český sběratel umění poprvé veřejně prezentuje zahraniční část své sbírky, která čítá 1300 položek. Výstavě současného evropského umění dala anglická kurátorka Jane Nealová název "Narušená imaginace".

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 L ST