Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Chybí zaměstanci v sociálních službách

Na Novojičínsku i v Ostravě chybí zaměstnanci v sociálních službách. Organizace hledají lidi
s vysokoškolským, ale i základním vzděláním. Plat, který jim podle platných tabulek mohou úřady i organizace nabídnout, je ale často mnohem nižší než v okolních firmách nebo potravinových řetězcích.

Chybí zaměstanci v sociálních službách

Živé s Davidem Pospíšilem, ředitelem soc. služeb, MPSV.

Platy v kraji porostou

Růst mezd čeká zaměstnance v novém roce téměř ve všech firmách v regionu. Ekonomice se daří.
Kolektivní vyjednávání sice na mnoha místech teprve začínají, vedení společností už ale ví, že svým lidem přidají. I proto, aby zaměstnancům zabránili v případném odchodu ke konkurenci.

Firmy Eurovia CS, Skanska a Porr

Mají Ředitelství silnic a dálnic zaplatit částku 30 milionů spolu s úrokem z prodlení
ve výši přesahující 8 mil. Kč. Rozhodl o tom rozhodčí soud ve sporu týkajícím se úseku dálnice D47, konkrétně dálničního mostu přes řeku Odru, při jehož výstavbě firmy použily jiný druh oceli, než jaký byl uveden ve smlouvě.

Druhý stupeň lavinového nebezpečí v Jeseníkách

Husté sněžení a silný vítr i dnes komplikoval cestování řidičům v Beskydech a především Jeseníkách.
Tam horská služba dokonce vyhlásila II. stupeň lavinového nebezpečí. Kamiony v ranních hodinách
zablokovaly na několika místech dopravu. A meteorologové pro většinu oblastí republiky vyhlásili výstrahu před sněhovými jazyky a závějemi.

Odložen případ požáru střechy zámku v Plumlově

Prostějovští policisté odložili případ říjnového požáru střechy jedné z budov zámku v Plumlově na Prostějovsku. Konkrétní viník, který mohl požár způsobit, se podle jejich mluvčího Františka Kořínka nenašel.

Enormní zájem o živnost pro chůvy

Samy děti mají, o další pak doma pečují. V Česku vzniká čím dál víc tzv. miniškolek. Za posledních 8 let vzrostl počet žádostí o živnost na péči pro nejmenší děti u nás 11x. A rodiče mají o podobná zařízení zájem. A to i presto, že si za tyto služby, na rozdíl od státních školek, výrazně připlatí. Měsíční hlídání vyjde na 5, ve větších městech ale i 11 tis. Kč.

Noclehárny jsou zaplněné

Noclehárny hlásí plno. Lidé bez domova stojí kvůli teplému přenocování i dvouhodinové fronty. Na některé ani tak nevyjde. Města ve spolupráci s charitními organizacemi přitom každoročně v zimním období navyšují kapacitu lůžek. Nad rámec azylových domů je jich např. v rámci Ostravy v současné době více než 400. Počet míst přidávají také v Olomouci.

Lidé bez domova plní azylová centra

Komentáře odborníků z odpolední ČT24.

Obraz v Komorní scéně Aréna

Ostravská Komorní scéna Aréna připravuje premiéru hry Obraz současné francouzské dramatičky
Yasminy Rezaové. Text, který získal četná ocenění na celém světě a byl přeložený do 35 jazyků, rozebírá mužský svět s až matematickou přesností. Citlivá groteska o přátelství je divadelním koncertem pro 3 herce.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 L ST