Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Jednání o přejezdu ve Studénce

Odklon kamionové dopravy a výstavba podjezdu, kterým by pod tratí mohla projet jen osobní auta i procházet lidé. Tak by se mohl změnit nebezpečný přejezd ve Studénce. S ministrem dopravy o tom dnes jednal starosta obce. Ani více než rok od tragické dopravní nehody není místo nijak zvlášť zabezpečeno. Odborníci chtějí na místě testovat zařízení, které by řidiče donutilo před přejezdem zastavit včas.

Rekordní dotace na opravu památek

Tři sta sedmdesát pět milionů korun z dotačního programu ITI poputuje na Olomoucko na opravu národních kulturních památek. Za rekordní částku jich bude opraveno hned šest. Například bazilika na Svatém Kopečku, olomoucká radnice nebo kostel svatého Mořice.

Slon indický v muzeu

Slezské zemské muzeum v Opavě představilo svůj nový exponát – preparát slona indického. Jde o vůbec první model tohoto druhu v Česku. Muzeu zvíře darovala ostravská zoo, kde samce museli kvůli zdravotním problémům přesně před rokem utratit.

Muži z Aleje mrtvých

Muži z Aleje mrtvých - nový dokumentární film ostravského studia České televize. Přináší unikátní pohled na souboj rakouských a pruských vojáků, který se před sto-padesáti lety odehrál nedaleko Hradce Králové. Tato bitva je opředena nejedním mýtem a tajemstvím. Některá se podařilo dokumentaristům objasnit.

Záchranáři vyzkoušeli nový systém třídění pacientů

Fiktivní teroristický útok v olomouckém nákupním centru měl dnes prověřit rychlost a kvalitu zásahu tamních policistů, hasičů a hlavně zdravotníků. Rozsáhlé cvičení bylo součástí připravované nové metodiky pro třídění pacientů během mimořádných událostí. V Česku totiž zatím neexistuje podobný jednotný systém, podle kterého by zdravotníci postupovali. Nový připravili olomoučtí záchranáři a odborníci z Univerzity Palackého.

Hacker zaútočil na 79 bankovních účtů

Jen čtyři dny stačily podle kriminalistů Lumíru Heričovi, aby padělal přes osm set internetových platebních příkazů České spořitelny. Téměř 80 klientů chtěl připravit o více než tři miliony korun. Případ řeší ostravský krajský soud.

Projekt táhne děti od počítačů na Lysou

Vytáhnout děti od hraní počítačových her a sledování televize do beskydské přírody. O to usiluje projekt, který inicioval Klub českých turistů. Školáci mají díky němu možnost vystoupat spolu s lektory na nejvyšší horu Beskyd a přímo v terénu získat informace o tamní přírodě. Od května, kdy projekt odstartoval, už s lektory na Lysou horu vyšlo zhruba 700 dětí.

Gebauer ve vodárenské věži

Vodárenská věž v Opavě plná soch Kurta Gebauera. Některé z nich jsou vidět už z dálky. Z chátrající památky vzniklo multikulturní centrum, ve kterém budou nastálo některá sochařova díla. Nová adresa na mapě opavských kulturních stánků má od zítřka otevřeno.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2016
 L ST