Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Projekt Vzdělání, základ života

Vzdělávat společně děti z romských rodin s těmi z majority - cíl projektu Vzdělání, základ života - zapojeno je do 5 základních škol a několik mateřských. Ve škole Vrchlického se vzdělává asi 400 dětí - čtvrtina je ze znevýhodněných rodin.

Střední škola praktická nabírá nové žáky

Střední škola praktická v Krnově pořádá den otevřených dveří a zapisuje nové žáky. Pedagogové ve škole učí žáky se speciálními vzdělávacími potřebami se středním až těžkým postižením. Škola nabízí dva obory, jednoletý a dvouletý.

Ovzduší ovlivňuje plod matek z Karvinska

Karviná a České Budějovice. Dvě města, kde vědci z Akademie věd zkoumali, jak špatné ovzduší ovlivňuje zdraví novorozenců. Nejnovější poznatky ukazují, že děti z Karviné mají kvůli špatnému vzduchu, jež v těhotenství dýchaly jejich matky, pozměněnou DNA.

Zřejmě podvodná firma láká z živnostníků peníze

Živnostníkům v Česku přichází do schránek zřejmě podvodné dopisy. V nich jedna firma žádá o vyplnění informací včetně DIČ, a to kvůli údajné aktualizaci katalogu firem. Za to si účtuje 700 euro.

Olomoučtí astrologové se podílejí na mezinárodním výzkumu

Olomoučtí vědci se podílejí na vzniku dvou nových mezinárodních observatoří. Před dvěma lety pomáhali s výběrem vhodné lokality na jižní a severní polokouli. Teď v olomoucké laboratoři vyvíjejí unikátní astronomickou kameru.

Městská nemocnice opravuje

Městská nemocnice v Ostravě dokončila rekonstrukci dalšího pavilonu. V nových prostorách ortopedie a urologie dnes přijali první pacienty. Oprava přišla na téměř 84 milionů korun.

Recyklace kuchyňských tuků v Českém Těšíně

V Českém Těšíně mohou od počátku března vyhazovat vysmažené tuky a oleje do speciálních kontejnerů. Oddělené tuky stačí po použití slít do PET lahve a vyhodit. Tuky tak nezanášejí kanalizaci, domácí odpady a mohou se dále recyklovat.

Četba v autobusech na Přerovsku

Četbou nyní mohou trávit lidé cestování v autobusech na Přerovsku. Vybrané spoje totiž pracovníci knihovny z Lipníku nad Bečvou vybavili stovkami vyřazených knih. Akci pořádá lipnická knihovna právě v březnu, který je měsícem čtenářů.

Výstava Josefa Mladějovského ve Fiducii

Hřebíky, dřevěné kříže, odhalené rámy. To jsou obrazy naruby ostravského výtvarníka Josefa Mladějovského v klubu Fiducia. Ze zadní, dříve nepodstatné strany obrazu, vyrostly pod jeho rukama dřevěné reliéfy. Kopírují díla modernisty Kazimíra Maleviče.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2015
 L ST