Sucho ve městech a obcích. Kroužkování orlů. Zahradní terapie

Obsah dílu

Boj proti suchu

Propojit vodohospodáře, obce nebo vlastníky půdy v jedné z nejsušších částí Česka - v povodí Dyje - a společně bojovat proti suchu. To je cíl nově vzniklého programu Suwac. Jde o zkratku anglických slov, která vyjadřují šetrné hospodaření s vodou.

Sucho ve městech

Živě je teď s námi primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Sucho v obcích

Problém s nedostatkem pitné vody mají některé obce na Blanensku a v okolí Tišnova. Řešením by mohlo být napojení na skupinový vodovod. To by ale stálo desítky milionů korun. Na to malé obce nemají.

Nová spalovna ve Vsetíně

Uvažovaná spalovna odpadu ve Vsetíně - to je hlavní téma dnešního zasedání tamních zastupitelů. Účastní se ho i desítky odpůrců, kteří se obávají dopadu spalovny na životní prostředí.

Pokuta pro nemocnici

310 tisíc korun - taková je výše pokuty, kterou vyměřili hygienici a veterináři zlínské nemocnici za pochybení při přípravě jídla. Letos v březnu onemocnělo salmonelózou celkem 68 pacientů a členů zdravotnického personálu.

Terapie prací v zahradách

Hendikepovaní, sociálně slabí nebo vězni. Těm všem v Česku pomáhají sociální pracovníci formou zahradní terapie - tedy třeba prací na záhonech nebo relaxací v zeleni. České zákony ale tuto metodu na rozdíl od zahraničí zatím neznají.

Kroužkování orlů královských

Dva mladé orly královské okroužkovali ornitologové dnes na Břeclavsku. Právě Morava je nejsevernější a zároveň nejzápadnější oblastí, kde tito vzácní dravci hnízdí. Žije jich tu pět až deset párů.

Na Vysočině dokumentují zvony

Veškeré zvony ve třech okresech Vysočiny dokumentují památkáři a pracovníci Muzea Vysočiny - aby zjistili, kolik se jich vlastně dochovalo a v jakém jsou stavu. Obec od obce navštěvují kostely, věže, kaple a zvoničky. Na jeden den se k nim připojil i náš

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD