Výskyt bobra na jihu Moravy. Nový urgentní příjem třebíčské nemocnice. Příprava tropického skleníku v Lednici

Obsah dílu

Výskyt bobrů na Brněnsku

Bobři na jižní Moravě jsou na vzestupu. Přesouvají se proti proudu řek blíž k městům. Zaplňují potoky, přehrady a další vodní toky. Nemají tu přirozeného predátora, který by je lovil – tedy vlka nebo medvěda. Podle odhadu ochránců jich je nejvíc právě v n

Výskyt bobrů

Jak už zaznělo, použití želez je v České republice zakázané a bobr je chráněné zvíře. I pro něj ale existují výjimky. Za určitých okolností pak může dojít k jeho odstřelu. Víc už s Veronikou Gecovou, jednou z autorek úvodní reportáže.

Nový urgentní příjem

První týden provozu má za sebou nový urgentní příjem v třebíčské nemocnici. Od minulého pondělka tam zdravotníci pomohli pět-a-sedmdesáti pacientům. Dosud akutní problémy musely řešit jednotlivé ambulance. Součástí budovy je i nové parkoviště.

Těžba štěrkopísku na Moravě

K těžbě štěrku na rozmezí Zlínského a Jihomoravského kraje je zase o něco blíž. Báňský úřad po 13ti letech zkoumání konečně stanovil dobývací prostor pro těžbu. Zásadně proti jsou ale vodohospodáři i desítky měst a obcí.

Ubytovna v Břeclavi

Bez střechy nad hlavou nakonec nezůstali klienti azylového domu v Břeclavi. Charita musela kvůli nedostatku peněz jeho provoz ukončit. Vedení města se ale rozhodlo, že z prostor udělá na vlastní náklady ubytovnu.

Chytré elektronické zámky

Vědci z brněnského VUT vyvinuli chytré zámky. Kombinují klasický klíč s elektronikou, která do dveří pustí jen člověka s potřebným oprávněním. Vědci na vývoji klíče spolupracovali s firmou ze Žďáru nad Sázavou. Novinka je díky tomu už dostupná na trhu.

Případ ezoterika přezkoumá Nejvyšší soud

Kauza tak zvaného „guru Járy nekončí“. Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad zakladatelem esoterické školy Poetrie - Jaroslavem Dobešem - a jeho spolupracovnicí Barborou Pláškovou. Oba byli pravomocně odsouzeni za znásilnění, oba teď podali dovolání. Podro

Údržba lednického skleníku

Za dva týdny se po přestávce znovu otevře lednický zámecký skleník. Na začátku ledna je zavřený každoročně. Zahradníci v něm vysazují nové rostliny a čistí i samotnou konstrukci. Ve vlhku a teple se tam totiž daří i nevítaným řasám a plísním.

Ultraortodoxní komunita Židů ve fotografiích

Haredim – ten, kdo se bojí Boha. Pod tímto názvem vyšla kniha snímků třebíčské fotografky Elišky Blažkové, které pořídila během osmi let v jeruzalémské čtvrti Mea Šearim. Žije tam nejuzavřenější a nejortodoxnější židovská komunita na světě.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST