Výročí brněnských univerzit, Nová budova školy v Boskovicích, Obce a náhradní volby

Obsah dílu

Výročí brněnských univerzit

Brněnské univerzity si letos připomínají výročí založení. 100 let od založení si letos připomíná i Mendelova univerzita - nejstarší česká samostatná vysoká škola zaměřená na zemědělství a lesnictví. V souvislosti s oslavami plánuje řadu akcí.

Osudy akademiků

Svědky významných výročí škol jsou i Eduard Schmidt a Miroslav Jícha. Jejich osudy jsou úzce spjaté s historií dvou největších brněnských univerzit - tedy Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického. Na akademické půdě působí oba už několik desetil

Třídy místo haly

Moderní prostory pro výuku technických a přírodovědných předmětů vznikají u Základní školy ve Slovákově ulici v Boskovicích. Stavbu dělníci budují v místech, kde město původně chtělo postavit sportovní halu.

Zlepšení na dolním nádraží

Nová čekárna nebo toalety přibudou na brněnském Dolním nádraží. Kvůli výluce hlavního nádraží musí provizorní stanici využívat tisíce cestujících denně. Včetně těch, kteří jedou do nebo ze zahraničí. Služby se pro ně rozšíří na jaře. Teď je na místě Domin

Dodatečné komunální volby

Některé obce na jihu a východě Moravy se chystají na nové, dodatečné volby. Někde se na podzim nekonaly vůbec, jinde nedopadlo dobře povolební vyjednávání. Kandidátní listiny mohli lidé odevzdávat do dnešního odpoledne.

Stoupající nezaměstnanost

ezaměstnanost v Česku loni v prosinci stoupla. Na jižní Moravě míra nezaměstnanosti vzrostla o 4 desetiny procentního bodu na 3 celá a 9 desetin procenta. Údaje zveřejnil Úřad práce.

Situace na horách

Problém pro řidiče, potěšení pro lyžaře. Díky sněhové nadílce se můžou rozjet vleky i v menších a níž položených střediscích, kde obvykle sezóna začíná později. To je případ i Trnavy na Zlínsku, je tam redaktor Luboš Dostál.

Prohlídky jeskyní

Jeskyně v Moravském krasu v zimě - mimo turistickou sezónu - lákají na běžně nepřístupná místa. V době, kdy jsou některé z prohlídkových tras uzavřené, nabízí návštěvníkům zpestření v podobě adrenalinových výprav za svitu baterek.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST