Erupce z roku 1883 je velmi dobře zmapovaná, ale některé otázky zůstaly nezodpovězené. Vědci s výzkumy spěchají, protože sopka se znovu probouzí a roste do výšky rychlostí, která nahání hrůzu. Dokument BBC

Na druhý svátek vánoční roku 2004 zvedlo podmořské zemětřesení nedaleko Indonésie miliony tun vody, které vytvořily gigantické vlny cunami. Ty zaplavily pobřeží jihovýchodní Asie, kde zničily domovy milionů lidí. Obětí na životech bylo více než 300 tisíc.

V této oblasti to však nebylo první takové neštěstí. Sto let před tím pustošily břehy Indonésie mnohem větší vlny cunami. Podle svědků byly vlny třikrát vyšší než ty z roku 2004. Tehdy ale nebylo jejich původcem zemětřesení. Vybuchla sopka na ostrově jménem Krakatoa. Celá sopka i s ostrovem se roztrhla a propadla. Výbuch doprovázel nejsilnější zvuk zaznamenaný v novodobých dějinách. Dnes je tahle událost jednou z nejlépe zdokumentovaných erupcí v historii. Přesto zůstala řada nezodpovězených otázek, jakou je například příčina vzniku tak obrovských vln. Odpovědi na tyto otázky jsou dnes velmi aktuální, protože sopka se znovu probouzí a roste do výšky rychlostí, která nahání hrůzu. Je pravděpodobné, že v budoucnu vybuchne se stejnou silou jako předtím. Následky takové exploze však budou mnohem horší.

Napište nám