Úvod » Zprávy Portu » Kolečkové křeslo na vodík - Nejnebezpečnější hesla - Věšáčky na DNA - Dohledatelné dřevo

Kolečkové křeslo na vodík - Nejnebezpečnější hesla - Věšáčky na DNA - Dohledatelné dřevo

Přidat do mého PORTu

3. 3. 2010

Kolečkové křeslo na vodík - Nejnebezpečnější hesla - Věšáčky na DNA - Dohledatelné dřevo

Kolečkové křeslo na vodíkový pohon nyní zkoušejí senioři ve Španělsku. Vodík u existujících vozidel nahrazuje elektrické baterie – a má několik výhod. - Naprosto nevhodná a snadno odhalitelná hesla používá podle agentury Impreva většina lidí. Hackerům trvá jejich prolomení jen pár minut. - Každý rok se v Evropě vyplýtvá na 25 miliónů kubíků dřeva. Tomu by mělo zabránit značení pomocí neviditelného inkoustu, laseru, nebo radiových značek.

Kolečkové křeslo na vodík

Unikátní kolečkové křeslo na vodíkový pohon nyní zkoušejí senioři ve Španělsku. Tento prototyp byl vyvinut díky projektu Evropské unie, který má ověřit využitelnost tlakového vodíku jako paliva pro městskou dopravu.
Vodík nahrazuje elektrické baterie u existujících vozidel – a má několik výhod. Vyměnit náplň, na kterou se ujedou desítky kilometrů, trvá jen pár minut, zatímco nabít baterie až osm hodin. K dalším výhodám patří delší dojezd a nižší hmotnost.
V Německu testují další dopravní prostředek na vodík – nákladní bicykl. I toto jednoduché zařízení produkuje elektřinu reakcí vodíku s kyslíkem ze vzduchu.

Bernard Krüsemann, vedoucí laboratoře, Masterflex, Německo: Nejdůležitější součástí našeho systému je palivový článek, vytvořený z vrstev grafitových destiček, kde se vodík přímo přeměňuje na elektřinu.

Tato nákladní kola nyní bude testovat místní telekomunikační společnost.
http://www.hychain.org/index.jsp

Nejnebezpečnější hesla, která můžete zadat do počítače

Naprosto nevhodná a snadno odhalitelná hesla používá většina lidí, i když tato hesla mají chránit bankovní účty, zprávy v emailu, či důvěrné dokumenty v počítačích. Hesla, jejichž prolomení hackerovi, známému pod přezdívkou Igigi, trvá jen pár minut, vidíte nyní na obrazovce.
Lidé také nekladou důraz na délku hesla. Ta je přitom důležitá, pokud hacker nechá vypočítávat všechny možné kombinace – čtyřmístné heslo pak prolomí za dvě minuty. V tabulce vidíte, kolik různých kombinací z čísel a malých i velkých písmen je možné vytvořit. Je zřejmé, že delší hesla se prolamují hůře.
Další tabulka napovídá, že naše data a soukromí nejlépe ochrání alespoň osmimístné heslo. To je dobré kombinovat s číslicemi a různými znaky, aby se nejednalo o běžně používaná slova.
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/190368-nejnebezpecnejsi-hesla-ktera-muzete-zadat-do-pocitace.html

Věšáčky na DNA

Věšáčky na molekuly DNA vytvořili vědci z Ústavu organické chemie a biochemie naší Akademie věd. Tým docenta Hocka vyvinul snadnou metodu připojování různých molekul. Nejdříve připravil DNA nesoucí reaktivní chemické skupiny, na které se pak připojí jiné molekuly.
Tato metodika je mnohem rychlejší, jednodušší a snadnější než dosud známé postupy. Je tak možné připravit krátké sekvence s jedním „věšáčkem“, i dlouhé sekvence DNA se stovkami „věšáčků“. Tento princip byl prokázán tvorbou barevných sloučenin.
DNA v buňce reaguje s mnoha proteiny, které zprostředkovávají její kopírování, přepis, či opravy. Mnoho těchto důležitých pochodů dosud není na molekulární úrovni dostatečně známo. Nová metoda výzkum usnadní.
Také by se mohla uplatnit v materiálovém výzkumu a nanotechnologiích, kde DNA může sloužit jako snadno programovatelné a obnovitelné "lešení" pro připojení užitečných molekul a funkčních skupin.
http://www.uochb.cz/web/document/cms_library/1014.pdf

Dohledatelné dřevo

Každý rok se v Evropě vyplýtvá na 25 miliónů kubíků dřeva. Tomu by mělo zabránit značení pomocí neviditelného inkoustu, laseru, nebo radiových značek. Dnes se totiž neví, jaký druh dřeva dorazí na tu kterou pilu, takže vzniká množství odpadu ve formě štěpky.
Díky novým metodám by se již při těžbě v lese mohlo rozhodnout, pro jaké výrobky jsou poražené stromy vhodné a poslat je hned do správného cíle. Uvnitř každé visačky je radiofrekvenční identifikační transpondér. Každý strom tak má svou „občanku“ s uvedenými rozměry, které se odešlou z těžebního stroje pomocí wi-fi na pilu.
Visačka je vyrobena z biodegradabilního přírodního vlákna. Spolu se štěpkou se totiž nakonec dostane až do papíren, kde nesmí být žádné plasty. Speciální inkoust vydrží za všech povětrnostních podmínek i veškeré procesy při zpracování.
Díky přesnému sledování dřeva se pily mohou včas přizpůsobit přísunu surovin, což zkrátí čas, dřevo se efektivněji zpracuje, je pak levnější a zároveň se šetří lesy.
http://indisputablekey.com/

Šárka Speváková

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Nejsledovanější