Úvod » Věda a umění » ENKI - Rybí vibrace

ENKI - Rybí vibrace

Přidat do mého PORTu

26. 11. 2008

ENKI - Rybí vibrace

Je možné, aby se lidský mozek vyladil na vlny vydávané tzv. elektrickými rybami?Určitě se o to pokusil Antony Hall ve své instalaci, kdy umístil dvě ryby do sousedících akvárií a nechal je spolu komunikovat. Kmitočet, který ryby vysílaly, pak přenášel a zesiloval tak, aby napomohl vyladit obě lidské mozkové hemisféry. V této instalaci zvané ENKI tedy autor přetvářel zvuk vycházející z ryby a použil ho k relaxaci – na rozdíl od umělého relaxačního přístroje, jako je třeba psychowalkman, kde zvuky a obraz generuje mikročip. Autor zvažuje, že v budoucnu by tato technologie mohla fungovat jako léčebná metoda, i když ji zatím tvůrce vyzkoušel jen sám na sobě a na čtyřiceti dobrovolnících. Nabízí se ještě jedna otázka: Je to způsob, jak by člověk mohl porozumět zvířatům?

V klidu se posaďte, uvolněte se …
Vcházíme do nové dimenze přinášející odpočinek …
Nalaďte se na léčivé vlny elektrických ryb …

Antony Hall, umělec, Velká Británie: Použil jsem elektrické ryby a jejich komunikační signály.

Antony Hall ve své bio-digitální instalaci pomocí bioelektrických signálů propojuje rybu s člověkem. Kmitočet, který ryby vysílají, přenáší k člověku a zesiluje.

Antony Hall, umělec, Velká Británie: Napadlo mě použít elektrickou rybu v jakési terapeutické rovině. Spolupracuji s vědci z Evropy, z Paříže, kteří mi pomohli sestrojit tohle zařízení. Převádí signály od ryby k člověku a zpět od člověka k rybě. Jde vlastně o způsob komunikace mezi člověkem a rybou.

V pokusných akváriích plave několik elektrických ryb. Speciální senzory nejenže umožní přenést jejich zvuk, ale také podle vibrací generují světelné podněty pro oči. Princip je podobný jako ve známých psychowalkmanech, jen zdrojem uklidňujících impulzů je místo mikročipu živá elektrická ryba. Komunikace funguje také opačně.

Antony Hall, umělec, Velká Británie: Použili jsme EEG snímače a galvanické senzory, které dávají přehled o stavu lidského organizmu. Víme tedy, jak člověk reaguje na rybí zvuky. Zároveň ryba dostává signály z lidského těla zpět do akvária a zkoumáme, jak na to reaguje. Vytváří si tzv. elektrický obraz člověka.

V tradiční čínské medicíně se elektrické ryby používají už tisíce let.Vědce současnosti zajímá jejich vysoká inteligence, propracovaná schopnost dorozumívání a dokonce i učení. Výzkumy v oblasti neurověd směřují k využití těchto ryb k dalšímu prospěchu člověka.

Antony Hall, umělec, Velká Británie: Zajímavé třeba je, že když jsou dvě ryby pohromadě, jejich frekvence spolu vzájemně interagují a vytvářejí stereofonní zvuk. To je naprosto unikátní. A navíc je hezké to poslouchat.

Umělec zvažuje, že by tato technologie mohla dokonce fungovat jako skutečná léčebná metoda. Zatím ji vyzkoušel sám na sobě a na čtyřiceti dobrovolnících. Možná že právě tohle je způsob, jak by člověk mohl porozumět zvířatům. Pohádka anebo začátek skutečných příběhů? Diskutujte o tom na našich internetových stránkách.

Petr Tomaides

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější