Úvod » Věda a umění » Netlag – oči digitálního globálního organizmu

Netlag – oči digitálního globálního organizmu

Přidat do mého PORTu

15. 10. 2008

Netlag – oči digitálního globálního organizmu

Pohled na svět zprostředkovaný obrázky z webcamu, které slouží jako milióny očí globálního digitálního organizmu. Netlag vznikl spojením dat z 1609 vnějších webovým kamer z celého světa a jejich umístěním na mapě. Obrázky se nahrávaly vždy jeden po deseti minutách od 29. 1. 2004 18:40 GMT do 30. 1. 2004 18:40 GMT a zpracovala je skupina Pleix, skládající se digitálních umělců, grafických designerů, 3D umělců a hudebníků. Všichni sídlí v Paříži a od roku 2001 volně spolupracují na různých projektech. Jako inspiraci používají filmy, umění, televizi, komiksy a svět plný protikladů.

Tohle je Netlag. Globální internetová síť webových kamer jako umělecká videoinstalace. Netlag – to jsou internetové oči celosvětového globálního organizmu.

Možná také máte doma webovou kameru. Když zapnete prohlížeč, snadno najdete množství veřejných webkamer online. Můžete se jedním kliknutím podívat do New Yorku nebo Tokia, navšítívit Prahu nebo Havaj, spatřit slavný přechod Abbey Road, zajet do Indie anebo k pyramidám. Na všechno zajímavé je zrovna teď namířena nějaká webová kamera. Globální webkamerová síť inspirovala mladé umělce z Paříže. Netlag je vlastně živý obraz. Využívá nejmodernější postupy 3D animace a informačních technologií.

Denisa Kera, kurátorka výstavy Transgenesis: Tady máme francouzské dílo skupiny Pleix, které se snaží zvizualizovat průběh jednoho dne po všech webcamech světa. Těch, které oni zachytili, je tam asi 1600 webcamů.

Přesně 1609 webkamer. Umělci a programátoři vytvořili speciální software, který nahrával vždy jeden záběr po deseti minutách, a to přesně 24 hodin. Pokus proběhl od 29. do 30. ledna 2004. Na platformě Linux v počítačovém prostředí TrollTech vytvořili software na zpracování obrázků – vtipně nazvaný "PICSUCKER", tedy „nasávač obrázků“. Záběry pak zvizualizovali na mapě světa.

Denisa Kera, kurátorka výstavy Transgenesis: Mne tohle dílo zaujalo hlavně v kontextu vizualizace dat, které se týkají takzvaných web 2.0 technologií, kde to množství dat je tak veliké, že vizualizační programy začínají mít smysl, v podstatě jsou estetickou zkušeností. Tohle je takový ranný projekt, který jde tímto směrem.

Skupina Pleix, která Netlagvytvořila, jsou digitální umělci, grafičtí designéři, 3D programátoři a hudebníci. Všichni sídlí v Paříži a od roku 2001 spolupracují na různých projektech, třeba na alternativních videoklipech, nebo na volné vizuální tvorbě. Vždy kombinují nejmodernější technologie s experimentálními přístupy.

Henrik José (Bliss), vizuální umělec, hudebník, Pleix: Jean Phillipe třeba vytvoří animaci, pošle to 3D grafikovi, ten dalšímu grafikovi a já k tomu udělám hudbu, a úplně všechno se dá udělat po internetu.

Videoinstalace Netlag se objevila exkluzivně v Praze na výstavě Transgenesis v rámci Týdne vědy a techniky. A jaké je její poselství?

Denisa Kera, kurátorka výstavy Transgenesis: Ukazuje to množství dat, které se o světě točí, které o světě vzniká automaticky, a snaží se těm datům dát nějaký smysl. Tady si dovedeme představit individuální příběhy a zároveň získat nějaký globální pohled na Zemi.

Petr Tomaides

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější