Úvod » Věda a umění » Snové reakce BZ

Snové reakce BZ

Přidat do mého PORTu

23. 1. 2008

Snové reakce BZ

Jeden z fascinujících druhů chemických reakcí nese jméno dvou ruských vědců Bělousova a Žabotinského. Pomocí vhodných chemikálií dokázali nezávisle na sobě vytvořit nelineární chemický oscilátor, vytvářející překrásné obrazce. K zajímavostem patří, že tyto reakce nebyly na západě známy až do roku 1968, kdy se konala mezinárodní konference v Praze. Britský umělec Antony Hall nyní ukazuje tuto reakci jako generátor krásných snových obrazů.

Překrásné obrazce v umělecké videoinstalaci. Snové krajiny vytvořené fascinující chemickou reakcí. To je znovuzrození reakce BZ. Chemická reakce nese jméno dvou ruských vědců: Bělousova a Žabotinského – proto ta zkratka BZ. Pomocí vhodných chemikálií dokázali vytvořit nelineární chemický oscilátor, vytvářející tyto krásné obrazce.

Antony Hall, umělec: Ruští vědci v roce 1950 přišli na tento chemický oscilátor. A v roce 1968 ho ukázali poprvé na veřejnosti právě v Praze, takže je zajímavé sem znovu tuto reakci přivést a předvést ji tady.

Britský umělec Antony Hall spolupracuje na svých projektech s chemiky z univerzity v Manchesteru. Výsledkem několika společných chemických pokusů je dílo s výtvarnou hodnotou. Zvláštní chemické obrazy.

Antony Hall, umělec: To červené je sloučenina zvaná ferroin. Ten reaguje s bromičnanem a kyselinou malonovou. Také je tam namícháno trochu kyseliny sírové a vody. Tyto sloučeniny spolu reagují a přispívají ke změnám barev, tak jak jedna chemikálie ovlivňuje druhou, a druhá předchozí a tak dále. A co je nesmírně zajímavé, jeden tvar se synchronizuje s druhým. Je cítit jakási časová souslednost a pravidelnost v průběhu celé reakce.

Jakoby při reakci existovalo nějaké kolektivní telepatické vědomí. Jde o cosi na způsob biologických hodin. Máme možnost v přímém přenosu sledovat různé fraktální útvary, podivné atraktory a další objekty, ve kterých si libuje teorie chaosu …

Antony Hall, umělec: Reakce se chce přirozeně dostat do rovnováhy, zpomaluje a po čase se zastaví. Ale je dost zajímavé sledovat krásné tvary, které při reakci vznikají. Jen jsme je trochu odhalili a zviditelnili, aby lidé viděli, co se při reakci skutečně děje.

Výsledkem několikaměsíční práce je videogalerie natočená přímo v laboratoři. Na videu vidíte, jak se v jakémsi těle kapaliny tvoří a rodí zvláštní vzory.

Antony Hall, umělec: Nejdříve vidíme velké vlny a potom takové excentrické kruhy. Objevují se zvláštní nové body zrodu, kolem nichž kruhy začínají a od nichž se rozpínají. Obvykle se to děje docela chaoticky, našli jsme ale způsob, jak je ovlivňovat. Běžně kruhy velice rychle mizí, takže bychom je natočili jen velice těžko. Nakonec se mění z kruhů do jakýchsi koncentrovaných spirál.

Někdo by možná mohl říci: velmi jednoduchá chemická směs … Ano, možná – ale takhle krásně a zajímavě se může chovat … jako živá.

Petr Tomaides

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Video

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější