Úvod » Téma » Kontejner ochránce

Kontejner ochránce

Přidat do mého PORTu

22. 12. 2010

Kontejner ochránce

Na výstavě Future soldier 2010 bylo poprvé vystaveno Kontejnerové pracoviště centrální ochrany (KPCO). Jedná se o výstup projektu obranného výzkumu ukončený ve fázi funkčního vzorku. V nejbližší době se očekává jeho schválení a využití v české armádě. Pancéřový kontejner vytváří vhodné prostředí pro dlouhodobou činnost v polních podmínkách i při vedení bojové činnosti, včetně ochrany proti zbraním hromadného ničení. Tento mobilní systém je schopný rovněž letecké přepravy a umožňuje ostrahu a monitorování v denních i nočních podmínkách. Podíváme se, jak se kontejner používá a jak chrání obsluhu.

Střežit určený prostor není jednoduché. Každý voják se po určité době zákonitě unaví a jeho pozornost upadá. Ukázalo se, že zvláště ve ztížených klimatických podmínkách je nutné zajistit určité pohodlí. Na zadání Vojenské policie proto začali ve Slavičíně vyvíjet nový Systém ochrany a monitorování.

První z řady systému byl postaven na bázi vozidla Landrover Defender 110 s přípojným vozíkem. Ukázalo se však, že je potřeba zařízení zvětšit a rychleji nainstalovat. Proto konstruktéři vyvinuli další systém na podvozku Landrover Defender 130. Vrcholem řady Systému ochrany a monitorování se stalo číslo 3. Spojuje v sobě všechna zařízení z předešlých verzí, které slouží k monitorování pohybu, vyhlášení poplachu nebo i jen ke skrytému pozorování. Tento systém je postaven na podvozku Tatra 815. V roce 2010 pak vzniklo další unikátní zařízení.

Nprap. Stanislav Wolný, vojenská policie: KPCO – je to zkratka pro Kontejnerové pracoviště centrální ochrany objektů a základen, je to zařízení, které nějakým způsobem má nahradit bezpečnostní systém v případě výpadku bezpečnostních systémů objektů ministerstva obrany, případně může sloužit jako centrální bezpečnostní systém na vojenské základně někde v zahraničí.

Systém je vybaven tříokruhovou skupinou senzorů, které chrání jednak nejbližší okolí, pak hranici základny a rovněž oblast několik kilometrů za hranicí.

Nprap. Stanislav Wolný, vojenská policie: Radarový systém, který vidíme tady hned vedle, je to systém, který má dosahy do vzdálenosti tří až pěti kilometrů, pak jsou to systémy senzorových jednotek, které jsou tady a ty mají taky obdobný dosah, ale jsou na bázi kamerových systémů, to znamená, že lze na tom vidět nějakého případného narušitele, kdežto tady víme akorát o nějakém pohybu, ale nevíme přesně, o co se jedná. Můžeme rozlišit vozidlo od člověka, ale nemůžeme samozřejmě rozlišit, jestli je to pachatel, nebo narušitel, nebo naše vlastní osoba.

Každá ze čtyř senzorových jednotek obsahuje tři kamery. Termovizní kameru, soumrakovou černobílou kameru a barevnou kameru. Součástí jednotky je i laserový dálkoměr a GPS.

Ing. Libor Marčík, VOP-26 Štenberk, divize VTÚVM Slavičín: Tady máme takzvaný varovný senzor středního rozsahu, je to základní senzor, který chytá toho nerušitele v největší vzdálenosti. Skládá se z bezpečnostního radaru s elektronickým skenováním, který je schopen rozeznat vozidlo a člověka. Vozidlo až na vzdálenost čtyři kilometry, člověka na vzdálenost dva až tři kilometry. Podle toho, jestli se plíží nebo pochoduje. Tento senzor je umístěn na manipulátoru, je spřažen s televizní kamerou, ten radar zachytne toho narušitele a obsluha pomocí softwaru, kterým je řízen tento systém na něho zamíří kameru.

Kontejner obsluhují tři osoby. Dva operátoři sledují pohyb na senzorových jednotkách, kterými monitorují vnější hranici obrany. Jeden operátor hlídá monitory vnitřní hranice obrany, kde jsou rozmístěny webové i otočné kamery a systém pohybových čidel. Varovný systém krátkého dosahu pracuje na optickém i akustickém principu zachycuje tedy obraz i zvuk.Umožňuje nepřetržité a přitom velmi detailní monitorování. Pokud zaznamená narušitele, sám spustí poplach. Tady na displeji vidíme záznam černobílé televizní kamery, která je vhodná pro blízký i dálkový průzkum za dne a za soumraku. Naproti tomu infračervená kamera se používá pro pozorování v noci a pro zvýšení dosahu detekce zamaskovaných objektů ve dne.

Por. David Michut, náčelník skupiny SOM: Tady jsou bedny od senzorových jednotek, a od různých kamer, IP kamery, DOME kamery, kterými zabezpečujeme střežení. Dále za námi v těch černých kufrech je systém RSS, to je systém pohybových čidel.

Hmotnost celého systému, který je tu rozložený, dosahuje přibližně deseti tun. Instalace ale nezabere déle než 24 hodin. Zahájit sledování nejbližšího okolí je možné už za několik desítek minut po příjezdu na místo. Kontejner je možné využít v rozmezí od -25 až do +55 stupňů Celsia. Na přímém slunci systém vydrží až 70 stupňů. Při extrémně vysokých či nízkých teplotách zařízení funguje, ale pouze krátkodobě a jeho spolehlivost není bohužel stoprocentní.

Nprap. Stanislav Wolný, vojenská policie: Taková ta přípojná strana, to je ta zadní, kde se nacházejí veškeré možnosti připojení nějakých subsystémů. Ty, které se nepřipojují bezdrátově, nebo i ty, které se připojují bezdrátově, vlastně jdou zde do takové jakoby sběrné skříňky. Takže tady se nacházíme jakoby v logistické části toho zařízení, kde jsou uložené prvky, které se používají na instalaci, no a hlavě ty přenosové trasy, baterie, zdroje a věci, které jsou nezbytně nutné pro takovéto prvotní fungování toho systému.

Slabým článkem podobných zařízení bývají baterie. Konstruktéři ze Slavičína proto pro Kontejnerové pracoviště vyvinuli baterie speciální. Teď však z bezpečnostních důvodů zůstanou zapečetěny až do nasazení systému.

Por. David Michut, náčelník skupiny SOM: Výhoda KPCO je v tom, že voják sedí v teple a vidí, co se děje kolem něj. Vidí i na dálku, já nevím, osm set metrů, kilometr. Kdežto když mám jenom dalekohled, tak nevidím a je mi zima.

Nprap. Stanislav Wolný, vojenská policie: Tenhle systém je postaven na mnoha fyzikálních principech, které několikanásobně převyšují schopnosti člověka. A tím pádem vlastně zvyšují tu bezpečnost o několik řádů.

Vojenská policie Armády České republiky začne Kontejnerový systém centrální ochrany využívat v roce 2011.

Tereza Tara

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější