Úvod » Tagy » zmrzlá růže » Růže z Marsu

Růže z Marsu

Přidat do mého PORTu

18. 6. 2008

Růže z Marsu

Umělecký pohled do hraničních podmínek života mimo Zemi. Mars je velmi mrazivý, teploty tu klesají z – 60 °C na neskutečných – 130 °C. Atmosférický tlak tu dosahuje pouze setiny tlaku na Zemi. Převládajícím plynem je oxid uhličitý, převážně uvězněný v ledu na povrchu. UV světlo proniká na povrch nechráněný atmosférou. Marsovská růže v sobě nese romantickou a zároveň destruktivní myšlenku – na šest hodin se zasadí do marsovské půdy (Fe2O3) umístěné planetární simulační komory, která je v dánské Laboratoři pro simulaci podmínek na Marsu. Laboratoř spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a používá komoru k výzkumu reakcí biologických materiálů na toto prostředí.

Existuje život na jiných planetách? Přežila by křehká květina na Marsu? Britští umělci použili ke svému experimentu nejnovější vědecké metody. Zní to trochu jako z knihy o malém Princi, jenže naopak. On se stará o svou růži, aby na planetě nezahynula.

Norský umělec a vědec Howard Boland a italská výzkumnice a umělkyně Laura Cinti z umělecko vědeckého studia C-LAB v Londýně ponořili růži do nelítostných podmínek naší nejbližší planety. Použili k tomu planetární simulační komoru, která se nachází v dánské Laboratoři pro simulaci podmínek na Marsu.

Howard Boland, Ředitel pro umělecké angažování, C-LAB, Londýn: To zařízení, které jsme použili, se nazývá „biokomora“. Vědci ji užívají ke zjištění, jak bakterie reagují na jiné prostředí.

Na Marsu není zrovna příjemně. A stejně nehostinně je i v simulační komoře.

Howard Boland, Ředitel pro umělecké angažování, C-LAB, Londýn: Je tam vakuum. Teplota více než minus 60 °C. Plyn oxid uhličitý. A protože atmosféra planety je velmi tenká, proniká tam silné UV záření.

Atmosférický tlak je na Marsu stokrát nižší než na Zemi. Co přesně se s křehkou růží v komoře stalo?

Howard Boland, Ředitel pro umělecké angažování, C-LAB, Londýn: Teď pomalu nastavujeme tlak. … Tady jí pomalu dáváme do hlavní komory. A velmi pomalu tam ve speciálním nosiči rotuje. … Teď právě už jsou to téměř podmínky jako na Marsu. … Právě připravujeme UV světla, abychom ji ozářili …

Růže pobyla v komoře určené pro vesmírný výzkum – a tedy vlastně na Marsu – celých šest hodin.

Howard Boland, Ředitel pro umělecké angažování, C-LAB, Londýn: Nakonec, když experiment končí, vyndaváme zcela zmrzlou růži ještě umístěnou ve speciálním nosiči. … Dáváme ji úplně ven … což je trošku obtížné … byla tam přimrzlá, přilepená …

Tady nevypadá, že by byla vyschlá nebo poničená, ale je scvrklá a po zásahu UV světlem zcela jistě vnitřně pochroumaná.

Howard Boland, Ředitel pro umělecké angažování, C-LAB, Londýn: Když jsme jí vyndali ven, byla zmrzlá. A když rozmrzla, bezvládně se ohnula, protože jsme ji vystavili velmi nízkému tlaku. Ale když jí poprvé vidíte zmrzlou, hned vás napadne: já ji můžu zase oživit, zase jí vrátit zpět na Zem. Byla na Marsu a vy jste ji přinesli zpátky. To je krásný nápad, vzkříšení zničené květiny.

A co by se asi stalo na Marsu s člověkem? Možná nápad na další vědecko-umělecký experiment pro vás!

Petr Tomaides

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Nejsledovanější