Úvod » Impact – ze zahraničí » Fotografové noci

Fotografové noci

Přidat do mého PORTu

22. 12. 2010

Fotografové noci

Slunce zapadá nad vrcholkem Paranal v chilské poušti Atacama. Zatímco astronomové se připravují na pozorování pomocí Velmi velkého dalekohledu, příroda připravuje své divadlo. Noc se rozkládá nad pouští a jižné obloha odhalují svou krásu – pozorovatel zůstává stát v tichém úžasu. Někteří lidé však umí tyto jedinečné okamžiky zaznamenat i pro ostatní. Nazývají se fotografové noci.

Na tomto místě s vysokou nadmořskou výškou se nachází vědecké zázemí Evropské jižní observatoře. Astronomům se tu nabízí úchvatný pohled na nesčetné jasně zářící hvězdy. Zachytit jejich krásu však není jednoduché.

Dnes se seznámíme se třemi lidmi, kteří ve svém volném čase pořizují neobyčejné fotografie oblohy. Své nadšení pro úžasné zázraky jižních nebes pak sdílejí s širší veřejností publikováním obrázků na internetu. Jurij Bjeleckij je astronom. Když zrovna nepozoruje na tom nejmodernějším dalekohledu světa, žije svou vášní – fotografuje jižní oblohu.

Jurij Bjeleckij, astronom, Evropská jižní observatoř, Paranal, Chile: Mám rád noční oblohu, mám rád hvězdy. Noční obloha je tak krásná, vidíte milióny hvězd a astrofotografie je ten nejlepší způsob, jak lidem ukázat, co hvězdy jsou. Takže fotografováním se dělím o svou vášeň s dalšími lidmi.

Jurij během doby, kterou tu strávil, vytvořil mnoho překrásných obrázků Paranalu s pozadím úžasné noční oblohy. Jurij zachytil laserový paprsek zářící z jedné jednotky Velmi velkého dalekohledu. Ukázal jasné souhvězdí Jižního kříže. A to už je mlhovina Barnardovy dýmky se svou malebnou a výraznou uličkou prachu přetínající Mléčnou dráhu. Sluneční paprsky, které odrážejí drobné částečky prachu mezi planetami, způsobují slabé zvěrokruhové světlo. Jurij zachycuje skutečnou nádheru noční oblohy i neobvyklou krásu přírody Chile.

Paranal je pro astrofotografy ideální, neboť nabízí krystalicky jasnou a extrémně temnou oblohu s dokonalými meteorologickými podmínkami pro zhruba 320 nocí za rok. Gerhard Hüdepohl, elektronický technik na Paranalu, výhody tohoto místa také velmi dobře zná. Patří totiž k uznávaným fotografům krajiny Chile – naprosto jedinečným způsobem spojuje krásu pouště Atacama se zářící Mléčnou dráhou.

Gerhard Hüdepohl, elektronický technik, Evropská jižní observatoř, Paranal, Chile: Mým oblíbeným druhem fotografie je krajina a obzvláště noční krajina, kdy je vidět i Mléčná dráha i poušť Atacama. Na Paranalu mám navíc jako moc pěkné popředí dalekohledy s hvězdami v pozadí.

Nad Velmi velkým dalekohledem se klene zářící plocha naší Galaxie. Takový obrázek je možné vytvořit jen za vynikajících pozorovacích podmínek, které vládnou právě na Paranalu.
Gerhard, stejně jako Jurij, vytvořil velkolepou sérii obrázků Velmi velkého dalekohledu s jeho laserovým paprskem. Gerhard Hüdepohl se neustále snaží zobrazit Paranal z nového, neobvyklého pohledu, z různých úhlů, v různé denní době. Stále přemýšlí o nových nápadech. To je jeho plán pro budoucnost.

Astrofotografie je velmi náročná. Fotograf musí setrvat venku, ve tmě, po mnoho hodin. Získání jediného obrázku zabere i několik nocí usilovné práce ve tvrdých podmínkách, přitom zařízení musí vždy fungovat bez chyb. Stéphane Guisard vede optickou skupinu. Vychází ze svých profesionálních znalostí optického inženýra, který se specializuje na dalekohledy. Stéphanovy obrázky již byly využity v průběhu Mezinárodního roku astronomie i ve filmech z produkce Evropské jižní observatoře.

Stéphane Guisard, vedoucí optické skupiny, ESO, Paranal, Chile: Pořizuji obrázky mlhovin a galaxií pomocí dalekohledu, ale také rád vytvářím širokoúhlé obrázky oblohy s popředím na Zemi. Rád se dělím o krásu oblohy a vesmíru s lidmi.

Tato fotografická mozaika centrálních částí naší galaxie je pouze jedním příkladem Stéphanovy práce. Obraz byl pořízen amatérským dalekohledem spojeným s CCD kamerou a slučuje zhruba 1200 fotografií s celkovou dobou expozice 250 hodin. Stéphane také vytvořil velkolepou sérii časosběrných sekvencí. Byla to velmi náročná práce, neboť obrázky se musejí pořizovat v pravidelných časových úsecích a všechny proměnné si přitom musejí přesně odpovídat. Jen tak získáme vjem pohybující se nebeské klenby. Stéphane chce pokračovat v zobrazování dalších galaxií a objektů, které ještě nestačil nafotit. Svůj obor chce rozšířit i na zobrazení ve 3D, na trojrozměrné časosběry a také na velké mozaiky oblohy.

Není pochyb o tom, že Jurij, Gerhard a Stéphane budou pokračovat v pořizování úžasných obrázků hvězdné oblohy nad Paranalem. Vynikající úroveň fotografií těchto tří zanícených astronomů je poselstvím o nádherné noční obloze nad Evropskou jižní observatoří, tolik vzdálenou pro nás, Evropany.

Šárka Speváková

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější