Chat

biolog

Martin Pařízek

Vystudoval zoologii obratlovců na Přírodovědné fakultě Univerzity Karlovy a nyní se v rámci postgradualního studia na II. Lékařské fakultě UK pod vedením MUDr. L. Bačákové, CSc. věnuje úloze hladkých svalových buněk v patofyziologii a regeneraci cévní stěny ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR.

Záznam chatu ze středy 17. ledna 2007

: „Dobry den, zajimalo by me, jake minimalni teploty(zhruba) bylo umele dosazeno?“

Martin Pařízek: „Na tuto otazku se pokusim zodpovedet vzhledem ke svemu oboru a metodam ktere pouzivame-pokud mrazim bunky v tekutem dusiku, cini teplota -190 stupnu celsia, v mrazicim boxu vyuzivame teplot okolo - 80 stupnu celsia.“

Míra K.: „Dobrý den, před chvílí byla v Portu řeč o mrazu a zmrazování lidí a pak např. cestách do vesmírů. Co si o tom myslíte, nakolik je to sci-fi a nakolik možná realita?“

Martin Pařízek: „v soucasne dobe je to spise sci-fi, suzpenzi bunek zamrazenych v dusiku v klidu vyslat muzeme i se nam je podari za nekolik desetileti probrat, ale s teplokrevnymi obratlovci to zatim nelze provest, sice se nam je podari zmrazit, nicmene je zatim nejsme schopni ozivit.“

Míra K.: „Ta minimální teplota např. ve fyzice se už velmi přiblížila (v řádu jednotek stupňů) absolutní 0. Absolutní 0 = -273,16 stupňů Celsia. Ale zase otázka na odborníka. V souvislosti s mrazem mě napadá, že se nemá jídlo dávat do mrazáku víc než dvakrát. Jak se to z biologického hlediska může vysvětlit?“

Martin Pařízek: „Fyzikalni absolutni nula je vsak v nasich podminkach zcela nerealna a ani ji v zasade k dosazeni nasich ucelu nepotrebujeme. Pri zmrazovani jidla dojde k tomu efektu, ze se uvnitr bunek utvori ledove krystalky, ktere nasledne narusi bunecnou stenu, pri rozmrazeni z potraviny vytece velke mnozstvi obsahu bunek a je tu navic velke riziko kontaminace bakteriemi, pro ktere je tento zivny roztok doslova idealni,jejich produkty-toxiny nam nasledne mohou zpusobit nemile prekvapeni navic dalsim zmrazovanim a rozmrazovanim zpusobujete cim dal tim vetsi destrukci potraviny, ktera pak z velke casti ztrati svoji konzistenci a chut.“

Míra K.: „Napadá mě další zvědavá otázka :-). Největší mráz je myslím na pólech, ale i tam se teplota zvedá. Jaký je názor biologa na globální oteplování a jeho příčiny a možné následky?“

Martin Pařízek: „Priznavam se, ze se v teto problematice tolik neorientuji, me osobne desi predstava, ze se zhrouti zatim zavedeny termohyalinni vymenik-(golfsky proud atd) a nastane doba ledova, coz je dle nekterych signalu velmi pravdepodobne. Na druhou stranu,nektere udavane priklady spise opravdu ukazuji na probihajici oteplovani, mizejici ledovce, zvysovani teplot atd. Za pricinami globalniho oteplovani stoji pomerne jednoznacne cinnost nasi civilizace, nasledky budou dost negativni-zvysena hladina oceanu atd. Otazka je, co na to rekne prirozeny klimaticky rezim nasi planety-mohu-li to tak nazvat, podle nej by jsme ted meli vstupovat do te studene faze. Kazdopadne by jsme se meli tady meli chovat nejak primereneji nez dosud. Letosni zimu teda osobne nepovazuji za projev globalniho oteplovani, cet sem zaznamy z +- 16 stoleti, kde to melo stejny prubeh:-)“