Chat

robotik

David Obdržálek

David Obdržálek vystudoval informatiku a softwarové systémy na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde nyní i vyučuje.

Od roku 2004 pořádá "Robotický den" - setkání tvůrců a stavitelů robotů, kteří zde se svými roboty soutěží v několika různých kategoriích. Na pořádání soutěží spolupracuje s odborníky z celé Evropy; v letech 2007-2011 byl členem výkonného výboru mezinárodní Asociace Eurobot která má takové soutěže jako hlavní náplň. Robotické soutěže používá ve výuce pro praktické ověření znalostí studentů i jako jejich výbornou motivaci a nakonec i jako docela realistický příklad projektů z praxe: je třeba spolupracovat s dalšími členy týmu, navrhnout (a udělat) funkční řešení a v neposlední řadě dokončit projekt včas, neboť robot, který by byl hotový až po soutěži, už nemá šanci...

Více najdete v reportáži Roboty soutěžící i pracující z cyklu PORT.

Záznam chatu z pátku 11. května 2012

pd: „Znáte písničky od Olympicu - Neučte roboty a Roboti už jdou?“

David Obdržálek: „Dobré odpoledne všem příznivcům robotiky, díky za otázky. Tyhle písničky samozřejmě znám - Roboti už jdou, roboti už tady jsou... a samozřejmě taky Neučte roboty vyplňovat žádost - ale to by zrovna vědcům jistě ušetřilo spoustu práce, kdyby vyplňování žádostí nechali na roboty ;-)“

state: „Jaká je úroveň robotizace v ČR?“

David Obdržálek: „To hodně záleží na tom, co chápete pod pojmem robot. Jestli to je to, co v automobilkách svařuje karoserie a montuje díly, tak robotizace v ČR je na hodně vysoké úrovni. Jestli tím chápete androida-pomocníka v domácnosti, tak těch tu máme zatím docela málo. Anebo můžete slovo robot použít ve spojení "kuchyňský robot" a v tomto smyslu je robotizace v ČR jistě velmi vysoká. Jinak bych tedy řekl - průmysl se bez robotiky už dávno neobejde, robot jako přímý pomocník člověka je zatím u nás spíše vize budoucnosti.“

Komárek: „Dobrý den,zajímá mě robotika a chtěl bych začít s roboty stavět,doporučíte mi nějakou stavebnici pro začátečníky.Děkuji“

David Obdržálek: „Snadno dostupné jsou například stavebnice Lego Mindstorms, Fishertechnik a i český Merkur má robotickou sadu. Vše můžete jako začátečník snadno využít (a zároveň s tím i pokračovat). Jestli umíte programovat a jen nevíte, jak programem něco rozpohybovat, tak se podívejte třeba na .NET Gadgeteer.“

state: „Znáte Vzpouru robotů?“

David Obdržálek: „Znám. Ale tyhle pohádky z televize mě až tak moc neděsí. Na druhou stranu, samozřejmě se proti mě technika už kolikrát vzbouřila (jen za to zatím vždycky mohli lidi, já sám anebo někdo jiný).“

yenda.net: „před dvaceti lety jsem vystudoval kybernetiku na ČVUT a v už té době jsme jsem experimentovali s jednoduchými neuronovými sítěmi.. došlo k nějakému zásadnějšímu pokroku ve využívání v robotice? (nemyslím zvýšení výpočetních možností nových zařízení) děkuji“

David Obdržálek: „Ano, v robotice se už dlouho nepoužívají jen stavové automaty. Neuronové sítě, genetické algoritmy, fuzzy logika apod., to jsou dnes vcelku standardní "součásti" při vývoji. S tou výpočetní silou to ale také velmi souvisí, to co jsme si před lety nemohli dovolit, protože výkon velkých počítačů nestačil, dnes hravě zvládne mobil, takže i ty neuronové sítě mají mnohem větší uplatnění i přes svou náročnost.“

state: „Od jaké doby je ČR v Asociaci Eurobot?“

David Obdržálek: „Myslím, že prvně se soutěže Eurobot někdo z ČR zúčastnil v roce 2002 nebo 2003. Poprvé jsme české kolo pořádali v roce 2004 a od té doby má ČR v této asociaci zastoupení. Já jsem sice s koncem loňského roku skočil, ale i letos se soutěže české týmy účastní.“

Mario: „Ktoré zamestnania by sa dali s dnešnou technológiou úplne automatizovať?“

David Obdržálek: „Mnohé se už zautomatizovaly, třeba posla na koni s dopisem už neposíláme, a ve větších továrnách taky už je lidí málo. Zatím ale asi stejně ve většině případů, kde se automatizace používá, je "nad tím" nějaký lidský kontrolor, který řeší situace, se kterými se nepočítalo. (ostatně zautomatizovat se dá kdeco, jen jestli by o to lidi stáli)“

pd: „A co Karel Čapek a robot?“

David Obdržálek: „Co by na dnešní roboty řekl Karel Čapek, to si netroufám hádat. Ale robotika se v poslední době hodně vyvíjí směrem humanoidní robotiky a pro interakci s člověkem, zatímco dříve to byla spíš průmyslová robotizace, takže to jde tak nějak směrem, který je v R.U.R. nastíněný (i když samozřejmě tak drastické to ještě hned tak nebude)“

No name: „Co mi muzete ric o momentalnim vyvoji nano robotech“

David Obdržálek: „To zrovna není moje parketa, já se pohybuji spíš v rozměrech robotů "do kapsy až na stůl". Nanoroboti jsou zatím převážně jen v laboratořích a výzkumných centrech, ale nanokomponenty se v poslední době využívají skutečně masově (jestli nemáte mobil nebo notebook moc starý, tak tam nějaký MEMS senzor založený na mikroskopických principech máte i Vy).“

state: „A co Robotron?“

David Obdržálek: „Jako ta hra anebo ten východoněmecký podnik? Oboje znám, ale oboje už je historie.“