Úvod » Chat s odborníkem » Dr. Ing. Petr Vítek

Dr. Ing. Petr Vítek

Fotografie

Po ukončení studia na ČVUT v Praze nastoupil do Výzkumného ústavu televizní a rozhlasové techniky, kde pracoval jako specialista v oblasti nových televizních technologií. V roce 1995 přešel do České televize, kde je manažerem technických projektů v útvaru vnějších vztahů. Je členem skupiny zabývající se zaváděním nových digitálních technologií v České republice a v Evropě, dále je členem Technické komise a Komise managementu vysílacích systémů a spektra v Evropské vysílací unii (EBU). V roce 2004 se stal členem oborové rady na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Zabývá se strategickými otázkami budoucího vývoje televize.

Záznam chatu z 13. 4. 2012

GM:
Zanikne podle Vás teletext?
Dr. Ing. Petr Vítek: 16:54
Dobrý den, zdravím všechny příznivce vývoje nových televizních technologií a služeb na portále České televize. Podle mne teletext hned tak nezanikne. Teletextová služba je stále velmi oblíbená. Česká televize dosahuje velkého podílu na trhu – v průměru přes 70% a denně si statisíce uživatelů otevře nějakou tu stránku na teletextu. Měsíčně pak jdou přístupy do jednotek až desítek milionů. Do budoucna ale dojde ke změně formy prezentace informací na teletextu. Bude lepší grafika, písmo atd.
GM:
KDy poprvé začal v ČR fungovat teletext?
Dr. Ing. Petr Vítek: 16:55
1. května 1988.
Bětka:
Zdá se mi, že časem internet a televize úplně splynou. Mám pravdu?
Dr. Ing. Petr Vítek: 16:59
Určitě se tyto služby navzájem doplňují. Internet se spíše využívá pro služby na vyžádání (Video on demand), ty zatím nejsou dostupné v klasické televizi. U hybridní televize to bude samozřejmě jinak, ale internet nebyl nikdy navržen pro masové šíření televizního obsahu se zárukou kvality služby. Proto klasické vysílání zatím není nahraditelné šířením "televize" přes internet.
Petr, Záběhlice:
Budu potřebovat k tomu, abych mohl využívat služeb hybridní televize, nějaké zvláštní zařízení?
Dr. Ing. Petr Vítek: 17:04
Budete potřebovat buď set-top-box nebo televizor, který bude připojitelný do sítě internetu.
Petr K:
Dobrý den Myslíte, že se ostatní soukromé TV připojí k modelu české TV aby byl zvuk reklam v souladu s platnými normami? Děkuji
Dr. Ing. Petr Vítek: 17:06
Pevně doufám, že ano. Tento týden učinila stejný krok televize TV Barandov.
Petr:
jak snasite tv vysilani na internetu
Dr. Ing. Petr Vítek: 17:10
Jako dobrý doplněk ke klasickému vysílání. Člověk někdy musí tolerovat výpadky či nižší kvalitu obrazu a zvuku, ale je to služba na vyžádání a dostupná kdekoliv a kdykoliv.
GM:
Co si myslíte o nedávném ztišení reklamy?
Dr. Ing. Petr Vítek: 17:15
Myslím si, že je to dobrý krok. Divák nebude obtěžován, a pokud Doporučení EBU R 128 přijmou další televizní stanice, tak nebude muset ani měnit hlasitost při přepínání televizních kanálů
GM:
Vyučujete na ČVUT?
Dr. Ing. Petr Vítek: 17:17
Na elektrotechnické fakultě ČVUT mám pouze vyžádané přednášky (1-2/rok)
Petr:
Dobrý den, jak, pane inženýre, vidíte budoucnost televize? Děkuji
Dr. Ing. Petr Vítek: 17:34
Petře, budoucnost televize vidím stále více ve směru rozvoje nelineárních služeb. Abych to lépe vysvětlil, divák nebude muset přesně čekat, kdy jeho oblíbený pořad bude vysílán dle časového programového schématu, ale bude mu nabídnuta verze k jeho zhlédnutí na vyžádání. Svůj význam budou stále mít samozřejmě přímé televizní přenosy, které budou zařazovány dle časového plánu. Budoucnost dále vidím ve zkvalitnění obrazu a zvuku. Dnes jsme již v přechodu na televizi ve vysokém rozlišení HDTV a výrobci spotřební elektroniky nám již představili dokonce vyšší verze televizorů pro budoucí trh s rozližením 4k (cca 2x lepší než HDTV). Vedle těchto směrů budou dále přibývat i aplikace do mobilních tabletů a chytrých telefonů a abych nezapomněl, určitým vývojem projde i 3DTV.
Jaroslav:
Bude v principu možné vytvořit jeden TV tuner namísto současných DVB-T,S a C, aby si člověk mohl koupit pouze televizi bez ohledu na to ,jaký typ signálu bude přijímat?
Dr. Ing. Petr Vítek: 17:42
Všeobjímající tuner u některých typů televizorů již existuje. Já ovšem pamatuji na složitá zahraniční jednání s výrobci spotřební elektroniky v minulosti, kdy našim požadavkem byla zpočátku existence alespoň dvou digitálních tunerů. Nyní je situace na trhu mnohem lepší
Alenka M.:
Dobrý den. Kdy si myslíte, že by mohla začít hybridní televize fungovat u nás? Má Česká televize stanovené nějaké datum?
Dr. Ing. Petr Vítek: 18:02
Dobrý den, hybridní televize u nás již začala fungovat vstupem televizorů či set-top-boxů na trh, které bylo možné připojit do sítě internetu. Jednalo se ovšem o systémy, které byly proprietární a nabízely zpočátku přístup na video služby Youtube. Nebylo možné například se dostat na internetový archiv České televize iVysílání atd. Každý výrobce používal navzájem nekompatibilní systém, a proto vznikla iniciativa na evropské úrovni, která vyústila ve vytvoření otevřeného standardu HbbTV, o kterém byla ve vydání magazínu PORT řeč. Česká televize již testuje nové služby založené na tomto standardu a chystá velmi brzo divákům tyto služby nabídnout.
Vašek, Beroun:
dobrý den, v pořadu se říkalo něco o tom, že Česká televize připravuje hybridní aplikaci pro vysílání OH v Londýně. Jak to konkrétně bude vypadat? A kdo se na tu hybridní službu bude moci podívat a na čem? Děkuji.
Dr. Ing. Petr Vítek: 18:09
Ano, ve spolupráci a Evropskou vysílací unií EBU bude tato aplikace připravena i pro Českou televizi. Jak bude vypadat? Zatím jsou k dispozici pouze hrubé obrysy, protože se některé SW komponenty stále testují. Půjde o portál OH, kde budou k dispozici nejen textové informace ze sportovišť, ale bude možné zhlédnout i zajímavé momenty z dění kolem jednotlivých sportů na vyžádání.
Karel Nový, Pardubice:
dobrý podvečer, pane inženýre, jak budou zajištěny televizní videotéky, aby vydržely nápor většího množství diváků, kteří chtějí přehrávat pořady ve stejnou chvíli, a k tomu v HD? Děkuji.
Dr. Ing. Petr Vítek: 18:17
Dobrý večer. Zajišťuje se to pomocí distribučních serverů, které jsou rozmístěny v rámci internetové sítě (tzv. CDN - Content Distribution Network). Čím blíže jsou uživateli, tím lépe.
GM:
Neměla by Čt mít jeden kanál, který bude čistě internetový - čili pouze na netu ne do klasické TV?
Dr. Ing. Petr Vítek: 18:25
Myslím si, že ne, protože výroba pořadů je velmi nákladná záležitost a sestavit z nich pouze program, který by byl k dispozici pouze na internetu je dosti málo. Archiv má samozřejmě jinou funkci a internet k němu umožňuje dálkový přístup.
slavkov:
Jak vzpomínáte na dobu, kdy se přecházelo ze SECAMU na PAL?
Dr. Ing. Petr Vítek: 18:38
Já jsem v té době pracoval ve Výzkumném ústavu rozhlasu a televize (na prvních zahraničních projektech) a přecházel do České televize. Přechod si myslím nebyl tak složitý, protože Česká televize měla vnitřní signálové zpracování v PALu a až při odbavování konvertovala signály do SECAMU. Pokud si dobře vzpomínám, tak nějakou přechodnou dobu jsme vysílali u jednoho kanálu PAL a u druhého SECAM z důvodu vytvoření časového prostoru pro nutné úpravy na starších TV přijímačích.
Olda, Vyškov:
Má vůbec smysl zavádět k televizi něco, kde se člověk bude muset namáhat? Já si u ní chci spíš odpočinout.
Dr. Ing. Petr Vítek: 19:00
Zavádění nových služeb je pro diváky, kteří vyhledávají interaktivitu s mediem - chtějí položit dotaz do studia; chtějí si vyhledat pořad v archivu, který nestihli zhlednout ve vysílání; chtějí vyjádřit svůj názor v nějaké anketě; chtějí hlasovat o oblíbenosti pořadu; chtějí doporučit pořad svým přátelům; chtějí chatovat, využívat služeb elektronického programového průvodce, teletextu atd. Tyto služby ovšem neruší diváky, kteří si chtějí u televize odpočinout.
Lu´áš:
dobry den co si myslite o reklamach mezi porady
Dr. Ing. Petr Vítek: 19:13
Já si myslím, že tento komerční prvek, pokud se používá v rozumné míře je přijatelný.
Brubaker:
Je vaše práce v ČT pořád nečím nová a kreativní?
Dr. Ing. Petr Vítek: 19:19
Ano, vývoj televize se nezastavil. Mnohdy je to činnost velmi rozmanitá a interdisciplinární, kdy na jedné straně řešíte čistě technologii a na druhé programové, legislativní a ekonomické souvislosti.
Vladimír, Praha:
Dobrý den, na jakém principu funguje to značení zajímavých míst, ke kterým bych se chtěl vrátit, až dokoukám nějaký pořad, jak jste to ukazovali na příkladu Portu? Děkuji.
Dr. Ing. Petr Vítek: 19:30
Dobrý den, to funguje na pricipu SW TV aplikace (řekněme pracovně TV portál PORTU, který si "zavoláte" po ukončení pořadu - například stiskem tlačítka na TV ovladači), kde pod značkami zajímavých míst se schovává URL odkaz na vyvolání více detailů o místě.
GM:
Co je to za titul Váš titul Dr.?
Dr. Ing. Petr Vítek: 19:32
Doktor v oboru radioelektronika na elektrotechnické fakultě ČVUT
slavkov:
Jaké úkoly měl konkrétně Výzkumný ústav tel. a rozhlasové techniky?
Dr. Ing. Petr Vítek: 19:48
Zabýval se rozvojem a výzkumem nových přenosových soustav barevné televize, subjektivním hodnocením obrazové kvality u komprimovaných signálů, testoval nové přístroje, spolupracoval s tehdy ještě Československou televizí, účastnil se mezinárodních aktivit a v době, kdy jsem byl zaměstnancem, měl například mezinárodní projekt se společností Thomson, zkoumal vývoj širokoúhlé televize s poměrem stran 14:9 (používalo se v UK) a 16:9, nové soustavy jako MAC, PALplus a její aplikovatelnost v našem prostředí, systém pro potlačování duchů v televizním obraze GCS, sychronizaci tv signálů atd.
slavkov:
Co je to oborová rada na EF ČVUT?
Dr. Ing. Petr Vítek: 19:59
Je to orgán fakulty pro doktorské studium. Já jsem členem Oborobé rady pro doktorské studium v oboru Radioelektronika.

Přehled chatů

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

22. 6. 2012

chemik

Ing. Petr Ondráček, CSc.

Fotografie

15. 6. 2012

námořní kapitán

Martin Řezníček

Fotografie

8. 6. 2012

student

Ing. Vít Syrový

Fotografie

1. 6. 2012

potravinář

Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.

Fotografie

25. 5. 2012

fyzikální chemik

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

18. 5. 2012

chemik

David Obdržálek

Fotografie

11. 5. 2012

robotik

PhDr. Martin Kuška, Ph.D.

Fotografie

4. 5. 2012

kulturolog

Mgr. Michal Švanda, Ph. D.

Fotografie

27. 4. 2012

astronom

Ing. Ludmila Kazdová, CSc.

Fotografie

20. 4. 2012

odbornice na inzulinovou rezistenci

Dr. Ing. Petr Vítek

Fotografie

13. 4. 2012

Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc.

Fotografie

6. 4. 2012

molekulární biolog a genetik

Jarmila Ondráčková

Fotografie

30. 3. 2012

jachtařka

RNDr. Ladislav Metelka

Fotografie

23. 3. 2012

klimatolog

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC

Fotografie

16. 3. 2012

kardiolog

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (15)