Chat

vědec

Michael Londesborough

Britský vědec, pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Narodil se v roce 1978 v Londýně. V roce 1999 absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii, v roce 2002 na stejné univerzitě obhájil Ph.D. Posledních osm let provádí výzkum v Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži, zaměřuje se na borany, karborany a metalakarborany. Třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na projektech s British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Zaměřuje se zejména na zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a vytváření vztahů mezi mladými vědci ve Velké Británii a České republice. Michael Londesborough má vynikající dar řeči a neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony. Je spoluautorem a moderátorem pořadu PORT, kde předvádí experimenty vysvětlující zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti.

Záznam chatu z pátku 30. prosince 2011

Věra, Benešov: „Dobrý den, jak dlouho to trvá, než se takový pokus připraví? Pomáhá vám v tom také Filip?“

Michael Londesborough: „Dobry den Vam vsem a dekuji za vsechny otazky! Napred si vyuzivam tato prilezitost, abych mohl Vam vsem prat krasne svatky a vsechno nejlepsiho do noveho roku! Mila Vero...Kolik casu mi trva na pripravu pokus je ruzne. Obcas napad a skript jde mi velmi rychle (5-6 hodin) a obcas s tim bojuji a stravim nekolik veceru na tom. Filip je velmi sikovny clovek, ktery casto prispiva k scenari a prinese 'good sense of humour'“

Tony: „Ahoj :) právě jsem dokoukal Best of 2011 a musím říct že opravdu mě zaujal přístup vysvětlování vědy večejnosti. Jdu tedy pokokat web ;) Hezký den :)“

Michael Londesborough: „Ahoj Tony....nejste nahodou Tony Blair ;o) Dik za pochvalu. Podivejte se na nasi webove stranky a uzijte se vsechny dilu Michaelovy Experimentu a jine prispevky v Portu! Krasny den i Vam...“

Tuhacek: „Dobry den V pořadu jste uváděl, že první indukční motor sestavil M. Faraday. Bohužel jsme se učili, že Tesla byl první. Mohl byste tuto informaci upřesnit? Děkuji“

Michael Londesborough: „Dobry den. V poradu jsme uvadili fakt, ze Michael Faraday byl prvni kdo premenil elektricka energie na mechanickou energii pomoci elektromagnetismus. To byl, pokud si nemylim, v roce 1821. Pozdej v roce 1880, nebo tak nejak, Tesla prisel s nalezem AC-motoru na bazi indukce....ale tuto prace jsme jeste zadny prispevek do Portu nepripravili. Ale udelame to. Zdravim, M“

Vojta: „Ahoj, již 3 dny a 3 noci se učím na zkoušku z Termodynamiky a když si totálně zhnusený zapnu TV abych si odpočinul, tak na mě vykoukneš ty a začneš mi nadšeně demonstrovat samé termodynamické jevy. To mě musím říci přivedlo na pokraj šílenství. Nemáš nějakou radu jak se učit? Myslím že s tím musíš mít velké zkušenosti. Káva nefunguje :D“

Michael Londesborough: „Vojto...Musis najit zpusob uceni, ktery Te bavi. To je jedina cesta. Hodne stesti a nevzdavaj se toho!“

Ondřej: „Dobrý den,podle čeho vybíráte témata jednotlivých pořadů?Je to pouze nahodile dle momentální fantazie nebo je to podle nějakého konceptu?:-) Přeju dále úspěšné pokračování i v novém roce a ať se daří i nadále popularizovat již poznané a poznávat doposud nepoznané přírodní zákony :-))) A somozřejmě zdravíčko ať slouží,to je to zásadní:-) ...“

Michael Londesborough: „Dekuji Ondreje a zdravim! Obcas reagujeme na soucastni udalosti ve vede...jako napr. ten dil o neutrina a jestli skutecne putuji rychleji nez svetlo, ale celkem si vybirame tematy podle zajimavosti, ktere cteme, zazijime, ucime.“

Martin Rolinek: „Hi Michael ,přemýšlíš nějak o následujícím roce zda bude ten poslední z dnes nám známé reality ? A co plánuješ ještě stihnout ,pokud chceš povědět, třeba konkrétní expedice ? :). Přeji vašemu týmu at je ted rok 2012 plný nových pochopení a objevů ,a to jestli je poslední nebo ne. Váš pořad je super.“

Michael Londesborough: „Mily Martine, predpokladam, ze minite Maysky kalendar a jeho predpoved. Nemyslim, ze 2012 bude posledni rok ani nase civilizace ani nase plenta ani nase vesmiru. Planuju stihnout co nejvic jsem schopen stihat: Spoustu poradu PORTu, co nejvic prednasek ve vrejnosti a ve skolach, a psat co nejvic publikace o me vyzkumu v oblasti boranove chemie. At se Vam moc dari v novem roce!“

Julie: „Ahoj, hodně mě baví chemie, ráda se jí zabývám a dívám se na PORT pravidelně. Mám doma spoustu knížek o chemii ale poradil by jsi mi nějaké webové stránky pokud nějaké znáš? Děkuji PS. Mohli by jste se v PORTu na chemii více zaměřit?“

Michael Londesborough: „Mila Julie...Velice mi potesi, ze se chemie zabyvate a preji Vam hodne radost a spokojenost ve Vasim "chemickem" budoucnost. Abych Vam dobre doporucil, musim prvne vedet v jakym fazi jste?...stredni skolu? P.S. Ceka Vam spoustu prispevku o chemie v 2012...zrovna dnes jsme tocili o exothermicke chemicke reakci, takze sledujte PORT dal!“

Daniel: „Hello Michael, Let me start by saying ''thank you very much'' for participating in such a great TV program. It always conjures up a smile on my face. :) I have got 2 questions: 1. Where do you get inspiration for your experiments? Is it something you have done at school or read somewhere? 2. Is it possible to see you in person somwhere in the Czech Republic and talk to you maybe? :)“

Michael Londesborough: „Dear Daniel, thank you for question and may I congratulate you on your superb English! Inspiration for my experiments come from all sorts of different places. Sometimes they occur to me whilst on a walk or riding my bicycle, sometimes the inspiration comes from what I read or watch on television. Overall, inspiration comes from all aspects of life. I sometimes do public lectures, which would be a good place to see me in person. Best wishes“

Roman: „Fandím ti Michalel, kéž by něco takového bylo když jsem byl mladý. Ted mi to do hlavy leze pomaleji a mám na to méně času. Trochu se te´d trápím s vysokým napětím a jeho aplikací v automobilech, kde bych našel nějaké srozumitelné (pro děti) informace jak funguje IT sít, jak fungují různé druhy baterií, jaké mají výhody a nevýhody, jak funguje synchronní a asynchronní motory a jaké mají výhody a nevýhody... Díky a šťastný Nový rok celému tvému týmu...“

Michael Londesborough: „Dekuji Romane za podporu! Netrapte se o tematech ktere pisete, budu se snazit aspon nekterych z nich vysvetlit behem 2012. Stastny novy rok i Vam!“

ka: „Nestýská se Vám po Vel. Británii a jak jste se vlastně dostal do ČR?“

Michael Londesborough: „Styska se mi po lidech v VB a po Britska krajina a dokonce obcas po Fish&Chips...ale kdybych byl tam tak by se mi zas styskalo po spoustu veci v CR. Muj prace v oblasti chemie borany (sloucenniny boru s vodikem) mi privedla do CR poprve. Potom nasledoval ruznych jinych duvodu.“

nsd: „Kdy jste se poprvé ve svém životě setkal s pojmem Čes. republika?“

Michael Londesborough: „Bylo to v roce 1989. Bylo mi jedenact. Pamatuju jak na televize vysilalo obrazky z Prahy. Taky jsem fandil jako maly kluk Ivan Lendl (libil se hlavne moje maminky) na wimbledon.“

Markéta B.: „Dobrý den. Podařilo se vám něco v poslední době i vědecky vybádat?“

Michael Londesborough: „Jiste. Na Web of Science muzete vyhledat odkaz na vsechny moji vedeckych clanku z soucasny dobu. Ted pracuju na velmi zajimavy fluoresencni jev jedneho molekul borohydridu (coz je mezi takovy typ sloucenniny cely vyjimecny) a jak ovladat ten fotofysikalni jev tak, abychom mohli to vyuzit k vytvoreni singletovy kysliku. Pokud o tom zajimate v lednu vyjde do journal Inorganic Chemistry clanek.“

Jana Benešová: „Už se vám někdy stalo, že by se vám nějaký pokus nevyvedl? Už vám něco bouchlo pod rukama?“

Michael Londesborough: „Mila Jano, v laboratore mi bouchlo nekolikkrat neco (dokonce behem meho phD v Leedsu kdyz jsem jeste mel vlasy, jsem ztratil ofina behem jednu nestastnou chemickou nehodnu). Delam na sloucenniny borohydridy, ktere maji opravdu hodne ulozene energie v jejich vazbach. Jsou casto velmi citlivy vuci vzduchu a staci malo, aby je vybouchli. Ale nic vazneho mi nastesti zatim nestalo.“

Hana: „Kolik měříte a kolik vážíte?“

Michael Londesborough: „Jsem 6foot 2inches...coz je asi 192cm. Vazim temer 100Kg ale to jen na nasi plante. Na Venusi jsem kolem 86Kg a na mesici kolem 15Kg. Kdybych stal na neutronovou hvezdu, tak bych vazil nekolik stovky miliard tunu, a na nekolik malych mesicu v nasi solarni soustave bych vazil pouhy par gramu. Takze vsechno je relativni. Tim koncim muj cas na Chat. Dekuji za vsechny otazky a preju krasny a pohodovy vecer, Michael“