Chat

hydrobiolog a molekulární biochemik

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan

Josef Fuksa vystudoval hydrobiologii na Přírodovědecké fakultě UK a poté odešel do mikrobiologické laboratoře národního podniku Stavební geologie Praha. Nyní pracuje ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka, Praha. Od diplomové práce se zabývá mikrobiálními procesy ve vodách (transformací dusíku a specifických polutantů). V poslední době se věnuje především výskytu farmak v řekách a jejich degradaci v čistírnách odpadních vod, obecné ekologii vodních ekosystémů a vývoji znečištění řek a podzemních vod. Rovněž přednáší na PřF UK kurzy Mikrobiální ekologie vody a Ekologie tekoucích vod.

Petr Carvan pracuje v oboru 27 let. Po návratu z USA a Mexika v roce 1989 založil společnost Aquatec se zaměřením na filtraci pitných a odpadních vod a odsolování mořské vody. Opakovaně absolvoval stáže v Kalifornii, na Floridě, v Arizoně, Nevadě a v Mexiku. V letech 1991 až 1999 dosáhl mezinárodně uznávané odborné certifikace za zvládnutí výroby a návrhů nejrůznějších druhů membrán typu CA, CTA, kompozitních TMC, TFC, THSMS a nanofotokatalytických. Od roku je 1997 přednostou Výzkumného ústavu nanotechnologie Praha, kde probíhají výzkumné práce na vodíkové platformě i návrhy řešení na odsolování brakické a mořské vody pro Asii.

více v reportáži Není voda jako voda z cyklu PORT

Záznam chatu z pátku 24. června 2011

Štěpán, Neveklov: „Myslíte, že by se dala postavit čistička, která by umožnila 100% recyklaci vody a mohla se použít nejen v pouštních oblastech, ale třeba jednou i na Marsu?“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Bezstrátové není nic ,alespoň zatím :-))“

Michal, Cheb: „Dobrý den, mohl byste mi pane inženýre vysvětlit, jak probíhá čištění membrán magnetickou rezonancí? Vždyť membrány zanášejí i látky, které nejsou magnetické.“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Levitace unáší sebou i nemagnetické částice....“

Jarda, Zdice: „Pane Ing. Carvane, váš prototyp se mi líbí. Časem bych si chtěl něco podobného pořídit. Uvažujete o změnšené verzi vaší čističky vody pro domácí využití? Bude to cenově dostupné?“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Určitě ano, pracujeme na tom, sledujte www.aquantri.com, kde toto bude publikováno.....“

Tonda, Kouřim: „Už někde ve světě pracují obdobné čističky založené na 3D membránách? Umí váš protoyp také odsolovat, nebo by se na mořskou vodu muselo postavit něco speciálního?“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Nepracují, je to nové zařízení, odsolení umíme, je to však poněkud složitější a energetické náročnější, ale pracujeme na optimalizaci procesu...“

Tereza, Olomouc: „Dobrý den. Máme u nás dost zdrojů vody, nebo je určitá ne příliš vzdálená perspektiva, že by vody mohl být na území Česka nedostatek?“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Nedostatek vody v ČR zatím nehrozí, nicméně, hrozí a to akutně nedostatek použitelné vody a to je ten problém.....“

Olina, Jílové: „Dobrý den, český venkov mnohde přechází od studní na vodovodní řad, který čerpá ze zásobníků podzemních vod, které jsou tam tisíce let. Mám pochyby, jestli se stačí při té velké spotřebě doplňovat. Nevyčerpají se jednou a nebudeme se muset opět vrátit ke studním?“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Obávám se ze světového vývoje poklesu hladin , že ty studny budou za chvíli i u nás na okrasu. Alespoň, že nám prší a sněží....“

Zdeněk, Sázava: „Dobrý den, často teď čtu o tom, že se do vody dostávají hormony z antikoncepce. Je možné je běžnými metodami vyčistit, nebo jsou k tomu zapotřebí také speciální nanomembrány?“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Dobrá otázka. Běžnými metodami není možné je odstranit. Proto jsme si dovolili vymyslet membránovou separaci, která toto z přehledem zvládá....“

Jirka, Čelákovice: „Dobrý den. Proč trvá cesta vody z Káraného do Prahy tak dlouho? Záleží to na spotřebě v Praze?“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Dobrý den, vítám vás na chatu k vodě. Odpověď je prostá potrubí mezi Káraným a Prahou má velký objem, který má rezervu na podstatně vyšší produkci resp. spotřebu v Praze. ten objem nelze měnit. Na poměru objemu a průtoku (či spotřeby) závisí doba zdržení v potrubním systému včetně vodojemů. Takže platí: Nízká spotřeba = delší dopba zdržení, a také větší práce s udržením jakosti vody u spotřebitele. Nezapomeňme, že spotřeba vody se za posledních 20 let podstatně snížila.“

Bětka, Čimice: „Dobrý den, je možné dnes bez obav pít třeba z horského potoka, nebo si mám i přírody brát lahev s vodou?“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „To je z bláta do louže. Kdo vám zaručí, čím je naplněna ta lahev, kterou si berete sebou ? Víte kde a jak byla skladována ???“

Lenka Matoušová: „Děkuji panu doktoru Fuksovi, jeho popularizační práce sleduji již delší dobu a stále v nich nacházím nové podněty k zamyšlení.“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Děkuji, snažíme se. Voda, řeky, životní prostředí atd., to není "zboží", které má jasně danou spočitatelnou cenu. Za to co spotřebujeme nebo využijeme dnes, budeme platit pořád (my děti atd.).“

Jirka, Příbram: „Dobrý den. Je možné čistě domácími prostředky zjistit alespoň orientačně tvrdost vody? Respektive porovnat tvrdost ze dvou zdrojů? Mám na mysli nějaké ty "rady našich babiček."“

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. a Ing. Petr Carvan: „Samozřejmě lze zjistit tvrdost vody tím , že si umyjete ruce mýdlem a pokud voda pění, je relativně měkká, pokud se vysráží vločky je dosti tvrdá. Ale jinak doporučuji přesnější metody pomocí měření...“

Miroslav Tumpach: „Dobrý den, používám filtr na doúpravu pitné vody s tzv. reverzní osmozou Aquel 200. Osobně pociťuji velmi dobré účinky na mé zdraví. Někteří odborníci však před užíváním těchto filtrů varují. Jaký je váš názor na tyto filtry? Předem děkuji za odpověď.“

fuksa: „Zařaďte za zařízení alespoň remineralizační patronu, jinak pijete destilovanou vodu. A to není zrovna optimální pro vaše tělo. Ostatní parametry Aquelu jsou pozitivní.“