Úvod » Chat s odborníkem » Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač

Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač

ekonom a elektrotechnik

Fotografie

Jiří Schmidt vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor matematické metody v ekonomii. Poté přednášel na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a Univerzitě Pardubice bezpečnostní technologie. Ve společnostech Olympo Controls a Euroalarm byl zodpovědný za distribuci bezpečnostních technologií. Nyní ve společnosti Probin s.r.o. zajišťuje služby v oblasti ochrany proti odposlechu.

Jiří Lamač vystudoval České vysoké učení technické v Praze, obor elektronické počítače se specializací na grafiku a operační systémy. Podílel se na vzniku společnosti Visual Connection (dnes KIT digital), která se zabývala počítačovou animací, filmovými triky a dodávkami techniky pro televizní studia. Je tvůrcem řady elektronických přístrojů pro oblast průmyslové automatizace. Roku 1996 založil firmu LEC s.r.o., která se věnuje návrhu, vývoji a výrobě speciální elektroniky, jako jsou třeba šifrovací telefony pro utajenou komunikaci. Společnost dnes působí i na poli tvorby firmwaru, aplikací z oblasti bezpečnosti a monitoringu v meteorologii.

více v reportáži Odposlechy – defenzivní technika z cyklu PORT

Záznam chatu z 8. 4. 2011

René, Náchod:
Je šifrovací telefon drahý, nebo si ho může dovolit i běžný jednotlivec? A pokud si ho pořídí, neporušuje jeho používáním nějaký zákon?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 14:15
Dobrý den, šifrovací telefon stojí, dle typu a výrobce 30-200 tisíc korun, potřebujete k provozu minimálně 2 kusy (1 šifruje, 2 dešifruje). Používáním neporušujete žádné platné zákony
Květa, Mělník:
Dobrý den. Pokud nechci, aby mne někdo tajně natáčel na video, musím kameru odhalit, nebo je možné takové natáčení také rušit?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 14:15
Bohužel, rušení kamery není možné, je nutné ji odhalit
Petr, Jilemnice:
Dobrý den. Mám takovou otázku - ministr Drobil údajně používal rušičku proti možnosti natáčení hovorů, pan Michálek to však nějak obešel. Existuji tedy rušičky rušiček?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 14:18
Bohužel, z mé praxe mohu zodpovědně řici že: mnoho uživatelů ani pořádně neví, co vlastně používají a proti čemu je ten jkterý výrobek účinný. Předpokládám, že ministr Drobil měl rušičku na mobilní telefony, která zabraňuje provozu těchto telefonů (myšleno hovory, sms, mms a data, nikoliv však nahrávání na tyto telefony, což provedl pravděpodobně pan Michálek. Rušička rušičky neexistuje.
Sváťa, Čáslav:
Dobrý den, auto údajně působí jako Faradayova klec proti elektrickým výbojům. Působí tak i proti odposlechu?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 14:20
Dobrý den, Faradayova klec působí i proti rádiovému odposlechu, pro tuto variantu se běžně, kvůli úspoře nákladů, použvají metalizované tapety na zdi, dveře, okna. Obvykle dosáhnete útlumu kolem 60 dB. Chcete-li více (obvykle kolem 100 dB) musíte použít plechy a speciální dveře, většinou se neinstalují okna. Chcete-li o kleci vědět více, napište mi na schmidt@probin.cz, pošlu Vám materiály
Artur, Tábor:
Dobrý den, jak daleko může být odposlouchávací zařízení, aby je detektor ještě zachytil? Může být třeba za půlmetrovou zdí?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 14:22
Záleží na typu odposlechového prostředku - jedná-li se o rádiový vysílač s odděleným mikrofonem, pak vzdálenost může být i v desítkách metrů. Jedná-li se o drátový mikrofon s oddělenou elektronikou, pak detektor nelineárních přechodů jej může odhalit až do hloubky cca 1,5m v cihlové zdi
Romana, Slapy:
Musí detektor nelinearit vždy ukazovat obě harmonické nebo stačí jedna z nich? Co ukazuje druhá harmonická a co třetí harmonická?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 14:29
Dříve se používali detektory jen se 2 harmonickou, což mělo v praxi občas špatné výsledky - detektor signalizoval přechod, nicméně po rozbití zdi se ukázalo, že tam jsou jen 2 zohnuté hřebíky. Obecně platí, že 2 harmonická ukazuje uměle vytvořené přechody a 3 harmonická odrazy od kovů
Filip, Rokycany:
Dobrý den, můžu si detektor nelinearit pořídit sám a sám si také prohledávat místnosti?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 14:35
Samozřejmě můžete, každý, kdo takový detektor prodává Vás jistě i zaškolí, ale je potřeba počítat s tím, že detektory podle typu, výkonu a výdrže na baterii stojí od 420 tis do 1 mil Kč včetně DPH
Jarka, Praha 1:
Dobrý den, pokud mám podezření, že mne někdo sleduje nebo odposlouchává, na co bych si měla dávat pozor?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 14:37
Dobrý den, měla byste si dát pozor zejména na to, co voláte a píšete do telefonu, v jakých prostorách se s kým o čem bavíte, případně zda Vás někdo fyzicky nesleduje. Budete-li mít pocit velký a oprávněný, pak doporučuji vyhledat odborníka ze strany specializované firmy na vyhledávání odposlechů nebo z detekttivní kanceláře na zjištění, zda Vás někdo sleduje, ...
Petr, Liberec:
Dobrý den, zaujala mě zmínka o šifrovaných mobilních telefonech, ale cena zmíněná v chatu mi připadá nepřiměřená. Existují i nějaké jiné možnosti?
Ing. Jiří Schmidt, Ing. Jiří Lamač: 22:49
Ceny šifrovacích programů pro mobily od různých firem jsou cenově srovnatelné. Pokud nechcete program kupovat, můžete šifrování hovorů, textů i dat získat také formou služby. Šifrování pak zprostředkovává komunikační server poskytovatele, šifrovací program pro váš mobil dostanete obvykle zdarma, platíte jen za provoz centra. Bezpečnost obou alternativ je obdobná. Děkuji tímto za dotazy a loučím se s diváky, J. Lamač.

Přehled chatů

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

22. 6. 2012

chemik

Ing. Petr Ondráček, CSc.

Fotografie

15. 6. 2012

námořní kapitán

Martin Řezníček

Fotografie

8. 6. 2012

student

Ing. Vít Syrový

Fotografie

1. 6. 2012

potravinář

Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.

Fotografie

25. 5. 2012

fyzikální chemik

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

18. 5. 2012

chemik

David Obdržálek

Fotografie

11. 5. 2012

robotik

PhDr. Martin Kuška, Ph.D.

Fotografie

4. 5. 2012

kulturolog

Mgr. Michal Švanda, Ph. D.

Fotografie

27. 4. 2012

astronom

Ing. Ludmila Kazdová, CSc.

Fotografie

20. 4. 2012

odbornice na inzulinovou rezistenci

Dr. Ing. Petr Vítek

Fotografie

13. 4. 2012

Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc.

Fotografie

6. 4. 2012

molekulární biolog a genetik

Jarmila Ondráčková

Fotografie

30. 3. 2012

jachtařka

RNDr. Ladislav Metelka

Fotografie

23. 3. 2012

klimatolog

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC

Fotografie

16. 3. 2012

kardiolog

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (15)