Úvod » Chat s odborníkem » Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.

Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.

chemik

Fotografie

Po dokončení studia oboru chemie na Univerzitě Pardubice v roce 1995 nastoupila na doktorandské studium na Ústav chemie materiálů, Fakulty chemické, Vysokého učení technického v Brně. Praktickou část dizertační práce prováděla ve výzkumném ústavu Polymer Institute Brno, spol. s r. o., kde v letech 1996 až 1999 pracovala jako pomocný výzkumný pracovník v pokročilých syntézách polymerů. Během studia absolvovala tříměsíční stáž na University of Connecticut v USA. Po obhajobě dizertační práce odjela zpět do USA na tříletou stáž na Columbia University v New Yorku. Zde se účastnila tří významných projektů na přípravu biomateriálů a jeden z nich završila získáním světového patentu. Po návratu pracuje od roku 2002 jako vědecko-výzkumný pracovník na FCH VUT v Brně, kde na Ústavu chemie materiálů vede sekci výzkumu, přípravy a charakterizace speciálních polymerních materiálů a biomateriálů jak pro průmyslové, tak i pro medicínské využití.

Chat na téma Gel místo sádry

Záznam chatu z 11. 3. 2011

Petra, Hulín:
Léky musí před svým uvedením na trh procházet náročnými a drahými klinickými testy. Budou jimi muset projít i vaše hydrogely?
Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.: 14:06
Dobrý den všem, samozřejmě testy jsou nezbytné pro všechny medicínské produkty dodávané na trh a ani my se jim nevyhneme. Jednáme už s firmami, které tyto testy provádějí a mají na ně příslušné atesty.
Milan, Benešov:
Dobrý den, vaše práce se mi moc líbí. Spolupracujete na těchto biopolymerech také s někým v zahraničí?
Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.: 14:09
Původně byl ten projekt směřován na spolupráci s USA, ale tam bohužel nebyl financován. Zatím na něm spolupracujeme pouze s pracovišti v rámci ČR.
Michaela, České Budějovice:
Jsou vaše hydrogely schopné pohltit jakékoli látky, o které je potřebujete obohatit? Jak docílite toho, aby tam zůstaly až do doby, kdy je účelné, aby je zase uvolnily?
Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.: 14:12
Bioaktivní látky do hydrogelu můžeme jen přimíchat nebo i chemicky navázat - tam samozřejmě záleží na speciálních vazbách, aby se obě látky spojily. Jejich uvolňování právě studujeme a snažíme se to "řídit" tak, aby se uvolnily právě v dobu námi předurčenou a také po dobu námi předurčenou. To vše se "dá nastavit" a ušít na míru.
Jindra, Olomouc:
Dobrý den. Projevily o vaše speciální biopolmyery zájem i kliniky estetické chirurgie? Mohli byste třeba vytvarovat i nějakou část těla, kterou bylo nutné odstranit vzhledem k nádorovému bujení?
Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.: 14:15
Zatím spolupracujeme např. s Národní tkáňovou bankou, která by na podobné aplikace ráda našeho hydrogely využila. Zatím jsme se soustředili jen na kosti a chrupavky, tam jsme schopni část tkáně opravdu doplnit tak, aby se zahojila do původní funkce. Otázkami estetické či plastické chirurgie se teprve začínáme zabývat, tak uvidíme:)
Zdeněk, Praha 3:
Dobrý den, bude gel schopen nahradit i chrupavky a podobné tkáně? Mohl by časem léčit artrózu kyčelního kloubu natolik, že by nebyly potřeba jeho totální náhrady?
Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.: 14:19
Zatím umíme nahradit chrupavku přírodním hydrogelem, který se musí implantovat chirurgicky. Vstřikovací gel teprve začneme pro tyto případy studovat. Nicméně se budeme snažit tyto materály požívat jako "prevenci" v době, kdy k poruchám chrupavky začne docházet. Pokud už má někdo klouby zničené natolik, že je nutné je vyměnit, tam už asi ani gel nepomůže. To vše se musí teprve otestovat.
Jirka, Nespeky:
Dobrý den, je možné do gelu, který vstříknete ke zlomené kosti, přidat i antibiotika?
Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.: 14:23
Ano, antibiotika právě studujeme, snažíme se řídit jejich uvolňování z gelu.
Katka, Příbram:
Dobrý den, pokud budete vstřikovat gel do zlomeniny, jak poznáte, že vyplnil přesně tu oblast, která je potřeba? Je to vidět na rentgenu?
Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.: 14:26
Dorbý den, látky obsažené v gelu budou na rentgenu vidět, jelikož jsou velice podobné kosti. To vše se ale teprve bude studovat. Gel bude ovšem i výbornou pomůckou pro lékaře traumacenter, kteří potřebují kosti zafixovat při náročných operacích.

Přehled chatů

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

22. 6. 2012

chemik

Ing. Petr Ondráček, CSc.

Fotografie

15. 6. 2012

námořní kapitán

Martin Řezníček

Fotografie

8. 6. 2012

student

Ing. Vít Syrový

Fotografie

1. 6. 2012

potravinář

Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.

Fotografie

25. 5. 2012

fyzikální chemik

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

18. 5. 2012

chemik

David Obdržálek

Fotografie

11. 5. 2012

robotik

PhDr. Martin Kuška, Ph.D.

Fotografie

4. 5. 2012

kulturolog

Mgr. Michal Švanda, Ph. D.

Fotografie

27. 4. 2012

astronom

Ing. Ludmila Kazdová, CSc.

Fotografie

20. 4. 2012

odbornice na inzulinovou rezistenci

Dr. Ing. Petr Vítek

Fotografie

13. 4. 2012

Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc.

Fotografie

6. 4. 2012

molekulární biolog a genetik

Jarmila Ondráčková

Fotografie

30. 3. 2012

jachtařka

RNDr. Ladislav Metelka

Fotografie

23. 3. 2012

klimatolog

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC

Fotografie

16. 3. 2012

kardiolog

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (15)