Úvod » Chat s odborníkem » Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.

Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.

biolog

Fotografie

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor biologie. Zabývá se rolí čichu v sociální komunikaci, a to především v kontextu výběru sexuálního partnera, a rolí faktorů prostředí ovlivňujících pachový podpis člověka. Jeho výzkum v současnosti zahrnuje například vliv stravy, používání parfémů, nebo holení podpaží na vůni člověka. Dále se zabývá změnami atraktivity žen (a to jak vnímané vizuálně, tak i čichově) a změnami v sociosexualitě a žárlivosti v průběhu menstruačního cyklu.

více v reportáži Čichám, čicháš, čicháme z cyklu PORT

Záznam chatu z 18. 2. 2011

Káťa, Hlinsko:
Dobrý den, liší se svým pachem lidé zdraví od lidí nemocných? Může se stát, že si nemoc druhého neuvědomujeme, ale vnímáme podvědomě, takže se nám "divný"?
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:10
Dobry den, u nekterych onemocneni, napr. koznich infekci nebo cukrovky se pach nemocneho cloveka muze lisit. Je take mozne, ze si tento rozdil vedome neuvedomujeme a presne jak rikate prijde nam nejaky "divny".
Alena, Kutná hora:
Dobrý den. Z pokusů s dětmi, které byly uvedeny v Portu, nějak nevyplynulo, že by chlapci v předškolním věku měli výrazně horší čichové schopnosti než děvčata. Kdy dochází ke zlepšení u dívek? Někdy kolem puberty? Souvisí to změnou hladin různých hormonů?
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:14
Studie ohledne predskolnich deti neni jeste dokoncena, takze jak je to s rozdily u takto starych deti nevime. Take jsme ocekavali, ze by rozdily mohly vznik v prubehu puberty, ale nase predchozi studie to nepotvrdila. Celkove jsou vsak pohlavni rozdily v cichu spise mensi-daleko vetsi rozdily jsou mezi jedinci-bez ohledu na pohlavi.
Lukáš, Broumov:
Dobrý den, je nějaké řešení kongenitální anosmie? Je možné čich vrátit? Uvažuje se třeba o transplantaci čichové sliznice?
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:19
Bohuzel v soucasnosti neni. Obavam se, ze transplantace cichove sliznice je zatim take hudbou budoucnosti.
neznamaxy@seznam.cz:
Dobrý den, všichni víme, že pro člověka jsou smysly velmi důležité, pokud nám fungují, není problém a bereme vše jako samozřejmost. Mám leta chronickou rýmu, následkem je ztráta čichu. Občas po léčbě medrolem se mi na chvilku čich vrátí a pak se jen divím. Překvapuje mne vlastní vůně, ale i vůně kolem mne. DOTAZ: mám nějakou šanci, že bude můj čich opět někdy funkční naplno ?
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:22
Opakovane infekce hornich cest dychacich skutecne mohou vest k snizeni cichove citlivosti. Nastesti cichove receptory, narozdil od jinych smyslovych bunek, se neustale obnovuji, takze sance na zlepseni po odezneni infekce tu jiste je.
Jana Holušová:
Dobrý den pane doktore, předloni po velké chřipce jsem dost ztratila čich a na ORL nechci jít. Je mi již přes padesát. Mám šanci, že se opět dočkácm, že budu vnímat opět vůně i pachy. Asi mě pošlete k nosnímu lékaři. Čím se to mohlo stát? Děkuji, přeji hezký den. Zdraví Vás Jana
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:25
dockat se muzete, muze jit o prechodne zhorseni, pokud by vsak vase potize pretrvavali urcite by jste je nemela podcenovat a zajit k lekari. porucha cichoveho vnimani totiz muze byt ukazatelem nektereho jineho onemocneni (napr. alzheimerovy choroby) a pri jeho vcasnem zachyceni se da lecit
Roman, Hořice:
Zmínili jste se o homosexuálních mužích. Myslíte, že by se - vzhldem ke svým zlepšeným čichovým vlastnostem - mohli takto orientovaní muži poznávat právě po čichu?
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:27
To je zajimava otazka, protoze dve drivejsi studie ukazali, ze gayove skutecne voni trochu jinak nez heterosexualni muzi, ale zda se tak poznavaji neni znamo.
Roman, Čelákovice:
Dobrý den, někde jsem si přečetl, že člověk má povrch čichové sliznice jen 4 cm3, zatímco pes až 150 cm3. Liší se i různí lidé velikostí své čichové sliznice? Zabýváte se také vztahem velikosti čichové sliznece a schopností rozeznávat pachy?
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:31
Lide se skutecne lisi ve velikosti cichove sliznice, neni ovsem znamo, jak velky to ma vliv na cichove schopnosti. vi se vsak, ze na cich ma napr. vliv tvar nosni dutiny-zalezi na tom jak muze vzduch a tim i vonne latky v nose proudit
Erik, Choceň:
Asi mám špatný čich. Když čichám k několika vodám po holení, už pak těžko rozeznám, která je která. Je možné čich trénovat, nebo je na to nutné mít nějaké nadání, jako třeba u kreslení?
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:35
To nemusi byt zpusobeno spatnym cichem, ale unavou cichovych schopnosti (tzv. habituaci). u cichu k tomuto jevu dochazi velmi rychle. cich se urcite da trenovat, napr. tim, ze se snazite vune pojmenovavat, aby jste se stala parfumerarem nebo somelierem je dlouhodoba drina, ovsem spickou se muzou stat jen ti co maji i nejake nadani
Radka, Náchod:
Dobrý den, teď nevím, co mám dělat. Lékaři doporučují, abychom jedli cibuli a česnek, že budeme zdraví. Když je ale budeme jíst, nikdo s námi nebude chtít mluvit, protože budeme odporně smrdět, takže budeme sami a podlehneme z toho depresím, z nichž díky psychosomatice onemocníme. Tak jak mám postupovat?
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 14:38
Mozna je dobre zvazit kdy si jidlo, ktere obsahuje aromatickou latku, dat a kdy ne. Pokud mate napr. obchodni jednani nebo schuzku s pritelem, cesnek nemusi byt nejlepsi variantou. Jindy si ho vsak muzete doprat do sytosti.
Michal Zámečník:
Dobrý den , já jsem se chtěl zeptat jestli máte v rodině nějakou známou osobnost , například herce , zpěváky ale i jiné.Děkuji předem. Michal Zámečník.
Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.: 10:20
Ne, ne, nemam. Diky za otazky a nashledanou.

Přehled chatů

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

22. 6. 2012

chemik

Ing. Petr Ondráček, CSc.

Fotografie

15. 6. 2012

námořní kapitán

Martin Řezníček

Fotografie

8. 6. 2012

student

Ing. Vít Syrový

Fotografie

1. 6. 2012

potravinář

Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.

Fotografie

25. 5. 2012

fyzikální chemik

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

18. 5. 2012

chemik

David Obdržálek

Fotografie

11. 5. 2012

robotik

PhDr. Martin Kuška, Ph.D.

Fotografie

4. 5. 2012

kulturolog

Mgr. Michal Švanda, Ph. D.

Fotografie

27. 4. 2012

astronom

Ing. Ludmila Kazdová, CSc.

Fotografie

20. 4. 2012

odbornice na inzulinovou rezistenci

Dr. Ing. Petr Vítek

Fotografie

13. 4. 2012

Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc.

Fotografie

6. 4. 2012

molekulární biolog a genetik

Jarmila Ondráčková

Fotografie

30. 3. 2012

jachtařka

RNDr. Ladislav Metelka

Fotografie

23. 3. 2012

klimatolog

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC

Fotografie

16. 3. 2012

kardiolog

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (15)