Chat

ředitel CIANT

Pavel Smetana

V letech 1979 až 1982 vystudoval Střední umělecko průmyslovou školu v Praze na Žižkově. V Paříži pak vystudoval École nationale supérieure des arts décoratifs (1984 až 1989) se zaměřením Art-Espace. Zprvu se zabýval abstraktní malířskou tvorbou, vytvářel olejomalby, ale také malby využívající dehet a asfalt, své malířské dílo vystavil v roce 1991 na samostatné výstavě v galerii Saint-Germain-des-Prés v Paříži. Od počátku směřuje k monumentální tvorbě: je autorem několika velkoformátových malířských instalací ve veřejném prostoru, vytvářel mobilní sochy a dekorace pro baletní představení. Již na škole se začal paralelně zabývat také videoartem a počítačovou tvorbou, od počátku 90. let experimentuje v oblasti interaktivních médií. V současnosti působí jako ředitel Mezinárodního centra pro umění a nové technologie CIANT v Praze, které založil před dvanácti lety.

více v reportáži Algoritmus letu ptáků z cyklu PORT

Záznam chatu ze středy 28. dubna 2010

Zuzana B.: „Dobrý den, co zajímavého chystáte v nejbližší době?“

Pavel Smetana: „Pripravujeme workshop v oblasti Digitalni prezervace pristi tyden na FAMU.“

Marie A., Brno: „Na webových stránkách Ciantu jsem se dočetla, že jste maloval na nadzvukovém letadle Concorde. Byla tato malba zachována, nebo zanikla i s letadlem?“

Pavel Smetana: „Tato malnba zanikla i s Concordem, letadlo bylo takto pomalovano po dobu 4 let.“

Cilka, Praha: „Jak se v příspěvku uvádí, usilujete o prolínání vědy a umění. Zdá se mi ale, že umělec nikdy nemůže pohopit vědecké poznatky, pokud sám zároveň nemá vysokoškolské přírodovědné vzdělání. Není tedy vaše snaha dosti marná?“

Pavel Smetana: „Dobry den, diky za dobrou otazku. Mnoho nebo spise vetsina nasich spolupracovniku ma nejen umelecke, ale take vedecke nebo technicke vzdelani. Za marne bychom povazovali spise "tradicni" uzavreni se v jednom "svete", at v umeni nebo nebo ve vede. Zajimaji nas prave proto experimentalni preshay a pruniky disciplin.“

Václav, Kroměříž: „Dobrý den. Máte mezi autory, kteří spolupracují s CIANT, rovněž nějaké vědce, nebo jsou to jen umělci využívající novvých technologií?“

Pavel Smetana: „S o.s. CIANT spolupracuje pomerne velke mnozstvi vedcu jak z CR tak i ze zahranici, nkteri z nich i velmi slavni. Jako priklad mohu uvest tyto vece: Ivan Havel, B. Mandelbrot, Louis Bec, L.Barabási,J . Gimzewski (CR, Francie , Belgie, USA ) etc...“

Blanka, Praha 6: „Existují i v jiných zemích organizace podobné Ciantu?“

Pavel Smetana: „Ano. Ve vetsine evropskych zemi mame partnerske organizace podobneho typu. Jedna se vetsinou o tyv. medialni laboratore, ktere funguji jako platformy pro sekavani lidi z ruznych oboru. CIANT jsme zalozili koncem roku 1998, kdy v CR zadna podobna iniciativa neexistovala. Za vice nez 10 let se nam podarilo dostat na srovnatelnou uroven napriklad s laboratoremi v Nemecku, Spanelsku, Velke Britanii. Jednou z prukopnickych oraganizaci je napriklad ZKM v Karlsruhe http://zkm.de nebo nejstarsi novomedialni festival Asr Electornica, ktery funguje v rakousekm Linci jiz pres 25 let, http:aec.at.“