Úvod » Astronomie » Extrémní dalekohled

Extrémní dalekohled

Přidat do mého PORTu

31. 1. 2007

Extrémní dalekohled

Astronomové Evropské jižní observatoře se nyní definitivně rozhodli postavit „Evropský extrémně velký teleskop“. Tento obrovský optický a infračervený dalekohled o hmotnosti 5500 tun bude mít zrcadla o průměru přes čtyřicet metrů a zcela změní pozorování ze Země.

Rada Evropské jižní observatoře, která zasedala na ředitelství v německém Garchingu u Mnichova, uvolnila na vypracování konečného projektu 57 miliónů euro.

prof. Richard Wade, prezident rady ESO (Evropská jižní observatoř): Tento troufalý krok znovu potvrzuje naši sebedůvěru i naši schopnost postavit ten nejlepší astronomický nástroj, který nám bude závidět celý svět.

Dosud největšími dalekohledy – kromě desetimetrového Keckova teleskopu na Mauna Kea na Havaji – jsou tyto čtyři na vrcholku Paranal v Chile. Patří také evropským astronomům a mají ultratenká zrcadla o průměru 8,2 metru. Dalekohledy jsou aktivně řízené počítačem a využívají nejrůznějších pokročilých technologií.

K nim se počítá i systém adaptivní optiky, který činí z dalekohledů na Paranalu světovou špičku. Adaptivní optika je složitý systém, pomocí něhož se napravuje mihotání světla hvězd, způsobené turbulencí v atmosféře.

Korekce zrcadel u dalekohledů na Paranalu probíhá až pětsetkrát za vteřinu, avšak nový „Extrémně velký dalekohled“ bude mít více než pět tisíc aktuátorů, které budou přizpůsobovat tvar jeho zrcadla až tisíckrát za vteřinu.

Dalekohled se začne stavět za tři roky a bude celkem stát 800 milionů euro. Jeho základem bude segmentované zrcadlo o průměru 42 metrů. Toto primární zrcadlo se bude skládat z 906 šestiúhelníkových dílů. Sekundární zrcadlo bude mít průměr šesti metrů a terciární zrcadlo o průměru kolem čtyř metrů bude přenášet světlo do dvou zrcadel systému adaptivní optiky. Dalekohled tedy bude mít celkem pět zrcadel.

prof. Richard Wade, prezident rady ESO (Evropská jižní observatoř): Extrémně velký dalekohled a jeho přídavné přístroje, které budou umístěny na plošinách po jeho stranách, umožní evropským astronomům zahájit vzrušující výzkumné projekty, které nebyly dříve možné, jako je hledání planet podobných Zemi.

Obří dalekohled bude dokončen v roce 2017. Předpokládá se, že značně posune astrofyzikální poznání. Nejenže umožní pozorovat supermasivní černé díry, ale také dovolí zkoumat rozložení temné hmoty a temné energie, které ve vesmíru převládají.

Šárka Speváková

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější