Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Strhující průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí pořadu jsou i Michaelovy experimenty, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně. www.ceskatelevize.cz/port


Informační technologieProcesorTéma

Technologie z písku

Je tomu právě čtyřicet let, kdy byl představen první mikroprocesor 4004. Základem mikroprocesoru jsou polovodičové součástky, zvané tranzistory. První mikroprocesor obsahoval 250 takových tranzistorů, zatímco současný mikroprocesor jich má už 995 miliónů. Mikroprocesory, které zpočátku fungovaly na frekvenci 749 kHz, dnes fungují na frekvenci 4 GHz. Kdyby se stejným tempem zvyšovala rychlost aut, pak by cesta z Lisabonu do Moskvy trvala jednu sekundu. Bude miniaturizace mikroprocesorů pokračovat? Jaké skutečnosti stojí v cestě neustálému zmenšování tranzistorů a tudíž zvyšování výkonu na tak malé ploše?

» Číst více


BiologieMedicínaBakterieAntibiotikaImpact – ze zahraničí

Nezničitelné bakterie

Světem a tedy i Evropou se šíří bakterie, na které nezabírají žádná antibiotika. Rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům je tak závažná zdravotní hrozba mezinárodního významu. Nevhodné nebo chybné zacházení s antibiotiky způsobuje odolnost u mnoha druhů nebezpečných bakterií. Infekce a onemocnění, které rezistentní bakterie způsobují, jsou pak jen velmi těžko léčitelné. Nejnovější data shromážděná v rámci evropského projektu pro sledování odolnosti bakterií (European Antimicrobial Resistance Surveillance System – EARSS) potvrzují skutečnost, že počet pacientů nakažených těmito bakteriemi se významně zvyšuje. Rezistentní bakterie přežívají v přítomnosti antibiotika a pokračují v množení, čímž prodlužují onemocnění nebo dokonce způsobují smrt.

» Číst více


Informační technologieThereminVěda a umění

Věda tančící u tyče

Podle odborných prognóz se blížíme ke zlomovému bodu, kdy počítače překonají člověka ve schopnosti uvažovat. Zatímco se tento osudový okamžik blíží, učíme počítače číst své myšlenky. Je naše tělo dokonalým ovládacím přístrojem? Nebo budeme nakonec ovládnuti strojem? Jak reagují algoritmy na lidskou přítomnost? Tam, kde věda nemá odpovědi, výzkum se stává doménou umění.

» Číst více


Chat

Vystudoval ČVUT v Praze, Fakultu elektrotechnickou, studijní obor radiotechnika. Po studiích se několik let věnovat výzkumu v oblasti dielektrických rezonátorů na katedře elektromagnetického pole. Od roku 1978 pracuje na katedře radioelektroniky, kde se postupně soustředil na oblast číslicové a procesorové techniky a zpracování signálu. Spolupracoval řadu let na výzkumných úkolech s Řízením letového provozu Praha, s Astronomickým ústavem ČSAV a s Teslou Hloubětín v oblasti mikroprocesorové, mikrovlnné a vysílačové techniky. Je vedoucím oddělení rádiových měření a číslicové techniky. Vyučuje předměty zabývající se návrhem a realizací přístrojových aplikací mikropočítačů a efektivní implementace radiotechnických algoritmů na signálových procesorech.

V pátek 20. ledna 2012