Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Strhující průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí Portu jsou i Michaelovy experimenty, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně. www.ceskatelevize.cz/port


ZoologieStrnadZpěvTéma

Nářečí českých strnadů

Česká společnost ornitologická je dobrovolné zájmové sdružení profesionálních pracovníků i amatérů, zabývajících se výzkumem a ochranou ptáků. Patří sem i zájemci o pozorování ptáků a milovníci přírody. Už dvacet let společnost vybírá jeden ptačí druh jako Ptáka roku. Letos je jím strnad obecný. Ornitologové tak upozorňují na určitý ptačí druh, či na zajímavé stránky ptačího života. Účelem je zapojit veřejnost do pozorování ptáků – a v současné době je to právě nahrávání hlasů strnadů.

» Číst více


DopravaEnergetikaPalivový článekImpact – ze zahraničí

Palivové články na lodích

Pobřeží Evropy lemují stovky ostrovů. Pro turisty představují oblíbené cíle. Navštívit je lze pouze díky trajektu. Obrovské lodě proto křižují evropská pobřeží. I když je tento způsob dopravy nezbytný, jeho dieslové motory znečišťují své okolí. Proto evropští vědci v projektu MC-WAP vyvíjejí nový druh motoru, který je přátelský k životnímu prostředí. Zdroj energie tu představují palivové články s tavenými uhličitany. Tyto vysokoteplotní palivové články využívají vodík ze systému, který přeměňuje naftu na plyn bohatý na vodík, kyslík pak přivádějí z kompresoru mikroturbíny. Reakcí těchto plynů se vytváří elektrická energii a teplo, a to bez spalování.

» Číst více


FyzikaMěřeníTeplotaNulaMichaelovy experimenty

Hledání nuly

Mnozí z nás se každý den ráno, v poledne i večer zcela automaticky nakláníme k oknu, abychom na teploměru zjistili, jaká nás venku čeká teplota. Ale jak to všechno začalo? A kdo byl u zrodu teploměru? Jak je to vlastně s nulou? A co je nad nebo pod ní? Vypravte se s Michaelem do Uppsaly 18. století za slavným Celsiem a pak za jeho neméně slavným mladším kolegou Lordem Kelvinem. A za těmi nejnižšími teplotami u nás zavítáme ke zkapalňovači helia, abychom naměřili pouhé čtyři stupně nad absolutní nulou.

» Číst více


Chat

Od dětství se zabývá pozorováním a poté i výzkumem a ochranou ptáků. Vystudoval odbornou zoologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pracoval v muzeích v Olomouci a Přerově, kde rozšířil nabídku programů pro veřejnost a vybudoval záchrannou stanici pro zraněné živočichy. V současné době je ředitelem České společnosti ornitologické. Odborně se věnoval výzkumu sov, v poslední době se zaměřuje na oblast „citizen science“, vědecké práce za účasti občanů. Za důležitou součást vědecké i ochranářské práce považuje popularizaci, za kterou obdržel v roce 2002 první cenu Ford Conservation And Environmental Grants Programme.

více v reportáži Nářečí českých strnadů z cyklu PORT

V pátek 27. května 2011