Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Šárka Speváková a Vladimír Kunz.

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Strhující průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí Portu jsou i Michaelovy experimenty, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně.

www.ceskatelevize.cz/port


BiologieČichGenderTéma

Čichám, čicháš, čicháme

Při různých aktivitách se uplatňují různé čichové schopnosti, jako je čichová citlivost, rozlišování látek a jejich určování. Tyto schopnosti se nejčastěji měří pomocí psychofyzických testů, které neustále ukazují na lepší čichové schopnosti žen oproti mužům. To může být dáno jednak tím, že dívky mohou být k různým stránkám čichového vnímání lépe disponovány, některé z těchto schopností mohou mít u dívek a chlapců odlišnou křivku vývoje. Dívky se během svého vývoje se také mohou více setkávat s čichovými podněty. Tomu by nasvědčovaly i výsledky získané metodou COBEL, zjišťující využívání čichu u dětí.

» Číst více


DopravaNákladní autaKompozityImpact – ze zahraničí

Náklaďák z plastu

Jak způsobit zelenou revoluci? Použít plasty ke konstrukci nákladních aut! Takový dopravní prostředek pro těžký náklad, kde podvozek a rám byly nahrazeny kompozity, je téměř stejně pevný jako ocel, ale o 1200 kg lehčí, váží tedy o 75 % méně. Lehčí nákladní auta uvezou více nákladu, mohou tedy absolvovat méně cest, což znamená menší zatížení silnic, úspory paliva až o 15 %, snížení emisí a tedy zlepšení kvality vzduchu.

» Číst více


FyzikaCívkaIndukceElektromotorMichaelovy experimenty

Indukce anebo pokus století

Zařízení, které uchovává energii v magnetickém poli, se nazývá induktor (cívka) – jednoduché, a přitom důležité zařízení. Je tak jednoduché, že si ho vyrobíme sami doma, pouze pomocí několika nástrojů ze skříňky na nářadí našeho tatínka. Pokud budeme mít dvě cívky, které jsou spojené s magnetickým polem, pak si vytvoříme základní součást každého přístroje poháněného elektrickým proudem. Přidejte se k Michaelovi a uvidíte, jak jednoduché nápady vedou k technologiím, které mohou změnit svět.

» Číst více


Chat

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor biologie. Zabývá se rolí čichu v sociální komunikaci, a to především v kontextu výběru sexuálního partnera, a rolí faktorů prostředí ovlivňujících pachový podpis člověka. Jeho výzkum v současnosti zahrnuje například vliv stravy, používání parfémů, nebo holení podpaží na vůni člověka. Dále se zabývá změnami atraktivity žen (a to jak vnímané vizuálně, tak i čichově) a změnami v sociosexualitě a žárlivosti v průběhu menstruačního cyklu.

více v reportáži Čichám, čicháš, čicháme z cyklu PORT

V pátek 18. února 2011