Spojení s vědou ze všech stran. Připravili T. Pultarová, Š. Speváková, M. Londesborough a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak se šíří požár? Jak ochránit okolí místa výbuchu? Jaké pohotovostní plány vypracovat pro případ bioteroristického útoku? Těmto úvahám mohou napomoci modely Aerodynamické laboratoře. Na tomto pracovišti se nachází speciální aerodynamický tunel, ve kterém lze modelovat chování atmosféry a látek v ní obsažených v různých oblastech…

Každou noc po celý rok velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře otevírá své obří oči a prohlíží si překrásnou jižní oblohu. Udržet tyto oči jasné, je však náročný a choulostivý úkol…

Spiderman a vysavače. Michael ukáže, že nepotřebujete ani chlupaté plosky na nohou, ani jiné nadlidské vlastnosti, abyste mohli šplhat po stěnách ? stačí jen dva vysavače a něco vědeckých znalostí. Může se Michael opravdu proměnit ve Spidermana?

Sledujte toto vydání Portu!

www.ceskatelevize.cz/port


Informační technologieTechnikaPožárHavárieTeroristický útokTéma

Havárie na zkoušku

Jak ochránit okolí místa výbuchu a ušetřit tak životy lidí, kteří žijí v bezprostřední blízkosti? Jaké pohotovostní plány vypracovat pro případ bioteroristického útoku? K těmto strategickým úvahám mohou napomoci modely Aerodynamické laboratoře, která se nachází nedaleko Nového Knína. Na tomto detašovaném pracovišti Ústavu termomechaniky AV ČR se nachází speciální aerodynamický tunel, ve kterém lze modelovat chování atmosféry a látek v ní obsažených. Na příkladu modelu města, ve kterém se nachází potenciálně nebezpečný průmyslový podnik, se zkoumá, jakým způsobem by se v ovzduší šířily chemikálie, pokud by došlo k havárii. Podle toho je pak možné vypracovat vhodný pohotovostní plán. Stejným způsobem se studuje i šíření škodlivin při smogové situaci nebo případném teroristickém útoku, rovněž se numericky modeluje chování požárů.

» Číst více


AstronomieDalekohledZrcadlaImpact – ze zahraničí

Protírání očí dalekohledů

Každou noc po celý rok Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře (ESO) otevírá své obří oči a prohlíží si překrásnou jižní oblohu. Každé oko je tvořeno velkým zrcadlem o poloměru 8,2 metru. Jeho úkolem je shromažďovat světlo a odrážet jej do optického systému, který pak sestaví ultraostrý obraz vesmíru. Udržet tyto oči jasné je však náročný a choulostivý postup.

» Číst více


FyzikaPodtlakVakuumMichaelovy experimenty

Co dokáže podtlak

Tentokrát s Michalem zjistíme, že vakuum z „vakuového čističe“ (anglicky vacuum cleaner) – tedy vysavače – přece jen není zdaleka vakuem. A tak za spolupráce s fyzikem Zdeňkem Drozdem sáhneme po zdroji mnohem lepšího vakua po vývěvě. Pod jejím skleněným poklopem budeme sledovat, co prudký pokles tlaku udělá s několika všedními předměty a látkami, jako je teplá voda, pěnové bonbóny, holicí pěna anebo domovní zvonek.

» Číst více


Chat

Zbyněk Jaňour vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor teoretická fyzika. Pracoval jako vedoucí Laboratoře aerodynamiky prostředí a vedoucí Laboratoře modelování fyzikálních a chemických procesů v atmosféře, nyní je ředitelem Ústavu termomechaniky AV ČR. K jeho odbornému zaměření patří mechanika tekutin, teorie turbulence, matematické modelování turbulentních proudů, přechodu do turbulence, mezní vrstvy atmosféry, proudění v atmosféře a šíření exhalací.

Klára Jurčáková vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Katedru meteorologie a ochrany prostředí. Pracovala jako odborná asistentka v Ústavu technické matematiky na Strojní fakultě ČVUT Praha, nyní je vedoucí Oddělení aerodynamiky prostředí v Ústavu termomechaniky AV ČR. Zaměřuje se na fyzikální a matematické modelování mezní vrstvy atmosféry, experimentální metody v mechanice tekutin, programování a statistické metody zpracování časových řad, znečištění ovzduší, management rizik, meteorologii a klimatologii.

více v reportáži Havárie na zkoušku z cyklu PORT

Ve středu 12. května 2010