Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková, V. Dvořák a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Půda v zimě spí – ovšem jen zdánlivě. Ani pod sněhem půda neodpočívá, ale žije bohatým životem. Připojte se k Portu, ukážeme si houby a bakterie, které jsou přímými zdroji skleníkových plynů v půdě. V terénu budeme odebírat a měřit množství plynů vzniklých na pastvinách hovězího dobytka… Rádi se díváte na horory, nebo se schováváte za gaučem? Ječíte radostí, když jedete na horské

dráze, nebo křičíte strachem? Pavouci, hadi, nemoci, bouřky ? různí lidé mají nejrůznější strachy, a také se s nimi různě vyrovnávají. Co je to vlastně strach? A proč ho zažíváme? Michael vás vezme za ručičku a provede vás vědou hrůzy. No tak! Nebojte se!

www.ceskatelevize.cz/port


BiologieEkologiePůdaSkleníkový efektBakterieTéma

Život v půdě

Půda v zimě spí – ale jen zdánlivě. Vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nám ukážou, že ani pod sněhem půda neodpočívá, ale žije bohatým životem. Ukážeme si houby a bakterie, které jsou přímými zdroji skleníkových plynů, v terénu budeme odebírat a měřit množství plynů vzniklých na pastvinách hovězího dobytka. Zjistíme, že chov skotu znamená produkci skleníkových plynů (CO2, N2O a CH4) srovnatelnou s emisemi z dopravy a energetiky.

» Číst více


AstronomieHubbleův dalekohledSaturnImpact – ze zahraničí

Představení na Saturnu

Astronomové, kteří pomocí Hubblova vesmírného dalekohledu zkoumají tajemství kosmu, nedávno využili vzácné příležitosti – Saturnovy prstence byly téměř přesně zarovnané v jedné rovině, což umožnilo pořídit jedinečné záběry obou pólů této obří planety zároveň. Saturn se ocitá v této poloze pouze dvakrát během třicetiletého oběhu kolem Slunce, příznivá orientace tedy umožnila výzkum obou překrásných polárních září.

» Číst více


PsychologieStrachHrůzaMichaelovy experimenty

Věda hrůzy

Rádi se díváte na horory, nebo se schováváte za gaučem? Ječíte radostí, když jedete na horské dráze, nebo křičíte strachem? Pavouci, hadi, nemoci, bouřky – různí lidé mají nejrůznější strachy a také se s nimi různě vyrovnávají. Ale co je to vlastně strach? A proč ho zažíváme? Michael vás vezme za ručičku a provede vás vědou hrůzy. No tak! Nebojte se!

» Číst více


Chat

půdní mikrobiolog

Prof. Miloslav Šimek

Vystudoval Agronomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně a v roce 1986 absolvoval vědeckou přípravu v oboru botanika. Působí v Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, kde je vedoucím oddělení půdní mikrobiologie a chemie, rovnež vede výzkumný tým zabývající se ekofyziologií půdních mikroorganizmů. Dlouhodobě se věnuje problematice tvorby skleníkových plynů v půdách a jejich emisí z půd. Pracuje také jako vysokoškolský pedagog a proděkan pro vědu a doktorské studium na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Je autorem více než 160 vědeckých a odborných prací z oblasti půdní mikrobiologie a ekologie mikroorganizmů.

více v reportáži Život v půdě z cyklu PORT

Ve středu 7. dubna 2010