Spojení s vědou ze všech stran. Připravili T. Pultarová, M. Londsborough a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Mnoho úmrtí kojenců a novorozenců může být zaviněno čirou nevědomostí. Stačí jenom pár vteřin. Pro živý organismus je velmi nebezpečné přetížení, situace, kdy na lidské tělo nebo jeho části působí vyšší síly, než je přirozená gravitace Země. Dochází k němu i při prudkých změnách směru a rychlosti pohybu. Hodnoty 7 G jsou pro člověka smrtelné. U malých dětí se něčeho takového dosáhne velmi snadno. Stačí dítě vzít a krátce s ním prudce zatřást. Měření ukázala, že i běžně stavěný člověk způsobí v hlavě dítěte přetížení daleko přesahující bezpečnou mez… Senzory umístěné na spotřebičích v domácnosti mohou informovat své uživatele, jaká je právě jejich spotřeba. Rodina pak díky přehledného zobrazení může sledovat svoji spotřebu energie na laptopu nebo třeba na mobilním telefonu s dotykovým displejem. Výzkumy ukazují, že většina domácností by takto mohla snížit své účty za energii až o 15 procent… Všichni se můžeme cítit

vinni vzhledem ke zbytečnému zabíjení hmyzu a usmrcování brouků, kteří s námi obývají naše domovy, nebo se nám prostě omylem usadí na těle. I pavouci patří do seznamu nešťastných obětí. Přidejte se k Michaelovi a – díky znalostem základních vědeckých zákonů – vyrobte si vlastní šetrnou pastičku na pavouky.

www.ceskatelevize.cz/port


FyzikaInformační technologieMedicínaSyndrom třeseného dítěteTéma

Syndrom třeseného dítěte

Forenzní biomechanici se pouští do velkého množství neprozkoumaných oblastí. Další z nich představuje i studium takzvaného „shaken baby syndrom“ – syndromu třesení s dítětem. Mnoho úmrtí kojenců a novorozenců může být zaviněno čirou nevědomostí. A stačí jen pár vteřin. Pro živý organismus je velmi nebezpečné přetížení, zažívají ho například vojenští letci nebo kosmonauti. Je to situace, kdy na lidské tělo nebo jeho části působí vyšší síly, než je přirozená gravitace Země. Dochází k němu i při prudkých změnách směru a rychlosti pohybu. Hodnoty 7 G jsou pro člověka smrtelné. Jenže u malých dětí se něčeho takového dosáhne velmi snadno. Stačí dítě vzít a krátce s ním prudce zatřást. Měření ukázala, že i běžně stavěný člověk způsobí v hlavě dítěte přetížení daleko přesahující bezpečnou mez. A důsledky – krvácení do mozku, bezvědomí, smrt.

» Číst více


EkologieEnergetikaInformační technologieEnergetické úsporyImpact – ze zahraničí

Přepínáme na úspory

Senzory umístěné na spotřebičích v domácnosti mohou informovat uživatele, jaká je právě jejich spotřeba. Rodina pak díky přehledného zobrazení může sledovat svoji spotřebu energie na laptopu nebo třeba na mobilním telefonu s dotykovým displejem. Výzkumy ukazují, že většina domácností by takto mohla snížit své účty za energii až o 15 procent.

» Číst více


TechnikaZoologiePavouciMichaelovy experimenty

Vlídný lapač pavouků

Všichni se můžeme cítit vinni vzhledem ke zbytečnému zabíjení hmyzu a usmrcování brouků, kteří s námi obývají domovy, nebo se nám prostě omylem usadí na těle. I pavouci patří do seznamu těchto nešťastných obětí. Přidejte se k Michaelovi a naučte se vše o těchto osminohých dravých tvorech a pak si – díky znalostem základních vědeckých zákonů – vyrobte vlastní šetrnou pastičku na pavouky.

» Číst více


Chat

Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK v Praze, kombinaci matematika-tělesná výchova. Vědeckou aspiranturu absolvoval na katedře biomechaniky FTVU UK, je docentem v oboru kinantropologie (1993), profesorem v oboru bezpečnostní vědy (2001) a doktorem věd v oboru policejní vědy (2002). Nyní zastává funkce prorektora pro vědu a výzkum Policejní akademie ČR Praha, kde je také vedoucím katedry kriminalistiky.

Patří k členům mnoha vědeckých společností (European Academy of Forensic Science), stal se autorem jedenácti učebnic a publikoval kolem 550 odborných článků v tuzemských i mezinárodních odborných časopisech. Je soudním znalcem v oboru kriminalistika – specializace forenzní biomechanika. Zabývá se kriminalistikou, expertizním zkoumáním a forenzní biomechanikou, rozvíjí výzkum ve forenzní biomechanice.

více v reportáži Syndrom třeseného dítěte z cyklu PORT

Ve středu 31. března 2010