Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková, T. Pultarová, M. Londsborough a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Spojte se s Portem a dozvíte se vše, co jste chtěli vědět o zabezpečení platebních karet a identifikaci osob… LED – Light Emitting Diodes, světlo emitující diody. Vytvářejí tolik světla, jako tradiční žhavené žárovky, ale s desetkrát větší účinností. Co je však LED? A jak funguje? Michael ukáže, jak uvolnění světla z kousku krystalu vedlo k vývoji LED.

www.ceskatelevize.cz/port


DopravaEkologieChemieInformační technologieAutomobily na vodíkDNAHesloDřevoZprávy Portu

Kolečkové křeslo na vodík - Nejnebezpečnější hesla - Věšáčky na DNA - Dohledatelné dřevo

Kolečkové křeslo na vodíkový pohon nyní zkoušejí senioři ve Španělsku. Vodík u existujících vozidel nahrazuje elektrické baterie – a má několik výhod. - Naprosto nevhodná a snadno odhalitelná hesla používá podle agentury Impreva většina lidí. Hackerům trvá jejich prolomení jen pár minut. - Každý rok se v Evropě vyplýtvá na 25 miliónů kubíků dřeva. Tomu by mělo zabránit značení pomocí neviditelného inkoustu, laseru, nebo radiových značek.

» Číst více


Informační technologiePlatební kartyZabezpečení karetTéma

Elektronický svět v ohrožení

Žijeme v elektronickém světě. Místo výplaty v mincích a bankovkách chodí na náš imaginární účet imaginární částky – jejich existenci potvrzuje jen číslo ve výpisu. Podobně je tomu i s cennými informacemi. Místo pečetí chrání soukromou korespondenci několik písmen hesla. Důležité dokumenty nejsou uložené za zdmi knihoven zavřenými na několik zámků – vyskytují se v kyberprostoru. Dostanete se k nim jen pokud znáte přístupové kódy. Takže tam, kde zločinci minulých staletí používali hasáky a pilníky, potřebují ti dnešní počítač, připojení na internet a programátorské know-how. Bezpečnost informačního prostoru je oblast, ve které probíhá neustálý souboj: na obou stranách stojí počítačoví experti, ale zatímco jedni vyvíjejí stále lepší systémy zabezpečení, druzí, hackeři, přinejmenším stejně dobří, se je snaží přelstít. V České republice stojí na té správné straně Laboratoř bezpečnosti a aplikované kryptografie na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně.

» Číst více


FyzikaLEDMichaelovy experimenty

Světlo z krystalu

Budoucnosti nových způsobů osvětlení je už tady! LED - Light Emitting Diodes, světlo emitující diody. Vytvářejí tolik světla, jako tradiční žhavené žárovky, ale s desetkrát větší účinností. Co je však LED? A jak funguje? Michael ukáže, jak uvolnění světla z kousku krystalu vedlo k vývoji LED.

» Číst více


AstronomieOrionDalekohled VISTAInfračervené zářeníImpact – ze zahraničí

Orion v novém světle

Orion představuje jedno z nejkrásnějších souhvězdí. Velká Mlhovina v Orionu je viditelná i prostým okem a jakoby zkrášluje meč slavného nebeského lovce. Obrovskou porodnici horkých mladých hvězd v ní odhalil dalekohled VISTA, nově instalovaný na vrcholku Paranal v Chile Evropskou jižní observatoří.

» Číst více


Chat

Vystudoval Fakultu informatiky Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 2002 získal titul Ph.D. V roce 2004 absolvoval také inženýrské studium na Ekonomicko-správní fakultě MU. V roce 1999 působil ve výzkumném ústavu Ubilab v Zurichu a v letech 2004 až 2008 pracoval jako národní expert ve Společném výzkumném středisku Evropské komise v italské Ispře. V současné době působí jako odborný asistent na Fakultě informatiky MU.

více v reportáži Elektronický svět v ohrožení z cyklu PORT

Ve středu 3. března 2010