Spojení s vědou ze všech stran. Připravili V. Hájek, P. Tomaides, M. Londsborough a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

PPozorovat dnes takové detailní struktury, jako je například stavba chromozomů, již není díky světelné mikroskopii žádnou výjimečnou událostí. To, co se však dlouho nedařilo, byla možnost vidět pozorovaný objekt prostorově, aniž byl poškozen jeho dosud nutnou fyzickou přípravou, jako je příprava řezů a fixace. U nás má tuto příležitost zatím jediné pracoviště – Biologický ústav LF v Plzni – které pro tyto účely vlastní laserový konfokální mikroskop FluoView. Pod vedením Doc. RNDr. Reischiga vznikají nejen zajímavé vědecké objevy, ale také nový druh biologického umění. … Digitalizace od A do Z. Stručný průvodce technickými podmínkami pro příjem prostřednictvím kabelové televize (DVB-C). … Růže z Marsu. Umělecký pohled do hraničních podmínek života mimo Zemi. … Chcete vidět, jak obyčejný hřeben k sobě přitáhne pramínek vody? Pokus s Faradayovou klecí v podání cedníku a pingpongového míčku? Korunu všem experimentům pak dodá Michael, který za dramatických okolností dokáže nejen svou statečnost, ale i fakt, že při zavřených oknech působí auto jako Faradayova klec.

www.ceskatelevize.cz/port


BiologieLaserový konfokální mikroskopBiologické vzorkyVědecké snímkyTéma

Skrytá tvář (s)tvoření

Pozorovat dnes takové detailní struktury, jako je například stavba chromozomů, již není díky světelné mikroskopii žádnou výjimečnou událostí. To, co se však dlouho nedařilo a zároveň tedy patřilo do oblasti snů a fantazie mnoha badatelů, byla možnost vidět pozorovaný objekt prostorově, aniž byl poškozen jeho dosud nutnou fyzickou přípravou, jako je příprava řezů a fixace. V České republice má tuto možnost zatím jediné pracoviště: Biologický ústav Lékařské fakulty v Plzni, které pro tyto účely vlastní laserový konfokální mikroskop FluoView. Díky němu zde pod vedením Doc. RNDr. Josefa Reischiga vznikají nejen zajímavé vědecké objevy, ale také nový druh biologického umění.

» Číst více


Informační technologieDigitalizacePříjem z družiceDigitalizace od A do Z

Příjem z družice

Možnosti a rady pro ty, kdo chtějí přijímat vysílání z družic (DVB-S). Rozdíly mezi nekódovaným a kódovaným příjmem. Přijímače pro družicový příjem.

» Číst více


BiologiePlanetární simulační komoraZmrzlá růžeVěda a umění

Růže z Marsu

Umělecký pohled do hraničních podmínek života mimo Zemi. Mars je velmi mrazivý, teploty tu klesají z – 60 °C na neskutečných – 130 °C. Atmosférický tlak tu dosahuje pouze setiny tlaku na Zemi. Převládajícím plynem je oxid uhličitý, převážně uvězněný v ledu na povrchu. UV světlo proniká na povrch nechráněný atmosférou. Marsovská růže v sobě nese romantickou a zároveň destruktivní myšlenku – na šest hodin se zasadí do marsovské půdy (Fe2O3) umístěné planetární simulační komory, která je v dánské Laboratoři pro simulaci podmínek na Marsu. Laboratoř spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a používá komoru k výzkumu reakcí biologických materiálů na toto prostředí.

» Číst více


FyzikaStatická elektřinaTření vlasůMichaelovy experimenty

Kouzla s elektrickým nábojem

Snad všichni si vzpomeneme na zábavné pokusy z hodin fyziky s ebonitovou tyčí a liščím ohonem. Trocha úžasu ovšem bude patřit pokusu, při němž obyčejný hřeben k sobě přitáhne pramínek vody. Ale chvíle napětí vzbudí už jistě poněkud složitější pokus s Faradayovou klecí v podání cedníku a polystyrenového míčku.

» Číst více


Chat

Absolvent FTVS a PřF Univerzity Karlovy v Praze. Původně se zabýval elektronovou mikroskopií virových nukleových kyselin. Později přešel na konfokální mikroskopii a podílí se na řešení různých biomedicínských projektů. Od parazitologie a fyziologie až po molekulární biologii. V současnosti je vedoucím Biologického ústavu LF UK v Plzni a zodpovídá za provoz Referenčního pracoviště optické mikroskopie firmy OLYMPUS se sídlem tamtéž. Každoročně pořádá odborné semináře se zaměřením na novinky v optické mikroskopii. Přednáší obecnou biologii a genetiku. Je členem vědecké rady UK v Praze. Jako režisér a kameraman se podílel na tvorbě několika výukových videopořadů a na encyklopedii „Videoatlas bezobratlých živočichů“. Uspořádal desítky fotografických výstav s názvem: „Pohled do mikrosvěta. Skrytá krása stvoření“.

Ve středu 18. června 2008