Mikroeseje Františka Koukolíka o vědě, světě a lidech. Režie T. Kudrna

Před 50.–60. tisíci lety se přes úžinu Bab-el-Mandeb, která odděluje Indický oceán od Rudého moře, přeplavilo několik stovek, nanejvýš tisícovka Afričanů. Měli velké mozky a uměli mluvit. Byli to prarodiče celého dnešního lidského rodu. Jejich první prokázanou zastávkou byl Jemen. A odtud se jejich potomci vydali na pouť světem, která trvala 10 tisíc let. Zalidnili ho, dostali se až na nejjižnější cíp Jižní Ameriky – do Ohňové země.

Mapování jejich pouti začalo mapováním jejich genetické informace mitochondrií. To jsou nepatrné buněčné orgány, vyrábějí energii. Mají svou vlastní DNA, která se odlišuje od DNA buněčného jádra. Mitochondrie dědíme jenom po maminkách, takže mitochondriální DNA umožňuje mapovat lidský rod pouze po mateřské linii. Otcovskou linii lidských rodů lze mapovat pomocí „markerů“ na mužském pohlavním chromozomu „Y“. Chlapci ho dostávají od tatínka. Na rozdíl od doby nedávno minulé dnes dokáží vědci mapovat celé dlouhé úseky DNA rozložené v celém řetězu. Dohromady měří stovky tisíc písmen. A tyhle velmi dlouhé úseky rozložené v celém řetězu lidské DNA umožňují přesně mapovat odkud, kam a kdy lidé putovali.

Takže se zjistilo, že nejstarší lidské kořeny sahají od dnešních jihoafrických Sanů neboli Křováků až k jihoamerickým indiánům a obyvatelům tichomořských ostrovů. Tyto genetické značky se podobají číslování dálnic a dálnice ukazují kudy, kam a ve které době, putovaly lidské skupiny celé desítky tisíc let. Tak například jak muži putovali z Jemenu na sever Arabského poloostrova, odtud na sever od Hindúkuše, pak Sibiří na Aljašku a z Aljašky „šup“ do Jižní Ameriky. Jen tak mimochodem zjistili, kolik mužů v dnešním Libanonu má předky mezi křižáky a muslimy, podle toho, kdo zrovna zemi okupoval. A dokázali, že Chanové tvořící naprostou většinu obyvatel Číny jsou dvojí, severní a jižní. A také dokázali, že beduíni mají také předky mezi Evropany, mezi Pákistánci a mezi lidmi ze středního východu. Nepravděpodobné je, že by se mísili s neandrtálským člověkem.

Z téhle řeky vědeckých prací plyne přinejmenším dvojí poznání: To první říká, že se evoluce lidského druhu nezastavila, pokračuje. Například propůjčuje odolnost vůči chorobám, které naši předci v Africe neznali. Za druhé by mohla ovlivnit i současné politické myšlení a cítění tím, že biologické rasy neexistují. Existují jen stupňovité rozdíly. Ale to nic nevypovídá o ostrých rozdílech kulturních.

Prameny a další informace

Univerzální vyhledavač

Obecné prameny

Náročnější

Stopáž5 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3