Q

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Byli jsme na „Bears on Ice 2009“, akci určené pro queer „medvědy“ z celého světa, a navštívili s nimi některé přírodní poklady Islandu (2009). Režie J. Růžička

Obsah pořadu
 • Report: Bears on ice 2009
  Začátkem letošního září se na Islandu konal další ročník akce oblíbené mezi evropskými i zámořskými gay „medvědy“ – „Bears on ice“. Prodloužený víkend, během kterého se mohutní fousatí chlapi sjedou z celého světa do Reykjavíku, paří a poznávají přírodní krásy ostrova, je rok od roku populárnější. S organizátorem akce Frostim, který o sobě s nadsázkou prohlašuje, že je největší importér medvědů na Island, jsme si u proslulého Geysiru, který dal jméno všem ostatním světovým vřídlům, povídali nejen o akci samotné, ale i o výhodách a nevýhodách malé islandské queer komunity, kde se všichni navzájem znají. A došlo i na nezkrotnou islandskou přírodu.
 • Rozhovor: Samtökin ´78
  Od svého založení v roce 1978 se islandská organizace Samtökin ´78 zasazovala o občanská práva queer Islanďanek a Islanďanů. Aktivisté začínali svou práci v silně tradicionalistické a konzervativní zemi a před rokem, kdy oslavovali 30 let činnosti, oslavovali zároveň přijetí jedněch z nejliberálnějších zákonů na světě, které usnadňují život queer obyvatelům. Dozvíme se, proč se z Islandu stala pro gaye a lesby země zaslíbená, kde jsou vedle registrovaného partnerství nebo manželství stejnopohlavních párů povoleny i adopce dětí nebo umělé oplodnění lesbických žen, přes 70 % islandských kněží nadšeně souhlasí s církevními sňatky a z Gay Pride se stala rodinná událost, na které se sejde celá třetina obyvatel tohoto svobodomyslného ostrova.
 • Art: Bræðrabylta
  Islandský režisér Grímur Hákonarson, který studoval i na pražské FAMU, natočil před pár lety krátký film „Bræðrabylta“, ve kterém s typicky severským klidem a smyslem pro absurdní melancholický humor vypráví příběh milostného vztahu dvou zápasníků tradičního vikingského zápasu „glima“. Získal za něj přes dvacet ocenění z celého světa včetně ceny za krátký film z filmového festivalu Mezipatra a karlovarského Festivalu krátkých filmů. Snímek, který někteří nazývají islandskou „Zkrocenou horou“, dává tradičnímu chlapskému sportu až erotický náboj a našli se i diváci, kteří jsou přesvědčení, že si režisér celý zápas „glima“ a jeho bizarní průběh a pravidla vymyslel.
 • Fenomén: Styrmir
  Na závěr se podíváme za islandskými gay fotbalisty z klubu Styrmir, kteří se pilně připravují na odvetu s českým fotbalovým týmem „Friends“ na příštích Gay games v Kolíně nad Rýnem.

přehrát video jiný díl
« Novější díly | Starší díly »
Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2009 – ST  *
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady