Domů

sobota 17. 2. 2007

ČT1 20:00 StarDance Story

PST 
Stopáž: 53 minut
Rok výroby: 2007

Přidat do Osobního programu
Nastavit připomenutí

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

 

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 29643

Novinky

Zákulisí 5. večera a fenomén StarDance v Česku

8. 12. 2006

Horečnatou situaci v depu na Formuli 1 připomínalo zákulisí StarDance minulou sobotu před společným valčíkovým vystoupením soutěžních párů. Po dotančení poslední samby došlo k zatím asi největšímu časovému „pressu“ v dosavadní historii soutěže. Poslední soutěžní pár Tomáš Dvořák a Kamila Tománková měli na doběhnutí do zákulisí, kompletní převléknutí z latinskoamerického kostýmu do standardních šatů, přezutí, učesání, make-up a usměvavý návrat na parket přesně tři a půl minuty. Kdyby organizátoři Formule 1 viděli sehranost zákulisního týmu, jen by tiše záviděli. Stihlo se úplně všechno, navíc elegantně.

Zákulisí 5. večera
Zákulisí 5. večera
Zákulisí 5. večera
Zákulisí 5. večera
 

© foto: Petra Jansová

Přestože se říká, že vůdčí osobností v tanečním páru je vždy muž, protože vede při tanci partnerku, ve StarDance vypadá praxe poněkud jinak. Do šestého kola postupuje už jen jedna dámská celebrita – Mahulena Bočanová vedená profesionálním tanečníkem Jaroslavem Kunešem. Zbývající tři páry tvoří vždy vůdčí profesionální tanečnice (Kristýna Coufalová, Kamila Tománková a Petra Kostovčíková) a učící se pánský protějšek (Václav Vydra, Roman Vojtek a Tomáš Dvořák).

Ve StarDance dochází k dalšímu zajímavému jevu, který asi nejlépe vystihl prezident Českého svazu tanečního sportu ing. Petr Odstrčil: „vždy když nějaký pár zatančí svůj nejlépe hodnocený tanec za celou soutěž, čeká jej vypadnutí“. Připomeňme – Helena Zeťová a Eduardem Zubákem zatančili nejlépe za celou soutěžní kariéru a šli z kola ven, Honza Čenský s Terezou Bufkovou královsky odvedli rumbu a čekalo je totéž, týž postup se opakoval u samby Jolany Voldánové a Jana Tománka. Že by solidární diváci cítili potřebu přednostně podporovat svými SMS hlasy ty nejslabší?

Helena Zeťová, Eduard Zubák
Jan Čenský, Tereza Bufková
Jana Švandová, Zdeněk Fenčák
Jolana Voldánová a Jan Tománek
 

© foto: Petra Jansová

V minulém kole jsme byli poprvé svědky společného vystoupení soutěžících. V choreografii Petra Odstrčila tančilo všech pět párů vídeňský valčík. Vlastimil Harapes, který vídeňský valčík ctí nade vše, se jen spokojeně usmíval. Znalci společenských tanců viděli, že v pětici tanečních párů si jen jeden troufl na otočky doleva i doprava. Hádejte kdo? Tomáš Dvořák a Kamila Tománková.

Porotkyně Eva Bartuňková se svým mužem Petrem velice úspěšně soutěží na nejrůznějších světových závodech seniorů. (Název „senioři“ v taneční terminologii označuje mnohem mladší věkovou kategorii než v normálním životě.) Přestože se Eva Bartuňková zdá být hodně přísná a nepřístupná, má smysl pro humor. Posuďte sami, kdo bez smyslu pro humor by na sebe dobrovolně prozradil, že jejich syn v tramvaji slyšel, že jeho mámě-porotkyni laická veřejnost přezdívá „Klézlová“!

V soutěžním pořadí nemají taneční páry rády dvě místa: úvodní a poslední. Když si vylosují zahajovací taneček nebo poslední, moc se netváří. Do značné míry jde ale pouze o psychickou záležitost, protože nejvíc ovlivňuje rozhodnutí poroty „sousední“ taneční pár. Porotci pochopitelně vždy srovnávají s tím, co bezprostředně viděli. Delší paměť už většinou tak přesnou nemají.

StarDance provází ve všech zemích, kde se vysílá, taneční horečka u laické veřejnosti. I u nás majitelé tanečních škol hlásí úplně vyprodané kurzy pro dospělé, velký zájem o „doučování“ společenských tanců je také u středoškoláků. Soutěžní výsledky popularizace společenských tanců se ale dle ing. Petra Odstrčila projeví až za pár let, když dozrají dnes devítileté až desetileté děti, které jejich rodiče pod vlivem StarDance přihlásí do tanečních kurzů.

StarDance má i velký dopisový ohlas. Diváci vysoce hodnotí, že se na obrazovce soutěží fair play, tanečníci se k sobě i vůči porotě chovají zdvořile. „Dovedete si představit, že by v dnešní době, kdy vyhrává hulvátství, někdo po tak velké dřině pokorně poděkoval za veřejný výčet svých chyb? A vaši soutěžící nikdy neopominou porotě poděkovat. A já bych chtěla poděkovat jim a panu Ebenovi, za to nám vracejí víru v lidskou slušnost,“ napsala divačka z Plzně.